16.05.2024 Wydarzenia

W dniach 13-15 maja 2024 roku odbyła się 15 Ogólnopolska Konferencja PACTT, która miała miejsce w Puławach oraz w malowniczym Kazimierzu Dolnym. Konferencja zgromadziła liczne grono ekspertów, naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji publicznej oraz innych zainteresowanych tematyką ochrony własności intelektualnej, transferu technologii oraz komercjalizacji wyników badań naukowych.

Dzień 1

Pierwszy dzień konferencji, który miał miejsce w Puławach, rozpoczął się w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB. Następnie odbyło się oficjalne otwarcie konferencji, podczas którego prof. dr hab. Mariusz Matyka (Dyrektor IUNG PIB) omówił zakres działalności i potencjał instytutu.

Kolejny punkt programu skupiał się na wymianie poglądów oraz uwag do nowego programu Inkubator rozwoju oraz wskazywanie wyzwań jakie nasze środowisko adresuje do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gośćmi naszego wydarzenia byli: Mirosław Kasprzak (Pełnomocnik Ministra Nauki do spraw współpracy nauki z biznesem) oraz Dariusz Juszczyński (Z-ca Dyrektora Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji). Następny punkt agendy dotyczył własności intelektualnej stojącej w obliczu nowych wyzwań technologicznych, a prelegentem był ekspert w tym zakresie Jacek Romanowicz (Naczelnik, Departament Innowacyjności i Komunikacji UPRP).  

Jacek Wawrzynowicz (Dyrektor CIiTT, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) przedstawił jak pierwszą dekada działalności i doświadczeń w komercjalizacji wyników B+R na poznańskiej uczelni.

Dzień wystąpień merytorycznych zakończyły prelekcje sponsorów naszego wydarzenia. Grzegorz Kierner i Maciej Stanisławczyk z OPTeam S.A. (sponsor główny) przybliżyli funkcjonalności i ofertę dla centrów transferu technologii usługi WEB 360 - platformy do skutecznej promocji oferty biznesowej uczelni i instytutów badawczych oraz Ivy Machovej z i&i Prague – centrum bioinnowacji zainteresowanego inwestycjami w tej dziedzinie.

Poniedziałek zakończył się w Kazimierzu Dolnym spotkaniem networkingowym.

Dzień 2

Drugi dzień konferencji, który odbył się już w Kazimierzu Dolnym, rozpoczął się od prezentacji przedstawicielek CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na 2 bardzo interesujące nasze środowisko tematy:

  1. Wartość rynkowa IP w projektach konsorcjalnych — co to oznacza w praktyce? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła Dyrektorka CITTRU Gabriela Konopka-Cupiał,
  2. Jak oszczędzać na ochronie międzynarodowej ip bez szkody dla zasięgu terytorialnego? Odpowiedzi na tak postawione pytanie znaleźliśmy w prelekcji Karoliny Kojder-Szkółki i Barbary Miller.

Kolejnym punkt agendy to kolejne pytanie, na które odpowiedział Łukasz Sztern (CI Politechnika Warszawska), a brzmiało ono: Co zmieni AI ACT w transferze technologii?

Tuż przed zaplanowaną przerwą w obradach miało miejsce wystąpienie przedstawiciela kolejnego sponsora — Mikołaja Budzanowskiego (Członek Zarządu, Dyrektor Ds. Rozwoju — Grupa Boryszew). Przybliżona słuchaczom została działalność Grupy Boryszew oraz obszarów zainteresowania firmy zapraszając polską naukę do kooperacji.

Podczas przedobiedniej sesji Grzegorz Kreiner (Instytut Farmakologii im. J. Maja w Krakowie) zaprezentował uczestnikom projekt CEPHARES oraz możliwości infrastruktury badawczej dla realizacji projektów B+R przy Instytucie Farmakologii im. J. Maja w Krakowie.

Następna w kolejności była prezentacja Karola Matczaka (Prezes Zarządu) z funduszu inwestycyjnego Politechniki Warszawskiej (WUT IF). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w polskiej uczelni publicznej, które podąża wytyczoną ścieżką przez dojrzałe systemy innowacji. Z ogromną ciekawością przyglądamy się ich rozwojowi.

Po przerwie obiadowej sesje zostały zdominowane przez uczestniczki z Białegostoku uczestników z Warszawy. W pierwszej kolejności Krzysztof Gulda (Członek Zarządu) ze spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego UWRC przedstawił przegląd aktualnych aktywności ściśle współpracujących z PACTT Porozumienia Spółek Celowych i zaprosił nasze środowisko do aktywnego włączenia się ich działania.

Kolejne 2 prelekcje to przedstawienie plusów i minusów. Z jednej strony o efekta inkubatora innowacyjności, zarówno tych dobrych jak i tych złych opowiedział Dyrektor CTT Adam Bartnicki (Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego), a o blaskach i cienie współdzielenia praw własności intelektualnej usłyszeliśmy od rzecznika patentowego Rafała Parczewskiego (Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego).

Mocnym punktem na koniec merytorycznej części dnia były dwie prelekcje reprezentantek Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku nt.:

  1. Regulaminy własności intelektualnej - czy potrzeba zmian? - Magdalena Rutkowska-Sowa,
  2. Dane osobowe w procesie transferu technologii - Katarzyna Siemion.

Dzień 3

W trzecim dniu konferencji również w Kazimierzu Dolnym uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w dwóch prezentacjach członków PACTT pt.:

  1. Akcelerator Start Up Booster/PARP - podczas którego Małgorzata Nadziejko (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny) przybliżyła zarys rozpoczynającego się wkrótce projektu skierowanego do młodych startupów.
  2. WIPO „ Incentives in Technology Transfer” (Paweł Płatek – CTTW Uniwersytet Warszawski) streścił i subiektywnie podsumował jedną z ostatnich publikacji WIPO.

Ostatnie punkty agendy to sprawozdania z działalności Rady Koordynacyjnej PACTT i Fundacji PACTT, a także dyskusja dotyczącej przyszłych działań PACTT. Konferencję zakończyło podsumowanie i oficjalne zakończenie, po którym odbył się lunch.

Podsumowanie

Podczas konferencji poruszono wiele istotnych tematów związanych z ochroną własności intelektualnej, transferem technologii oraz komercjalizacją wyników badań naukowych. Uczestnicy mieli okazję wymienić doświadczenia, poznać najnowsze trendy w tych dziedzinach oraz nawiązać cenne kontakty biznesowe. 15 Ogólnopolska Konferencja PACTT okazała się być nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także doskonałą okazją do budowania relacji między środowiskiem naukowym a biznesowym. Wydarzenie to z pewnością przyczyniło się do dalszego rozwoju transferu technologii w Polsce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom za udział w tej inspirującej konferencji, a sponsorom dodatkowo za wsparcie i już dziś zapraszamy na kolejną edycję do Warszawy w dniach 21-22.11.2024 r. Szczegóły wydarzenia jeszcze przed wakacjami.


15-pactt-loga.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano