
Jak skutecznie transferować wiedzę z nauk humanistycznych i społecznych do otoczenia społeczno-gospodarczego? Jaką rolę odgrywają fundusze VC, uczelniane spółki celowe i Centra Transferu Technologii w procesach komercjalizacji? Te i inne zagadnienia były przyczynkiem do dyskusji podczas 17. Ogólnopolskiej Konferencji Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), która odbyła się 7–8 kwietnia 2025 roku na Wydziale Chemii UJ. Eksperci z całego kraju wymieniali doświadczenia, dzielili się dobrymi praktykami oraz wspólnie szukali nowych modeli współpracy nauki z biznesem i społeczeństwem.
Czym jest metoda Perebel i jak najlepiej transferować wiedzę do otoczenia społeczno-gospodarczego w naukach społecznych i humanistycznych? Jak zorganizować współpracę i poukładać relacje Centrów Transferu Technologii z uczelnianymi spółkami celowymi? Czy Fundusze VC staną się partnerami w procesach komercjalizacji w polskich instytucjach naukowych? O tych (ale nie tylko o tych) tematach dyskutowało na UJ szerokie grono pracowników centrów transferu technologii – brokerów technologii, specjalistów ds. innowacji, przedstawicieli instytucji wspierających współpracę nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz osób zainteresowanych zagadnieniami wspierania innowacyjności. Sceną do dyskusji stała się w dniach 7–8 kwietnia 2025 roku 17. Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii, zorganizowana w Krakowie przez Fundację PACTT oraz Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego – partnera regionalnego konferencji.
Odbywające się dwa razy do roku spotkanie PACTT ma na celu integrację środowiska zajmującego się transferem technologii i wiedzy z polskich uczelni i instytutów naukowych, stanowiąc możliwość wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami i trendami w obszarze innowacji i komercjalizacji badań naukowych. Konferencja zgromadziła na Wydziale Chemii UJ ponad dwustu uczestników, a wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP oraz Urzędu Miasta Krakowa.
Dyskutowano o współpracy nauki z biznesem – w tym, o dobrych praktykach i case studies komercjalizacji. Dzielenie się przykładami, także tymi bardziej skomplikowanymi i wyboistymi, było ważnym punktem dyskusji – wyciąganie wniosków na przyszłość oraz uczenie się na błędach jest bowiem ważnym krokiem w rozwoju. Tego rodzaju wymiana doświadczeń od zawsze stanowi nieodłączny punkt konferencji PACTT, dając możliwość wymiany stanowisk czy też – świeżego spojrzenia na dyskutowane problemy. Dużym zainteresowaniem cieszył się panel dotyczący innowacji społecznych, uświadamiający uczestnikom, że transfer technologii to nie tylko patenty, licencje czy sprzedaż, ale np. wykorzystanie eksperckiej wiedzy naukowców do rozwiązywania palących społecznych problemów (np. wypalenia zawodowego, PTSD czy uzależnień).
Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali znaczenie dalszego rozwoju współpracy między środowiskiem naukowym a sektorem przedsiębiorstw w celu skutecznej komercjalizacji wyników badań. Zwracano także uwagę na potrzebę tworzenia sprzyjających warunków dla innowacji, w tym poprzez rozwój akademickich funduszy inwestycyjnych oraz eliminowanie barier prawnych i administracyjnych utrudniających transfer technologii. Podkreślano również rolę edukacji i szkoleń w zakresie komercjalizacji badań oraz konieczność budowania świadomości o znaczeniu innowacji w rozwoju gospodarczym kraju.
(...)
Konferencja PACTT i goszczenie uczestników z całej Polski umożliwiło nam nie tylko wymianę wiedzy czy doświadczeń – pozwoliło nam też na nawiązanie nowych kontaktów z przedstawicielami instytucji publicznych, sektora prywatnego oraz innych uczelni i instytutów badawczych. Takie relacje są często wstępem do wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, aplikacji o granty, czy transferów technologii.