Akademia efektywnej współpracy PACTT – PFIZER
Współpraca, dialog, zaufanie
Edycja 2021
Akademia Efektywnej Współpracy PACTT-Pfizer to kolejna odsłona programu edukacyjnego Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii i Pfizer Polska. To inspirujący i koncepcyjny program edukacyjny, który koncentruje się na wzmacnianiu kompetencji i wzajemnego zrozumienia pomiędzy: naukowcami, brokerami technologii i przedstawicielami firm – spółek spin-off czy start-up, prowadzącymi lub planującymi prowadzić badania w zakresie nowych substancji i technologii medycznych.
Dowiedz się więcej na stronie akademia.pactt.pl
Akademia Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT – PFIZER
Edycja 2019/2020
Mając świadomość wyzwań związanych z odkrywaniem nowych substancji medycznych i ich zastosowaniem w medycynie oraz konieczności aktualizacji wiedzy dotyczącej zagadnień zmieniających się wymogów prowadzenia badań przedklinicznych, PACTT we współpracy z firmą Pfizer otwiera Akademię Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT – PFIZER, na której dowiesz się:
Przeczytaj relację z otwarcia Akademii PACTT - PFIZER
Ogólny zarys projektu
Celem jest podnoszenie świadomości polskich naukowców z dziedzin okołomedycznych i pracowników centrów transferu technologii z PACTT w zakresie najnowszych europejskich procedur i wymogów formalnych prowadzenia badań przedklinicznych, a tym samym prowadzenie badań zgodnie z zapotrzebowaniem największych firm farmaceutycznych, co będzie miało wpływ na nawiązywanie szerszej współpracy na polu naukowo-biznesowym.
Maksymalizację korzyści płynących z udziału w projekcie zapewni uczestnikom przeprowadzenie Ankiety Potrzeb, która ma na celu zdiagnozowanie najważniejszych i najbardziej aktualnych problemów związanych z prowadzeniem przez nich badań przedklinicznych. Wyniki ankiety posłużą do dopasowania programu szkoleń do realnych potrzeb uczestników Akademii.
Efektem projektu ma być zwiększenie zakresu i efektywności prowadzonych badań oraz podniesienie poziomu komercjalizacji wyników badań dostarczanych przez polskie ośrodki naukowo-badawcze, co w konsekwencji przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskich wynalazków na arenie międzynarodowej, a dalszej perspektywie do przyspieszenia rozwoju gospodarczo-społecznego kraju.
W celu zapewnienia najwyższej jakości edukacyjnej przy projekcie powołana zostanie Rada Naukowa, której zadaniem będzie przeprowadzenie dwuetapowej rekrutacji beneficjentów projektu (ocena formalna i merytoryczna) oraz nadzór merytoryczny nad programem i przebiegiem szkoleń.
Zarys tematyczny
- Komercjalizacja wyników badań naukowych (w tym: strategie, planowanie, finansowanie),
- Ochrona własności intelektualnej (w tym: strategie, zakres, procedury, finansowanie),
- Regulacje i obowiązujące przepisy,
- Basic research (w tym: zasady, trendy w odkrywaniu nowych leków, cel terapeutyczny),
- Preclinical — Drug discovery and development - (w tym: wybór kandydatów na lek, wybór związku wiodącego, badania in silico, in vitro, in vivo, farmakodynamika, farmakokinetyka, toksykologia).
Rada Naukowa Akademii
dr Michał Kurzelewski — Dyrektor Medyczny Pfizer Polska
dr Robert Dwiliński — Prezes Fundacji PACTT, Członek Rady PACTT, Dyrektor UOTT UW
dr n. farm. Anna Kowalczuk — Dyrektor Narodowego Instytutu Leków
Marcin Bąder — Dyrektor Centrum Badań Przedklinicznych, Warszawski Uniwersytet Medyczny
dr Roland Kozlowski — Inwestor, Mentor, Dyrektor
Media o Akademii
- Wprost.pl: Naukowcy i biznes łączą innowacyjne siły. Tak będzie wyglądała przyszłość badań
- gpcodziennie.pl: Ułatwienia dla polskich leków
- politykazdrowotna.com: Efektywne badania przedkliniczne szansą na komercjalizację innowacji w medycynie
- Rynekaptek.pl: PACTT-Pfizer: inicjatywa połączenia nauki z biznesem (25-11-2019)
- Rynekzdrowia.pl: Badania przedkliniczne w Polsce: od nauki do komercjalizacji
- biotechnologia.pl: Komercjalizacja prac badawczych – trudna sztuka dla wtajemniczonych?
- Rynekaptek.pl: PACTT-Pfizer: inicjatywa połączenia nauki z biznesem (10-07-2017)
- ISB Zdrowie: Naukowcy: nowe leki i substancje medyczne mogą szybciej trafiać na rynek
- Portale Medyczne: Akademia Efektywnych Badań Przedklinicznych
- CEO.com.pl Biznes w Praktyce: Zrzeszenie uczelni chce szybciej wprowadzać na rynek leki
- Weterynaria News: Naukowcy chcą, by odkrywane nowe leki i substancje medyczne szybciej trafiały na rynek
- Forumfarmaceutyki.pl: Akademia Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT – Pfizer
- mZdrowie.pl: Pakt Pfizera z PACTT
Osoba kontaktowa:
Ewa Kowalczyk-Szostak
Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii, Uniwersytet Warszawski
tel.: 600 400 854
e-mail: e.kowalczyk-szostak@uw.edu.pl
Materiał prasowy
Naukowcy chcą, by odkrywane nowe leki i substancje medyczne szybciej trafiały na rynek
Od odkrycia w laboratorium do momentu, w którym skuteczny i bezpieczny lek trafia na rynek, upływa zwykle od dziesięciu do nawet kilkunastu lat. Przy tym dotyczy to ledwie promila testowanych w laboratoriach badawczych substancji medycznych. Ogromną rolę dla ostatecznego sukcesu całego procesu odgrywają wczesne etapy: badania przedkliniczne i pierwsza faza badań klinicznych. Dlatego Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) we współpracy z firmą Pfizer, uruchomiło Akademię Efektywnych Badań Przedklinicznych.
Celem wspólnego projektu jest podniesienie świadomości polskich naukowców i pracowników ośrodków naukowo-badawczych, a także centrów transferu technologii w polskich ośrodkach akademickich w zakresie najnowszych europejskich procedur i wymogów formalnych prowadzenia badań przedklinicznych.
Akademia Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT – Pfizer ma zapewnić, że prowadzone badania będą odpowiadały na rzeczywiste zapotrzebowanie firm farmaceutycznych, co przyspieszy i poszerzy współpracę na polu naukowo-biznesowym, transferu technologii oraz komercjalizacji wynalazków.
„Chcemy zwiększyć zarówno zakres, jak i efektywność prowadzonych badań oraz podnieść poziom komercjalizacji wyników pracy polskich ośrodków naukowo-badawczych, co w konsekwencji przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskich wynalazków na arenie międzynarodowej, a w dalszej perspektywie do przyspieszenia rozwoju gospodarczo-społecznego kraju” – mówi Robert Dwiliński, Prezes Fundacji PACTT i Członek Rady PACTT oraz dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
(więcej...)