Politechnika Wrocławska
Oferowana technologia dotyczy hybrydowego systemu monitoringu wilgotności opartego o rozwiązania światłowodowe w połączeniu z bezprzewodową siecią transmisyjną danych w wolnej przestrzeni.
Patenty / Zgłoszenia patentoweKnow-how
Jednostki naukowe: Politechnika Wrocławska
Numer zgłoszenia / patentu: P.413787
Oferowana technologia dotyczy hybrydowego systemu monitoringu wilgotności opartego o rozwiązania światłowodowe w połączeniu z bezprzewodową siecią transmisyjną danych w wolnej przestrzeni.
Szczegóły techniczne

Przedmiotem oferty jest technologia hybrydowego systemu monitoringu wilgotności. Przewiduje ona możliwość zaprojektowania i wykonania czujników światłowodowych z odpowiednim pokryciem do pomiarów temperaturowo-wilgotnościowych oraz czujników światłowodowych do pomiaru temperatury lub do pomiaru wilgotności w miejscach trudnodostępnych.

Proponowane czujniki mogą stanowić fragment istniejących lub zaprojektowanych i zbudowanych sieci światłowodowych. Pod wpływem zmian parametrów środowiska otaczającego czujniki, finalnie mierzone są zmiany intensywności prowadzonej lub odbitej wiązki świetlnej propagowanej przez światłowód. Moc optyczna transmitowana bądź odbita w projektowanych układach światłowodowych będzie różna przy zmianach mierzonych parametrów. Zmiana mocy optycznej będzie stanowiła informację o różnych stanach temperaturowo-wilgotnościowych. Sygnał z czujnika światłowodowego może zostać przesłany z wykorzystaniem techniki Radio-over-Fiber (RoF) czyli sprzężonych systemów bezprzewodowych i światłowodowych. Sygnał z czujnika przesłany poprzez sieć radiowo-światłowodową może być odczytany na komputerze zarządzającym systemem w dowolnym odległym miejscu.

Na ofertę technologiczną składają się:
  • Wynalazek pn. „Układ światłowodowy do monitorowania zmian wielkości fizycznych materiałów” (numer zgłoszenia patentowego: P. 413787)
  • Poufne know-how zawierające spisaną wiedzę rozszerzającą zawartość opisu patentowego objętego ww. zgłoszeniem, w tym dalsze plany rozwoju i metody wdrożenia technologii
  • Nadzór ekspercki nad pracami wdrożeniowymi technologii w skali przemysłowej.
  • Technologia została częściowo zwalidowana w skali laboratoryjnej – zaprojektowano wczesny prototyp układu sensorów optycznych i przetestowano go z pozytywnym skutkiem w skali laboratoryjnej.
Zastosowania / rynki

Oferowane rozwiązanie może zostać zastosowane w leśnictwie do monitorowania poziomu zagrożenia pożarowego lasów lub poziomów wody w wałach przeciwpowodziowych.

Innowacyjność / korzyści

Główną korzyścią wynikającą z zastosowania rozwiązania w praktyce jest automatyzacja pomiarów i zmniejszenie kosztów pomiarów przeprowadzanych w lasach w związku z koniecznością monitoringu zagrożeń pożarowych. Docelowa sieć czujników zlokalizowana w wybranych punktach pomiarowych jest w stanie bez angażowania człowieka i w czasie rzeczywistym podawać dane na temat pojawiających się zagrożeń, co umożliwia podejmowanie skutecznych punktowych akcji przeciwdziałających tym zagrożeniom.

Proponowane czujniki światłowodowe są lekkie, kompaktowe i nieczułe na zewnętrzne pole elektromagnetyczne. Ponadto, czujniki te nie stanowią samoistnego zagrożenia pożarowego w przeciwieństwie do znanych i dostępnych komercyjnie czujników elektrycznych.


Kontakt z Brokerem Technologii
Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, Politechnika Wrocławska

Jacek Pietrzak

tel. 71 320 43 42

e-mail: jacek.pietrzak@pwr.edu.pl

wctt-logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano