
Serce polskiego transferu technologii w dniach 21-22.11.2024 r. po raz 16-ty pulsowało w gościnnych progach Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem regionalnym naszej cyklicznej konferencji było Centrum Transferu Technologii i Wiedzy UW (PACTT).
Ogólnopolska Konferencja PACTT, odbyła się pod patronatami honorowymi: Ministra Nauki, Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczącej KRASP oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami wydarzenia było World Intellectual Property Organization – WIPO oraz Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS.
Wydarzenie zgromadziło blisko 200 ekspertów i praktyków z transferu technologii, administracji publicznej i biznesu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami.
Sukcesy University of Colorado Boulder
Pierwsza część konferencji skupiła się na sukcesach University of Colorado Boulder. Marta Zgagacz, dyrektor Venture Partners at CU Boulder, jako keynote speaker przedstawiła metody, które pozwoliły uczelni osiągnąć imponujące wyniki w zakresie tworzenia startupów. Centrum transferu technologii, które sześć lat temu liczyło tylko trzy osoby, przekształciło się w dynamiczną jednostkę działającą na zasadach startupu. Kluczowe było postawienie klienta i jego oczekiwań w centrum działań oraz uproszczenie biurokracji. W rezultacie, w 2024 roku przy uniwersytecie powstało 35 startupów, które w ciągu trzech lat pozyskały ponad 2 miliardy dolarów.
Konferencja PACTT to platforma wymiany doświadczeń i pomysłów na rozwój innowacyjności w Polsce.
Wyzwania, jakie stoją przed transferem technologii w Polsce
Czy i jak chcemy zachęcać zespoły naukowe do komercjalizacji?
Podczas panelu moderowanego przez Natalię Osicę założycielkę proscience, z udziałem Prorektor ds. rozwoju UW prof. dr hab. Ewy Krogulec, Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju MNiSW Michała Doligalskiego oraz Dyrektora CTT WAT dr hab. inż. Adama Bartnickiego poruszono wiele interesujących zagadnień, z których najważniejsze to:
- Warto wprowadzić mechanizmy motywujące badaczy do zgłaszania rezultatów twórczych, np. poprzez programy stypendialne.
- Wynalazki o potencjale rynkowym powinny być istotnym kryterium ewaluacji pracy badaczy.
- Konieczna jest edukacja badaczy w zakresie własności intelektualnej.
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje utworzenie scentralizowanej bazy wiedzy wspierającej centra transferu technologii.
Transfer technologii w projektach
W dyskusji na temat roli transferu technologii w projektach moderowanej przez dr inż. Gabrielę Konopkę-Cupiał, dyrektor Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego udział wzięli: Agnieszka Tokaj-Krzewska (Dyrektor Działu Operacyjnego NCBR), dr inż. Radosław Kwapiszewski (Z-ca Dyrektora ds. Działalności Programowej z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej), dr hab. inż. Przemysław Dubel prof. ucz. (Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Wiedzy Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Irena Jakubiec (Radca prawny, Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej). W debacie można było słyszeć różne punkty widzenia. Z jednej strony agencji udzielających finansowania na projekty B+R, z drugiej zaś opytkę centrów transferu. Najważniejsze wnioski, jakimi możemy podsumować tę godzinną dyskusję, są:
- Ponad 90% projektów B+R jest komercjalizowanych przez członków konsorcjów, co ogranicza licencjonowanie IP do podmiotów zewnętrznych.
- 40% badaczy wolałoby zrezygnować z dofinansowania niż zakładać konsorcjum z biznesem, co wskazuje na potrzebę lepszej współpracy.
- Edukacja w zakresie własności intelektualnej powinna rozpoczynać się już na studiach.
- Obciążenie kadry naukowej obowiązkami dydaktycznymi ogranicza rozwój innowacyjności.
- W przyszłości uczelnie będą musiały stać się "maszynami" wspierającymi rozwój innowacyjności w przemyśle z powodu spadku liczby studentów.
- Kluczowe jest rozpoznanie oczekiwań odbiorców wyników projektów B+R już na etapie przygotowywania wniosków.
- Broker technologii powinien być angażowany na etapie opracowywania wniosku.
- Podział praw do IP w projektach powinien odbywać się na zasadach rynkowych, aby uniknąć nieuprawnionej pomocy publicznej.
Gość z WIPO
Ali Jazairy, Senior Counsellor, PCT International Cooperation Division z World Intellectual Property Organization (WIPO) podczas swojej prezentacji skupił się na tym, w jaki sposób WIPO i system PCT ułatwiają podejmowanie decyzji przez innowatorów w trakcie ich drogi „od pomysłu do rynku”. Prelekcja rzuciła światło na korelację między PCT, a udanym licencjonowaniem technologii i komercjalizacją. Nasz gość odbył również szereg bilateralnych spotkań z poszczególnymi interesariuszami systemu ochrony własności intelektualnej.
Prezentacje sponsorów
Tradycyjnie w pierwszy dzień oddajemy też do dyspozycji naszych darczyńców, dla których współpraca z polską nauką i ze środowiskiem transferu technologii jest kluczowa w ich działalności. Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać prelekcji:
- PFR i Fundusze VC w Akcji. Jak wspieramy komercjalizację, wyławiamy startupy i budujemy ekosystemy - J. Chojecki (PFR),
- New Drug Discovery w Adamed Pharma a współpraca nauka-biznes - M. Szymanik (Wiodący Naukowiec ds. Współpracy z Ośrodkami Akademickimi, Adamed Pharma S.A.),
- Repatriacja chmury szansą na budowę Polskiego kapitału technologicznego - M. Grabowski (Hewlett Packard Enterprise Polska Sp. z o.o.) oraz G. Kierner (OPTeam S.A.),
- Współpraca nauki i biznesu - przepis na sukces? (P. Krawczyk, Akcelerator Scalab).
Dzień dobrych praktyk
Podczas 2-giego dnia konferencji dzieliliśmy się pozytywnymi doświadczeniami z naszego środowiska.
Jak rozwijać technologie lekowe?
Na to pytanie odpowiadał Rafał Orłowicz-Murawski z CTTW UW, który przygotowuje w konsultacjach z firmami biotechnologicznymi drugą wersję swojego przewodnika dla zespołów naukowych i brokerów technologii.
Komercjalizacja to gra zespołowa
Wspólne wystąpienie przedstawicielek Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Magdaleny Malinowskiej, prof. PK (twórczyni) i Joanny Szypułki z zespołu ds. komercjalizacji (CTT Politechnika Krakowska) przedstawiły prelekcję pt. Komercjalizacja to gra zespołowa – dobra współpraca brokerów i twórców jako kluczowy czynnik sukcesu. Wielce budującym w tym przypadku było to, jak dobra jest współpraca pomiędzy zespołem naukowym a brokerką technologii, bo... "pomysł zaczyna się od badania rynku"!
Doświadczenia z Luksemburga
Jacek Pluciński z University of Luxembourg, pracujący na stanowisku Technology Transfer Officer w SnT, czyli w Interdyscyplinarnym Centrum Badawczym ICT
przedstawił organizację i modele współpracy badawczej na przykładzie swojej jednostki.
#EUInnovateTogether
Jakuba Jasiczak z Porozumienia Spółek Celowych przedstawił nowy program i poprowadził dyskusję poświęconą inicjatywie #EUInnovateTogether, która skupia się na korzyściach i możliwościach, jakie niesie ona dla centrów transferu technologii i spółek celowych. Dzięki temu działaniu możliwe będzie tworzenie efektywnych, międzynarodowych partnerstw B+R pomiędzy europejskimi korporacjami a naukowcami z Europy Środkowo-Wschodniej, co stwarza wyjątkowe szanse na rozwój projektów wdrożeniowych i budowanie pozycji naszych uczelni na arenie międzynarodowej. #EUInnovateTogether to projekt związany ze zbliżającą się prezydencją Polski w Unii Europejskiej.
Współpraca nauka-biznes-samorząd
Regionalna sieć LAB-NET - to strategiczny projekt, którego celem jest koordynacja i rozwój współpracy w obszarze B+R+I pomiędzy środowiskiem naukowym i przedsiębiorcami w województwie kujawsko-pomorskim. Partnerski charakter projektu wpisuje się w realizację kryterium zakładającego wsparcie w zakresie budowania wzajemnych relacji pomiędzy przedsiębiorcami, IOB i środowiskiem naukowym, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru B+R+I. Zaangażowanie podmiotów różnego typu, tj: uczelni publicznych, uczelni prywatnych, instytutów badawczych, instytucji otoczenia biznesu, wpłynie pozytywnie na poprawę dostępności oferty regionalnej oferty badawczej, poprawi przepływ informacji pomiędzy zaangażowanymi podmiotami, zoptymalizuje wykorzystanie posiadanej aparatury badawczej, co w efekcie przekładać się będzie na wyższą jakość obsługi podmiotów zainteresowanych obszarem B+R i poziom satysfakcji ze współpracy z podmiotami działającymi w sieci LAB-NET. Czy ten projekt uskuteczni komercjalizację wyników badań naukowych? Na to pytanie podczas panelu prowadzonego przez moderatorkę Aleksandrę Kalocińską-Szumską (Dyrektor operacyjna Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego sp. z o.o.) odpowiadali: Olgierd Dziekoński (Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. rozwoju gospodarczego, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta w latach 2010-2015), Maciej Kanabaj (Główny Specjalista w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego), Monika Łaganowska (Dyrektor Centrum Nauki, Centrum Transferu Technologii oraz Pełnomocnik i koordynator uczelni ds. POL-on Politechniki Bydgoskiej im. J. i J. Śniadeckich), Agnieszka Staniszewska (Kierownik OBRUSN, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Dział urządzeń i sterowania napędów OBRUSN). Trzymamy kciuki za skuteczną komercjalizację w regionie.
Coś się kończy, coś się zaczyna...
... czyli dobiegła końca 4 kadencja Rady Koordynacyjnej PACTT, która działała w latach 2022-2024 w składzie:
- Adam BARTNICKI - Centrum Transferu Technologii, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
- Anna GRZEGORCZYK - Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Gabriela KONOPKA-CUPIAŁ - Centrum Transferu Technologii CITTRU, Uniwersytet Jagielloński
- Krzysztof MATERNICKI
- Paweł PŁATEK - Centrum Transferu Technologii i Wiedzy, Uniwersytet Warszawski
- Zbigniew SZAMEL - Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Politechnika Łódzka
- Katarzyna WALIGÓRA-BOREK - Centrum Transferu Technologii, Gdański Uniwersytet Medyczny.
Głosowanie przez uczestniczących w konferencji dyrektorów i kierowników oraz osób uprawnionych z centrów transferu technologii na członków do Rady PACTT w latach 2025-2026 poprzedziły krótkie wystąpienia 8 osób kandydujących. W wyniku przeprowadzonego online głosowania w Radzie Koordynacyjnej 5 kadencji zasiadają:
- Adam BARTNICKI - Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego — Centrum Transferu Technologii (19 głosów)
- Aleksandra BURDUKIEWICZ - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu — Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji (29)
- Karol DĄBROWSKI - Uniwersytet Zielonogórski — Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii (25)
- Anna GRZEGORCZYK - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie — Centrum Transferu Wiedzy i Technologii (29)
- Paweł PŁATEK - Uniwersytet Warszawski — Centrum Transferu Technologii i Wiedzy (35)
- Mariusz STROJNY - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie — Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii (24)
- Paulina SZEWCZYK - Politechnika Poznańska — Centrum Transferu Technologii (24)
Głosujący mogli oddać od 1 do 7 głosów na osoby z listy 8 osób kandydujących.
Podsumowanie i Plany na Przyszłość
Konferencja zakończyła się licznymi wnioskami i pomysłami, które będą podstawą do dalszych działań. Organizatorzy planują spotkania z przedstawicielami ministerstw, agencji oraz szefami centrów transferu technologii, aby przekładać postulaty na konkretne rozwiązania.
Do zobaczenia na kolejnej konferencji PACTT! To już w dniach 7-8 kwietnia 2025 r. w Krakowie. Partnerem regionalnym będzie Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytet Jagielloński.