16.11.2020 Komunikaty łódzkie

Zakład Transferu Technologii i Obsługi Projektów Badawczych Instytutu Ogrodnictwa InHort został 72 członkiem PACTT.

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jest instytutem badawczym utworzonym 1 stycznia 2011 r. na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez połączenie dwóch jednostek badawczo-rozwojowych o długoletniej tradycji i bogatym dorobku badawczym i wdrożeniowym: Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka i Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka.

Badania i działalność wdrożeniowa

Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz działalność wdrożeniowa, upowszechnieniowa, normalizacyjna i unifikacyjna związana z produkcją ogrodniczą, począwszy od badań nad biologicznymi podstawami produkcji owoców, warzyw i roślin ozdobnych przez biotechnologię, genetykę i hodowlę twórczą roślin ogrodniczych, agrotechnikę, fitopatologię, szkółkarstwo i ochronę zasobów genowych roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, nawadnianie roślin, uprawę grzybów jadalnych, przetwórstwo i przechowalnictwo owoców i warzyw, bezpieczeństwo żywności, agroinżynierię, ekonomikę i marketing. Z uwagi na to, że wszystkie rośliny sadownicze i znaczna część warzywnych są owadopylne, duże znaczenie w programie badawczym ma pszczelnictwo. Wyniki prowadzonych badań są sukcesywnie wdrażane do produkcji, przez co przyczyniają się do rozwoju sektora ogrodniczego w Polsce oraz zwiększenia konkurencyjności polskich producentów na rynku europejskim i światowym.

W swoim dorobku IO ma szereg pionierskich w skali światowej rozwiązań, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiego ogrodnictwa. Dzięki poznaniu biologii ważniejszych szkodników i patogenów, a także struktury genomów ważniejszych wirusów i grzybów chorobotwórczych, opracowano precyzyjne metody wczesnego ich wykrywania, co jest warunkiem niezbędnym do opracowania metod racjonalnego ich zwalczania, także metodami biologicznymi niewymagającymi stosowania pestycydów.

Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym

Od wielu lat Instytut Ogrodnictwa intensywnie współpracuje z otoczeniem – w szczególności z przedsiębiorstwami i podmiotami wspierającymi rozwój innowacji w naukach przyrodniczych. Doświadczenia z tej współpracy pozwoliły na zainicjowanie działań zmierzających do pośredniej i bezpośredniej komercjalizacji wyników badań naukowych oraz podjęcie aktywnych rozmów z podmiotami gospodarczymi. Oferta wdrożeniowa Instytutu obejmuje obszary kompetencji, takie jak sadownictwo, warzywnictwo, uprawa roślin ozdobnych oraz pszczelarstwo. Jednocześnie, korzystając z zewnętrznej wiedzy eksperckiej rozpoczęto prace nad powołaniem multidyscyplinarnych zespołów, których kluczowym zadaniem będzie rozwiązywanie istotnych problemów środowiskowych. W latach 2016-2019 roku opracowano 22 oferty wdrożeniowe, 15 z zakresu sadownictwa i 5 z warzywnictwa i 2 z roślin ozdobnych.

Instytut Ogrodnictwa aktywnie uczestniczy w tworzeniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area − ERA). Współpracuje z większością polskich i zagranicznych instytutów i uczelni działających w szeroko pojętej dziedzinie ogrodnictwa przez gościnne wykłady, wymianę informacji i koordynację badań, jak też w ramach wspólnych projektów badawczych i badawczo-rozwojowych. Obecnie Instytut jest partnerem w 4 projektach realizowanych w Horyzont 2020 oraz w 8 innych projektach międzynarodowych finansowanych lub współfinansowanych ze środków zagranicznych. IO uczestniczy w 5 programach COST Action. Instytut realizuje 19 projektów finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, 4 projekty finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz 5 projektów inwestycyjnych.


Zespół Transferu Technologii i Obsługi Projektów Badawczych

InHort Instytut Ogrodnictwa


osoba do kontaktu: Barbara Kondratowicz,

tel.: 510 209 807,

e-mail: Barbara.Kondratowicz@inhort.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano