Innowacyjne rozwiązanie naukowców z Politechniki Gdańskiej

Innowacyjna kompozycja polimerowa to odpowiedź naukowców na poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze, otrzymywane z tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Innowacyjna kompozycja zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej i dodatki pochodzenia naturalnego oraz biopolimer polilaktyd (PLA). Otrzymywane z takiej kompozycji produkty jednorazowe są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie zachowują właściwości przyjazne dla środowiska naturalnego. Mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia i ulegają całkowitej biodegradacji.


eko-sztucce2jpg

Jednym z pierwszych produktów przeznaczonych do wdrożenia w oparciu o tę kompozycję są sztućce jednorazowego użytku. Przeprowadzono testy technologiczne otrzymywania prototypu takich sztućców w skali przemysłowej we współpracy z jedną z branżowych firm zainteresowanych wdrożeniem rozwiązania. Dowiodły one, że opracowane kompozycje charakteryzują się wyższą odpornością termiczną niż produkty z czystego PLA.


Cały artykuł przeczytasz na stronie Politechniki Gdańskiej.


Przedsiębiorców zainteresowanych wynalazkiem zapraszamy do kontaktu z Robertem Bajko, brokerem innowacji Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej (PACTT): tel. 58 348 63 93, e-mail: robert.bajko@pg.edu.pl.