Sukcesy naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Listopadowe sukcesy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (PACTT) i jego naukowców na krajowych i międzynarodowych wydarzeniach.Targi „Inova Croatia 2019” - Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego z nagrodami

Naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego są autorami sposobu transmisji rozgłoszeniowej dla nadajników Bluetooth Low Energy, który został nagrodzony podczas 44-tych Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Inova Croatia 2019” odbywających się w dniach13-16.11.2019 r. w Zagrzebiu.

Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w opracowanym przez nich monitorze oddechu. Jest to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające kontrolować różne parametry związane z układem oddechowym i aktywnością lokomotoryczną człowieka, takie jak siła czy częstotliwość oddechu, a także puls i zmiana położenia jego ciała. Na wynalazek składa się kilka zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych o zasięgu krajowym i europejskim.

W ramach konkursu organizowanego podczas targów międzynarodowe jury nagrodziło wynalazek złotym medalem, natomiast stowarzyszenie World Invention Intellectual Property Associations z Tajwanu (WIIPA) doceniło pracę naukowców, przyznając im nagrodę specjalną.

Projekt, w ramach którego opracowano rozwiązanie, zrealizowany został we współpracy ze spółką celową Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US Sp. z o.o., której przedstawiciele reprezentowali naukowców na targach w Zagrzebiu.

Więcej o systemie monitorowania oddechu, pulsu oraz pozycji ciała przeczytasz na stronie oferta.pactt.pl.

targi_2019-spinusjpg
fot. materiały spółki SPIN-US Sp. z o.o.


Konkurs Innowator Śląska 2019 - wyróżnienie dla Uniwersytetu Śląskiego w kategorii instytucja sektora badawczo-rozwojowego

Innowator Śląska 2019 jest przedsięwzięciem adresowanym między innymi do śląskich przedsiębiorców oraz naukowców opracowujących i wprowadzających nowe rozwiązania technologiczne, które nie tylko przyczyniają się do poprawy jakości życia i zdrowia ludzi, lecz również wzmacniają wizerunek województwa śląskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się 15 listopada 2019 roku w Gliwicach.

W konkursie doceniony został ustnik dwudrożny przeznaczony do pobierania fazy oddechowej wraz z materiałem tła (patent nr PL230578), który służy do diagnostyki przesiewowej w profilaktyce nowotworów i nadciśnienia płucnego.

Urządzenie znajduje zastosowanie głównie w medycynie w obszarach związanych z wykrywaniem zarówno nowotworów, jak i innych chorób górnych oraz dolnych dróg oddechowych, co umożliwi wczesną diagnostykę. Obecnie urządzenie jest w fazie testów klinicznych, w których trakcie wykazano bardzo wysoką skuteczność przy wykrywaniu markerów nowotworowych raka płaskonabłonkowego oraz tętniczego nadciśnienia płucnego.

Konkurs Innowator Śląska, organizowany przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju, jest realizowany w ramach projektu „Enterprise Europe Network”.


Uniwersytet Śląski siódmy w rankingu Nature Index

Uniwersytet Śląski w Katowicach znalazł się na siódmej pozycji wśród instytucji naukowych w Polsce (a piątej wśród polskich uniwersytetów) w rankingu Nature Index pod względem publikacyjnej aktywności naukowców w najbardziej prestiżowych światowych czasopismach z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Więcej informacji na stronie UŚ.Komercjalizacją wynalazków na Uniwersytecie Śląskim zajmują się pracownicy Biura Współpracy z Gospodarką.