Do społeczności PACTT dołączył Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy. To już 86 jednostka w naszym Porozumieniu.

Instytut Ochrony Roślin – PIB

Instytut realizuje swoje zadania w ramach działalności naukowej finansowanej subwencją Ministerstwa Edukacji i Nauki, poprzez dotacje celowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także projekty (granty) krajowe i zagraniczne. W obszarze działań Instytutu jest także działalność ukierunkowana na wykonywanie różnego rodzaju analiz, opracowań i ekspertyz na potrzeby MRiRW, a także instytucji administracji państwowej i innych organizacji działających na rzecz polskiego rolnictwa. Instytut jest organizatorem wielu konferencji krajowych i międzynarodowych.

Ważnym obszarem aktywności Instytutu jest działalność ekspercka i szkoleniowa, zorientowana na poprawę efektywności transferu wyników badań do praktyki rolniczej oraz wspieranie polskiej gospodarki w zakresie innowacyjnej i proekologicznej ochrony upraw przed zagrożeniem ze strony agrofagów.

Tradycja i doświadczenie

Od ponad 60 lat na corocznych Sesjach Naukowych IOR – PIB prezentowane są dokonania naukowo-badawcze licznej grupy krajowych i zagranicznych naukowców, doradców i przedstawicieli praktyki rolniczej. Instytut współpracuje z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, uczestnicząc w szkoleniach pracowników, jak również zabezpieczając merytoryczne wsparcie ich działalności. Równie ważnymi partnerami i beneficjentami Instytutu są ośrodki doradztwa rolniczego, zakłady przemysłu spożywczego, związki i stowarzyszenia producentów roślin rolniczych i środków ochrony roślin oraz praktycy: rolnicy i przedsiębiorcy rolni.

Struktura i tematyka badawcza

Zakłady

W głównej siedzibie IOR-PIB funkcjonuje dziewięć zakładów naukowych:

  1. Zakład Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin,
  2. Zakład Biologii Molekularnej i Biotechnologii,
  3. Zakład Entomologii i Agrofagów Zwierzęcych,
  4. Zakład Herbologii i Techniki Ochrony Roślin,
  5. Zakład Metod Biologicznych,
  6. Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów,
  7. Zakład Mykologii,
  8. Zakład Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska,
  9. Zakład Wirusologii i Bakteriologii.

W zakładach naukowych realizowane są zadania zlecone bezpośrednio przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Programu Wieloletniego (do 2020 r.), dotacji celowej (od 2021 r.), zadania statutowe, granty naukowe oraz liczne krajowe i międzynarodowe projekty. Naukowcy Instytutu publikują wyniki badań zarówno w czasopismach naukowych, jak i w popularnonaukowych, których odbiorcami są przede wszystkim producenci rolni.

Pracownicy zakładów naukowych stanowią wysoko wyspecjalizowaną kadrę naukową, badawczą i szkoleniową, która współpracuje z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi, badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi, z instytucjami rządowymi, ośrodkami doradztwa rolniczego oraz z producentami rolnymi.

Oddział w Sośnicowicach

  • Oddział Sośnicowice prowadzi działania naukowo-badawcze, upowszechnieniowe, wdrożeniowe i usługowe w zakresie ochrony roślin i ochrony środowiska. Doświadczenia zespołu Oddziału IOR – PIB w Sośnicowicach zebrane podczas wieloletniej realizacji tematów statutowych oraz zadań Programów Wieloletnich i dotacji celowych MRiRW stanowią niezbędną podstawę metodyczną i organizacyjno-techniczną do wykonywania usług na rzecz jednostek działających w obszarze ochrony roślin i chemii pestycydów.

Stacje terenowe

  • Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku jest jedyną placówką naukowo-badawczą w regionie północno-wschodniej Polski prowadzącą badania naukowe w zakresie ochrony roślin oraz współpracującą z sektorem gospodarczym. Istotą funkcjonowania TSD w Białymstoku jest zachowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa żywności i konsumentów żywności. Zadania podejmowane w jednostce naukowo-badawczej obejmują głównie problematykę stosowania środków ochrony roślin w uprawach rolniczych oraz wynikające z tego tytułu zagrożenia skażenia płodów rolnych i produktów spożywczych pozostałościami środków ochrony roślin.
  • Terenowa Stacja Doświadczalna w Toruniu prowadzi działalność naukowo-badawczą i upowszechnieniową w zakresie tworzenia naukowych i praktycznych podstaw rozwoju i modernizacji ochrony roślin w Polsce, szczególnie buraka cukrowego, z uwzględnieniem metod agrotechnicznych, biologicznych, fizycznych i chemicznych, przydatnych w integrowanych programach produkcji ze szczególnym uwzględnieniem ochrony roślin.
  • Terenowa Stacja Doświadczalna w Rzeszowie zajmuje się szeroko rozumianą ochroną roślin przed agrofagami w ramach działalności komercyjnej oraz naukowo-badawczej.

Działalność komercyjna

W Instytucie działają również jednostki, które są wsparciem zakładów naukowych i zajmują się działalnością komercyjną, badawczą oraz upowszechnieniową. Należą do nich m.in. dwie unikalne w Polsce jednostki: Klinika Chorób Roślin i Bank Patogenów – świadcząca usługi z zakresu identyfikacji chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych roślin, a także udostępniania żywych kultur na potrzeby badań naukowych, oraz Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych – nowoczesny obiekt, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa fitosanitarnego (SL3).

Certyfikowaną jednostką Instytutu, upoważnioną do prowadzenia badań skuteczności działania wszystkich rodzajów środków ochrony roślin, jest Centrum Badań Rejestracyjnych Agrochemikaliów (CBRA). W ramach CBRA funkcjonuje Polowa Stacja Doświadczalna w Winnej Górze (PSD), dysponująca polami o łącznej powierzchni blisko 100 hektarów. Wykonywane są tu badania przedrejestracyjne, porejestracyjne i komercyjne środków ochrony roślin, zarówno w uprawach rolniczych, jak i częściowo w sadowniczych i ogrodniczych.

W Winnej Górze zlokalizowany jest także Rolniczy Zakład Doświadczalny, który prowadzi produkcję rolną na powierzchni 474 ha. Oprócz produkcji roślinnej w gospodarstwie utrzymywane jest stado opasów bydła ras mięsnych – 280 sztuk.

Upowszechnianiem wyników badań pracowników naukowych Instytutu zajmuje się Zakład Transferu Wiedzy i Upowszechniania. Oferta Zakładu obejmuje sprzedaż wydawnictw, organizację studiów podyplomowych, konferencji, szkoleń, a także promocję Instytutu podczas wielu różnych wydarzeń rolniczych na terenie Polski. W strukturze Zakładu funkcjonują również redakcje dwóch czasopism naukowych oraz biblioteka. Wsparcie w pozyskiwaniu i realizacji projektów naukowych stanowi zakres działalności Działu Projektów. Jednostka współpracuje z pracownikami naukowo-badawczymi w zakresie przeglądu konkursów, interpretacji wytycznych, wyszukiwania konsorcjantów, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, raportów i zestawień. Współdziała z Zakładem Transferu Wiedzy i Upowszechniania w zakresie publikacji informacji o projektach oraz promocji ich rezultatów.


Więcej informacji na stronie IOR-PIB

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano