26.02.2024 Komunikaty

Dział Komercjalizacji i Promocji Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN dołączył do PACTT. Jest to już 9 instytut z Polskiej Akademii Nauk w naszej organizacji.


Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) jest jedną z czołowych polskich jednostek naukowych. Prowadzone są tu interdyscyplinarne badania na styku trzech nauk: chemii, biologii i informatyki, obejmujące takie dziedziny jak chemia bioorganiczna i strukturalna, biochemia, biologia i genetyka molekularna, biologia systemowa, inżynieria genetyczna, genomika i bioinformatyka. Instytut prowadzi zarówno badania podstawowe jak i rozwojowe, w szczególności związane z syntezą, analizą struktury i funkcji kwasów nukleinowych i białek, a także ich wzajemnych oddziaływań w warunkach modelowych i komórkowych.

Dział Komercjalizacji i Promocji jest jednym z ogniw w procesie wykorzystywania i promowania wyników badań naukowych oraz innowacyjnych rozwiązań. Głównym celem działu jest pomoc w komercjalizacji odkryć naukowych i nowatorskich technologii opracowywanych w Instytucie. Zespół specjalistów działa na styku biznesu i nauki tworząc oferty na usługi świadczone przez Instytut, współpracuje z kancelariami patentowymi, zapewniając ochronę wynalazków i wyników badań naukowych. Dział zajmuje się pełną obsługą marketingową, PR, a także promocją osiągnięć oraz wizerunkiem wewnętrznym i zewnętrznym Instytutu.

Usługi badawcze w ramach Pracowni ICHB PAN

W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN działają pracownie świadczące usługi i umożliwiające dostęp do specjalistycznej aparatury badawczej.

Pracownia Analiz Pojedynczych Komórek

Pracownia oferuje profilowanie ekspresji genów i dostępności chromatyny na poziomie pojedynczych komórek, sortowanie komórek oraz zaawansowane analizy z wykorzystaniem klasycznej i obrazowej cytometrii przepływowej. Udostępnia aparaturę do ilościowej i jakościowej analizy kwasów nukleinowych. Pracownia zaprasza do współpracy w ramach usług oraz w projektach naukowych w zakresie m.in. badania heterogennych lub rzadkich populacji komórek, wykrywania pęcherzyków zewnątrzkomórkowych, czy wizualizacji procesów i oddziaływań wewnątrzkomórkowych.

Pracownia Analiz Struktur Subkomórkowych

Badania wykonywane w Pracowni obejmują analizę cyklu komórkowego, indukcji śmierci komórkowej (np. autofagia, apoptoza, nekroza, feroptoza), poziomu stresu oksydacyjnego i oddychania komórkowego, analizę metylacji i ekspresji genów oraz monitorowanie w czasie rzeczywistym procesów migracji i proliferacji komórek eukariotycznych.

Pracownia oferuje usługi z zakresu mikroskopii konfokalnej: wizualizację preparatów utrwalonych oraz przyżyciowych, analizę preparatów w 2D i 3D, analizę intensywności fluorescencji, FRET, FRAP, badanie kolokalizacji. W ramach cytometrii przepływowej Pracownia oferuje: analizę żywotności komórek (apoptoza, nekroza), analizę immunofluorescencyjną, badanie stresu oksydacyjnego. W ramach systemu xCELLigence proponuje: analizę proliferacji i migracji komórek eukariotycznych w czasie rzeczywistym, PCR w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem sond fluorescencyjnych, analizę pojedynczych mutacji metodą HRM, analizę poziomu metylacji oraz genotypowanie. Jest również możliwa analiza obecności modyfikowanych składników kwasów nukleinowych w komórkach eukariotycznych metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).

Pracownia Bioinformatyki

Pracownia oferuje: analizę genomów różnych organizmów, w tym ludzi, zwierząt, roślin i mikroorganizmów (z wykorzystaniem podejścia bioinformatycznego do identyfikacji wariantów genetycznych, analizy struktury genomu, analizy porównawczej i badania zależności ewolucyjnych), analizę ekspresji genów, badanie wzorców ekspresji genów przy użyciu danych z sekwencjonowania RNA (metodami analizy różnicowej ekspresji genów i alternatywnych izoform RNA, identyfikowania biomarkerów i modyfikacji końców RNA), analizy sieci regulatorowych, analizę metagenomiczną (badania mikrobiomu różnych środowisk, takich jak gleba, woda, powietrze, przewód pokarmowy i skóra, uwzględniające identyfikację gatunków, badanie składu i funkcji społeczności drobnoustrojów, zmienności genetycznej i potencjalnych interakcji pomiędzy mikroorganizmami a gospodarzem), analizę danych klinicznych, w tym analizę danych z sekwencjonowania całego genomu lub egzomu pacjentów (obejmujące identyfikację patogennych wariantów genetycznych, analizy mutacji somatycznych w nowotworach, różnicowe analizy ekspresji genów oraz identyfikację potencjalnych celów terapeutycznych).

Pracownia Chemii Medycznej

W ramach swojej działalności Pracownia ofertuje: syntezę chemiczną cząsteczek aktywnych biologicznie, optymalizację cząsteczek – „hit to lead” – chemioinformatyczne projektowanie oraz syntezę, biosyntezę, biokatalizę, semi-syntezę dla związków trudnych do syntezy klasycznymi metodami, dobór już istniejących bibliotek związków do testów bioaktywności, zautomatyzowane oczyszczanie, izolację i identyfikację związków chemicznych – z materiału biologicznego lub reakcji enzymatycznych.

Pracownia Inżynierii Białek

Pracownia udostępnia wyposażenie i służy ekspertyzą w zakresie przygotowania wektorów ekspresyjnych, produkcji rekombinowanych białek oraz ich oczyszczania jak również oceny jakości preparatów białkowych przeznaczonych do badań funkcjonalnych i strukturalnych.
Pracownia posiada doświadczenie i sprzęt umożliwiający fizykochemiczną charakterystykę oddziaływań pomiędzy białkami i innymi makrocząsteczkami. Stosowane metody pomiarowe pozwalają nie tylko na ocenę powinowactwa i pomiar stałych szybkości asocjacji i dysocjacji, ale także na określenie ilości miejsc wiązania liganda czy parametrów termodynamicznych wiązania jak entalpia czy entropia.
Pracownia prowadzi wysokoprzepustowe testy wstępnych warunków krystalizacji biomolekuł oraz optymalizację procesu krystalizacji w celu uzyskania kryształów do eksperymentów dyfrakcyjnych. Prowadzi też rejestrację danych dyfrakcyjnych kryształów białek i kwasów nukleinowych za pomocą dyfraktometru wyposażonego w wirującą anodę miedziową.

Pracownia Genomiki

Pracownia dysponuje zaawansowaną infrastrukturą badawczą, służącą przede wszystkim do wysokoprzepustowego sekwencjonowania drugiej i trzeciej generacji. Cztery sekwenatory Illuminy, NovaSeq X, NovaSeq 6000, NextSeq 550 i MiSeq, pozwalają na sekwencjonowanie za pomocą krótkich odczytów (150-300 pz) w większej lub mniejszej skali, a jedyny jak dotąd w Polsce sekwenator Sequel IIe (Pac-Bio) umożliwia generowanie długich odczytów HiFi (długość do 25 000 pz, precyzja >99.9%). Obie platformy można wykorzystywać do sekwencjonowania pełnych genomów, eksomów i transkryptomów. Pracownia oferuje wsparcie w zakresie projektowania eksperymentu, automatycznej izolacji DNA i RNA, oceny jakościowej materiału, przygotowania bibliotek, sekwencjonowania i analizy wyników, a także wyceny kosztów na potrzeby projektu. W celu weryfikacji wyników NGS udostępnia aparaturę do PCR w czasie rzeczywistym, w tym do emulsyjnego PCR (droplet digital PCR, ddPCR).

Pracownia Hodowli Komórkowych i Tkankowych

Pracownia stanowi platformę zapewniającą specjalistyczny sprzęt oraz warunki (sterylność, kontrolowana temperatura, wilgotność itp.), umożliwiające prowadzenie badań z zakresu szeroko pojętej biologii molekularnej, z wykorzystaniem hodowli linii komórkowych i tkanek. Pracownia posiada infrastrukturę pozwalającą na bezpieczną (normy zabezpieczeń BSL2) pracę zarówno z materiałem zwierzęcym jak i roślinnym. Wydzielono także laboratorium do pracy z wirusami. W Pracowni, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, możliwa jest praca z materiałem transgenicznym. Charakterystyka pracowni pozwala na przeprowadzenie pełnego cyklu eksperymentalnego, tj. od powielania materiału biologicznego poprzez wykorzystanie go w eksperymentach, aż po uzyskanie materiału do dalszych analiz poza kompleksem pracowni. Pracownia podejmuje odpłatną współpracę w wykonywaniu projektów zewnętrznych, także oferuje usługi z zakresu biologii eksperymentalnej.

Pracownia Modelowych Organizmów Ssaczych

Pracownia zajmuje się kompleksowym przeprowadzaniem doświadczeń na zwierzętach. Oferuje pomoc w takich aspektach pracy naukowej jak zaprojektowanie doświadczeń i odpowiednich grup eksperymentalnych zgodnie z zasadą 3R i ARRIVE, prowadzenie kolonii myszy transgenicznych lub typu dzikiego wraz z bazą danych, pozyskanie materiału embrionalnego na odpowiednich stadiach rozwoju i inne zadania związane z prowadzeniem badań laboratoryjnych na organizmach ssaczych.

Pracownia Modelowych Organizmów Bezkręgowych

Pracownia prowadzi badania z wykorzystaniem modelowych organizmów bezkręgowych, takich jak nicienie (Caenorhabditis elegans) czy planaria (Schmidtea mediterranea). Posiada bogatą kolekcję szczepów C. elegans, w tym mutantów, które można stosować w badaniach funkcjonalnych. Pracownia dysponuje również bibliotekami “Ahringer” (C. elegans RNAi feeding library) oraz “Vidal” (ORFeome-Based RNAi Library), z wykorzystaniem których możliwa jest analiza RNAi 94% genów C. elegans. Sprzęty takie jak Mediaclave 10 i MediaJet vario (Integra) umożliwiają przygotowanie sterylnych pożywek i wylewanie ich na płytki Petriego, w ilości ponad tysiąca tygodniowo. Mikroskop Axio Vert.A1 z zamontowanym zestawem do mikroiniekcji (mikromanipulator InjectMan4 oraz FemtoJet4i, Eppendorf) umożliwia wykonywanie mikroiniekcji m.in. do gonad C. elegans. Infrastruktura dostępna w Pracowni (m.in. stereoskopy, mikroskopy, inkubatory) zapewni możliwość prowadzenia badań zarówno nad C. elegans, jak i S. mediterranea.

W centrum naukowych zainteresowań Pracowni znajdują się cząsteczki tRF, ich rola w procesie starzenia, a także geny, których ekspresja jest zaburzona w wyniku działania tRF.

Pracownia NMR

W ramach swojej działalności Pracownia ofertuje: rejestrację i analizę wysokorozdzielczych widm NMR, usługi eksperckie w zakresie interpretacji widm NMR i rozwiązywanie problemów strukturalnych, określanie konformacji związków organicznych pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, badania oddziaływań wewnątrzcząsteczkowych i międzycząsteczkowych, badania oddziaływań z ligandami, wysokoprzepustową i zautomatyzowaną rejestracją widm 1D i 2D NMR (np. COSY, HSQC, HMBC, NOESY, TOSCY), wykorzystanie metod spektralnych NMR, UV-VIS, CD do badań strukturalnych kwasów nukleinowych i białek, kompleksowe analizy oceny czystości preparatów RNA/DNA w oparciu o widma NMR, UV i CD.

Pracownia Spektrometrii Mas

Oferta Pracowni obejmuje: identyfikację białek metodami MS; analizę de novo sekwencji peptydów oraz białek (MALDI, ISD-MALDI); analizę modyfikacji potranslacyjnych białek metodami MS; analizę ilościową białek metodami elektroforetycznymi oraz MS; oznaczanie mas monoizotopowych związków niskocząsteczkowych metodami HR-MS; analizę strukturalną związków niskocząsteczkowych metodami tandemowej spektrometrii mas; analizę ilościową związków niskocząsteczkowych metodami MS; analizę związków lotnych metodami GC-MSn.

Pracowania Testów i Obrazowania Molekularnego

Pracownia oferuje dostęp do ekspertyzy i infrastruktury w zakresie opracowywania testów molekularnych oraz wykonywania wysokoprzepustowych badań przesiewowych, mikroskopii wysokoprzepustowej i analizy obrazu. Pracownia wyposażona jest w system mikroskopii ultrawysokorozdzielczej. Dzięki unikalnej technologii mikroskopu MINFLUX (jednego z kilku na świecie) można wykonywać obrazowanie z rozdzielczością poniżej 2 nm. System mikroskopowy MINFLUX łączy w sobie technologie obrazowania w super rozdzielczości tj. STED, FLIM, Minflux.


Kontakt

Dział Komercjalizacji i Promocji: promocja@ibch.poznan.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano