Commercialization Reactor to ogólnopolski program dla osób prowadzących badania naukowe zainteresowanych komercjalizacją projektów Deep Tech (rozwiązujących złożone wyzwania technologiczne lub inżynieryjne i mających potencjał do wywierania istotnego wpływu na gospodarkę i społeczeństwo).
W jego ramach mogą oni pozyskać inwestorów oraz międzynarodowe kadry managerskie wspomagające proces transferu technologii. Operatorem programu jest Fundacja PACTT.
Commercialization Reactor
Program jest prowadzony przez doświadczony łotewski akcelerator biznesowy Commercialization Reactor (CR), który współpracując ze środowiskiem akademickim łączy go z inwestorami i przedsiębiorcami. CR działa na rynku międzynarodowym od piętnastu lat. W tym czasie przeprowadził 23 cykle naboru projektów naukowych, w wyniku których powstało 160 interdyscyplinarnych zespołów projektowych i ponad 50 spółek spin-off z dofinansowaniem o łącznej kwocie ponad 16 mln euro na ich wczesnym etapie rozwoju. Reactor ma dostęp do międzynarodowej sieci managerów, inwestorów oraz uczelni biznesowych prowadzących podyplomowe studia z zakresu zarządzania startupami technologicznymi. Aktywna działalność w takim ekosystemie zwiększa szanse na efektywne przeprowadzenie procesów transferu technologii i wdrożenia nowych technologii w otoczeniu uczelni. W kwietniu 2025 roku Fundacja PACTT podpisała umowę z Commercialization Reactor, który oficjalnie rozpoczyna działalność w Polsce.
Jak działa program Commercialization Reactor?
Na pierwszym etapie prowadzony jest nabór kandydatów zainteresowanych przystąpieniem do programu. W wyniku wstępnej selekcji rozpoczyna się etap opieki nad zespołami naukowymi w celu przygotowania ich do przedstawienia prac badawczych międzynarodowym zespołom inwestorów i managerów.
Dla wybranych projektów na kolejnym etapie tworzone są spółki spin-off z udziałem badaczy, inwestorów i jednostek akademickich zaangażowanych w transfer technologii (centra transferu oraz spółki celowe). Naukowcy otrzymują kadrę zarządzającą projektem dla: podniesienia poziomu gotowości technologicznej (TRL), uzyskania niezbędnego finansowania oraz wdrożenia technologii na rynku.
Główną ideą jest to, by proces osiągania gotowości rynkowej – finansowania, zarządzania projektem i na końcu komercjalizacji – realizowany był przez tworzony specjalnie do tego celu zespół zajmujący się projektem w ramach nowo utworzonej spółki. Dzięki temu twórcy są istotnie odciążeni z funkcji zarządczych i mogą dzięki temu poświęcić się obszarom badawczym, wspierając projekt głównie od strony merytorycznej i naukowej.
Jak się zgłosić i dlaczego warto?
Osoby prowadzące badania naukowe mogą zgłosić się do programu poprzez działające przy uczelniach i instytutach centra transferu technologii. Program zakłada ścisłą współpracę ze środowiskiem akademickim, a w szczególności z ośrodkami odpowiedzialnymi za transfer technologii oraz za formowanie spółek spin-off – a więc centrami transferu i spółkami celowymi. Zakładane spółki spin-off mają powstawać przy zaangażowaniu i udziale jednostek akademickich.
UWAGA — technologia, która ma być podstawą do utworzenia spółki musi być na poziomie gotowości TRL 4 lub więcej.
Czy mogę się zgłosić, jeśli moja uczelnia nie utworzyła spółki celowej?
Jak najbardziej jest to możliwe. Wówczas zostanie założona spółka spin-out (bez udziałów spółki celowej), a własność intelektualna będąca podstawą do jej rozwoju zostanie licencjonowana lub sprzedana w porozumieniu z jednostką odpowiadającą za transfer technologii w jednostce (najczęściej jest to centrum transferu technologii).
Pierwszy polski nabór do CR wystartował
W pierwszym cyklu uruchomionego naboru projektów badawczych, z szeroko rozumianego obszaru Deep Tech, W ramach pierwszego naboru zostanie wyłonionych 40 projektów.
Zgłoszenia można wysyłać do 30 maja 2025 r.