Byliśmy na Impact'18 w Krakowie

Przez 2 dni czerwca promowaliśmy idee i wynalazki Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) podczas 3 edycji najważniejszego wydarzenia dotyczące przyszłości cyfrowej gospodarki dla biznesu, startupów, nauki i administracji - Impact'18 w Krakowie (13-14/06/2018 r.).


Ekspozycja najciekawszych wynalazków

Najważniejszym elementem prezentacji były stoiska uczelni zrzeszonych w porozumieniu w przeznaczonej specjalnie dla PACTT w strefie ekspozycyjnej SciTech Poland. Wybrane zespoły naukowe zaprezentowały tam najlepsze technologie i projekty będące wizytówką polskiej nauki.

Oprócz przedstawicieli Centrów Transferu Technologii, PACTT reprezentowały także zespoły naukowe z:
  • Politechniki Gdańskiej,
  • Politechniki Krakowskiej,
  • Politechniki Łódzkiej,
  • Politechniki Śląskiej,
  • Politechniki Warszawskiej,
  • Politechniki Wrocławskiej,
  • Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Uniwersytetu Warszawskiego;
Naukowcy w strefie ekspozycyjnej przedstawiali prototypy swoich wynalazków. które w najbliższej przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki. Pierwszego dnia, bezpośrednio po otwarciu Impact'18, strefę SciTech Poland odwiedzili Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

PACTT-Morawiecki-Gowin-Politechnika-Krakowskajpg

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin przy stoisku Politechniki Krakowskiej
źródło zdjęcia: Impact'18 / www.impactcee.com

One Stop Shop - PACTT pozwala znajdować odpowiedzi

One Stop Shop to nowa koncepcja współpracy pomiędzy dużymi korporacjami, a przedstawicielami polskiej nauki skupionymi wokół PACTT. Jej ideę i historię powstania w pierwszym dniu konferencji wspólnie na scenie Challenger Arena przedstawił Paweł Płatek (PACTT/UOTT UW) i Michał Kurzelewski (Pfizer Polska).
Współpraca z PACTT umożliwia nam dostęp do wielu projektów naukowych z różnych polskich uczelni, rozproszonych po całym kraju. Przy czym te projekty zbierane są przez jednego partnera, który zna nas, nasze oczekiwania, nasze potrzeby, także nasz sposób działania. - powiedział M. Kurzelewski.
PACTT-Platek-Kurzelewskijpg
Paweł Płatek i Michał Kurzelewski w trakcie wystąpienia na scenie Challenger Arena
źródło zdjęcia: Impact'18 / www.impactcee.com

W dalszym ciągu wspólnego wystąpienia P. Płatek zwrócił uwagę na fakt, że
taki model współpracy jest optymalny, gdyż nie musimy już trafiać przysłowiową „kulą w płot” i w ciemno proponować nasze (red. polskich naukowców) wynalazki, a uzyskujemy od partnera biznesowego czytelną listę w jakich, konkretnych dziedzinach poszukuje rozwiązań naukowych.
Rozmówcy wspólnie podkreślali zalety współpracy z PACTT i kładli nacisk na to, aby na taką współpracę patrzeć jako na długofalowe przedsięwzięcie, które przynosi obopólne korzyści. Dodatkowo takie wspólne działanie z dużymi korporacjami polskimi lub międzynarodowymi zwiększy znacząco szansę na to,  aby rozwiązania proponowane przez naukowców pracujących w polskich uczelniach i instytutach badawczych znalazły zastosowanie w światowej gospodarce.


Spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi i inwestorami

W trakcie trwania dwudniowej konferencji nieustannie miały miejsce, krótkie i planowe spotkania, pomiędzy zespołami naukowymi, a potencjalnymi partnerami biznesowymi i inwestorami. Dało to szansę na nawiązanie współpracy komercyjnej lub dokapitalizowania inwestorskiego potrzebnego do wdrożenia innowacyjnych produktów i usług.

Już dziś planujemy pojawić się jako PACTT na Impact'19 - Zapraszamy