Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (PACTT) na bazie swoich wieloletnich doświadczeń stworzyło oprogramowanie IP_PULS. Służy ono do operacyjnego zarządzania prawami własności intelektualnej oraz procesami komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych obsługiwanych przez centra transferu technologii lub tożsame działy w jednostkach naukowych.

Proces komercjalizacji w jednym narzędziu

Narzędzie jest oparte na przejrzystym interfejsie, pozwalającym na intuicyjną pracę użytkowników.

Oprogramowanie pozwala zinwentaryzować cały proces komercjalizacji. Gdy do centrum transferu technologii trafia rezultat/wynik B+R oprogramowanie pozwala na archiwizację danych zawartych w zgłoszeniu, a także archiwizację formularza w formie skanu. Rezultat jest przypisany do projektu lub innego źródła finansowania, w efekcie którego powstał. W dalszych krokach oprogramowanie pozwala śledzić i monitorować poszczególne kroki w procesie komercjalizacji tj. decyzja o rozpoczęciu komercjalizacji, informacje o zapytaniach ze strony podmiotów zainteresowanych nabyciem licencji na technologię lub nabyciem praw. Profil danej technologii zawiera także związane z nią umowy zawarte zarówno z podmiotami zewnętrznymi, ale także umowy wewnętrzne zawarte z pracownikami będącymi współtwórcami rozwiązania. Każda technologia posiada w swoim profilu zakładkę dotyczącą ochrony prawnej umożliwiającą ewidencjonowanie kosztów związanych z ochroną, monitorowanie terminów dotyczących opłat urzędowych, a także zmianę statusu ochrony. Jednocześnie można z wykorzystaniem IP_PULSa zewidencjonować informacje dotyczące podziału praw między podmioty, które są współwłaścicielami rozwiązania, a także strukturę podziału praw osobistych między twórców technologii, a w dalszej kolejności rozliczenie środków z komercjalizacji.

Modularna budowa

Oprogramowanie posiada odpowiednie moduły pozwalające agregować dane, które pojawiają się w profilu poszczególnej technologii.

Produkty/Technologie

W module Produkty/Technologie znajduje się zestawienie wszystkich zaewidencjonowanych rezultatów/wyników B+R przeznaczonych do komercjalizacji.

Monitoring projektów

W module Monitoring projektów znajduje się zestawienie projektów, które są źródłem finansowania rezultatów. Moduł ten umożliwia zgromadzenie podstawowych informacji dotyczących zaewidencjonowanych projektów oraz informacji o okresie trwałości projektu oraz wskaźnikach związanych z komercjalizacją i nie tylko. Moduł ten pozwala także na archiwizację dokumentów dotyczących projektu tj. umowy czy wnioski o dofinansowanie oraz raporty złożone do instytucji zarządzających, moduł ten posiada również możliwość ustawienia przypomnień dotyczących raportów i wskaźników.

Podział praw

W kolejnym module Podział praw zgromadzone są informacje dotyczące podziału praw do poszczególnych wyników B+R. Dane zawarte w tym module wykorzystywane są do automatycznego rozliczania kosztów i przychodów związanych z komercjalizacją, zgodnie z zasadami obowiązującymi w poszczególnych jednostkach naukowych, na podmioty i osoby, które uczestniczą w procesie.

Legislacja

Moduł Legislacyjny stanowi archiwum wszystkich umów, które zostały zawarte w toku procesu komercjalizacji, oprócz zestawienia danych dotyczących zawartych umów pozwala także na archiwizację dokumentów w formie skanów oraz umożliwia monitoring terminów wskazanych w umowach dzięki systemowi powiadomień.

Wyceny

Moduł Wyceny służy do archiwizowania przeprowadzonych wycen wartości rynkowych, pozwala wprowadzić 11 wariantów wycen, które docelowo są dostępne w profilach poszczególnych technologii. Moduły Koszty i Przychody agregują dane dotyczące kosztów komercjalizacji tj. wyceny wartości rynkowej, koszty ochrony prawnej. Na podstawie danych zawartych w module Podział praw koszty rozliczane są na podmioty będące właścicielami technologii, a przychody z komercjalizacji dzielone są pomiędzy jednostki i twórców zgodnie z proporcją wynikającą z regulaminu danej jednostki naukowej. Podsumowanie kosztów i przychodów dla danej technologii znajduje swoje odzwierciedlenie w zakładce rozliczenie w profilu technologii.

Dodatkowe korzyści

Oprogramowanie IP_PULS pozwala na stworzenie bazy kontaktów instytucjonalnych i osobowych, ponadto umożliwia generowanie statystyk dotyczących rekordów wprowadzonych do oprogramowania, a także tworzenie indywidualnych elastycznych raportów.

Od strony administracyjnej oprogramowanie umożliwia indywidualne nadawanie dostępu do poszczególnych modułów w zależności od zakresu obowiązków pracowników. Ponadto na etapie wdrożenia możliwy jest import danych z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych plików w formacie xls.

Oprogramowanie webowe funkcjonuje na serwerze użytkownika, co zapewnia bezpieczeństwo zaimplementowanych danych. Dotychczas z aplikacji IP_PULS skorzystało 5 jednostek naukowych.

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano