Praliny z dodatkiem miąższu dyni jadalnej wzbogaconego w jony wapnia

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Opracowany produkt w postaci pralin czekoladowych może stanowić składnik wielu deserów, których walory zwiększono dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii wzbogacania materiału roślinnego w wapń.
Know-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: P.433558 z dnia 16 kwietnia 2020 roku Poziom gotowości technologicznej (TRL): 5

Opis technologii

Koncepcja nowej linii produktowej żywności wzbogaconej w przyswajalne formy wapnia wpisuje się w trend związany ze zdrowym odżywianiem oraz profilaktyką osteoporozy. Wstępne badania ankietowe wskazują zapotrzebowanie na żywność, która oprócz postaci tradycyjnej potrawy będzie posiadać dodatkowe walory prozdrowotne, szczególnie dla kobiet w okresie postmenopauzalnym oraz osób starszych dotkniętych problemem złamań kości. Opracowany produkt w postaci pralin czekoladowych może stanowić składnik wielu deserów, których walory zwiększono dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii wzbogacania materiału roślinnego w wapń.

Uwarunkowania wdrożenia

Wdrożenie technologii w zakładach zajmujących się produkcją pralin z surowców wchodzących w skład produktów wzbogaconych w jony wapnia wymaga zastosowania kilku urządzeń do wytrząsania, cieplarki i liofilizatora, pozostałe etapy technologii nie wymagają zastosowania nowych, specjalistycznych maszyn i urządzeń. W zakładach oferujących w swoim portfolio produkty wzbogacone w jony wapnia (lub inne np. żelazo, magnez) wdrożenie nie powinno wymagać nowych nakładów finansowych zarówno na sprzęt jak i późniejsze opakowanie produktów (produkty pakowane w tych samych opakowaniach jednostkowych). W przypadku natomiast, gdy firma nie posiada takich możliwości, powinna zlecić wytworzenie miąższu dyni wzbogaconego w wapń i dopiero taki preparat wykorzystywać wielokierunkowo. Pozostałe urządzenia i sprzęty nie wymagają zmiany, mogą być wykorzystane bez przeszkód. Również dla firm nie posiadających wszystkich składników recepturowych wdrożenie technologii nie powinno być trudne ze względu na łatwość pozyskania surowców na rynku (składniki czekolady i surowiec warzywny wykorzystywane w recepturach są powszechnie dostępne na rynku).

Więcej informacji o technologii: 


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Galeria zdjęć

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano