24.06.2021 Komunikaty

W dniach 20-21 maja 2021 roku odbyła się X Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii. Ze względu na wciąż utrzymującą się sytuację epidemiczną, wydarzenie już drugi raz miało charakter konferencji on-line. Organizatorem konferencji była Fundacja PACTT, a współorganizatorami: Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zapewniło wsparcie finansowe oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, który zapewnił obsługę techniczną wydarzenia.

Do udziału w konferencji zarejestrowało się ok. 250 osób – reprezentantów 76 zrzeszonych w PACTT centrów transferu wiedzy, spółek celowych i innych jednostek odpowiedzialnych w uczelniach i instytutach badawczych za komercjalizację oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki. Wśród uczestników znaleźli się również zaproszeni goście. Średnio transmisje z obrad oglądało ok. 150 osób.

Dzień pierwszy

Pierwszy dzień konferencji miał – już tradycyjnie – charakter bardziej otwarty i wypełniony był przede wszystkim wystąpieniami licznych zaproszonych gości. Wydarzenie zainaugurował prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę na istotną rolę współpracy nauki z gospodarką oraz wynikające z niej znaczenie jednostek takich jak centra transferu technologii. Widzów powitał również dr inż. Jarosław Protasiewicz - Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB.

Wystąpienie ministra

Słowo do uczestników konferencji skierował minister Wojciech Murdzek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, który podkreślił troskę Ministerstwa o rezultaty transferu technologii do gospodarki oraz rolę wpływu dorobku naukowego na jakość życia społeczeństwa. MEiN docenia rolę projektu „Inkubator Innowacyjności”, realizowanego w kolejnych edycjach od 2017 roku, jako programu będącego realnym wsparciem dla uczelni oraz podnoszącego poziom wdrożeniowy  wyników prac badawczych. Również w tak kluczowych branżach jak różnorodne zastosowania technologii Przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji oraz Internetu rzeczy. Minister Wojciech Murdzek wspomniał o podjętych w ostatnim czasie inicjatywach MEiN, wymieniając m.in. powołanie zespołu doradczego MEiN do spraw opracowania założeń ewaluacji transferu wiedzy i technologii pod kierownictwem prof. Pacholskiego (w którym PACTT ma również swoich reprezentantów). Wspomniał również o konieczności dowartościowania kół naukowych, pozwalających na aktywowanie młodych talentów już na poziomie życia studenckiego. Przypomniał o uruchomieniu kolejnej edycji programu doktoratów wdrożeniowych i możliwości realizacji studiów dualnych. Podkreślił zaangażowanie ministerstwa w poszukiwanie najbardziej efektywnych ścieżek, aby przyspieszać transfer technologii w Polsce.

Gość z Wielkiej Brytanii

Pan minister miał okazję również wysłuchać wykładu gościa specjalnego konferencji, którym był Tom Hockaday – ekspert Technology Transfer Innovation Ltd, wieloletni szef centrum transferu technologii na Uniwersytecie w Oksfordzie. Prelekcja gościa z Wielkiej Brytanii dotyczyła tematyki akademickich funduszy inwestycyjnych, a zatem kwestii, na którą już od kilku lat środowisko PACTT zwraca uwagę decydentom, jako na kolejny niezbędny krok do zwiększenia skutecznego wsparcia w procesie transferu technologii oraz rozwoju spółek start-up, wywodzących się z uczelni. Tom Hockaday zwrócił uwagę na różnice pomiędzy funduszami Proof-of-Concept a funduszami Seed, jak również ważny aspekt posiadania przez uczelnie tego typu funduszy. Ekspert wskazał korzyści płynące z ich utworzenia, wynikające z około 30-letniej historii rozwoju tego typu funduszy w Wielkiej Brytanii oraz przytoczył przykłady podobnych inicjatyw z innych państw europejskich. Docenił również rozwój systemu wsparcia uczelnianego transferu wiedzy w Polsce w ostatnich latach. Wykład zostanie w całości udostępniony członkom PACTT w internecie.

Przedstawiciele MEiN i KRASP

Kolejną prezentację wygłosił Rafał Komar – Naczelnik Wydziału Projektów z zakresu Innowacji w Departamencie Innowacji i Rozwoju w MEiN, który podsumował 5 lat wsparcia działalności komercjalizacyjnej uczelni poprzez kolejne edycje programu „Inkubator Innowacyjności” oraz omówił aktualne działania i plany Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Następnie ponownie wykład wygłosił rektor, będący reprezentantem KRASP – prof. dr hab. Alojzy Nowak, kierujący Komisją ds. Innowacyjności i Współpracy z Gospodarką KRASP. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego przytoczył opinie przedstawicieli biznesu na temat badań i funkcjonowania polskich uczelni. Zaznaczył, że według niego to negatywne postrzeganie sektora nauki i stojące za nim bariery obecne na polskich uczelniach wraz z „efektem naśladownictwa”, czyli skłonnością do zakupu gotowych technologii z zagranicy, decydują o niskim popycie w Polsce na wyniki badań pochodzące z polskiej nauki. Pogratulował ponadto PACTT organizacji konferencji, stanowiącej dobry przykład wydarzenia popularyzującego słuszne założenie, iż na naukę nie czyni się nakładów, tylko się w nią inwestuje. Rektor Alojzy Nowak podkreślił, że istotną rolą uczelni jest praca nad środowiskiem otaczającym naukę i biznes oraz nad samym biznesem, w celu wyjaśniania problemów naukowych i przybliżania rzeczywistości naukowej społeczeństwu. W tym kontekście zwrócił uwagę na konieczność docenienia punktowego aplikacyjnej części działalności polskich naukowców. Opisał również działania podejmowane w UW, w tym sukcesy w nawiązywaniu współpracy z wiodącymi firmami.

Sesja popołudniowa

Popołudniową sesję pierwszego dnia dopełniły: Iwona Niezgoda z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która przybliżyła temat problemów związanych z RODO, z którymi borykają się uczelnie i centra transferu wiedzy oraz Marta Zgagacz – dyrektor ds. licencji w Venture Partners, spółce Uniwersytetu Colorado Boulder. Była to szczególnie ciekawa prezentacja, pokazująca inicjatywy proinnowacyjne i promujące przedsiębiorczość w tej amerykańskiej uczelni, wywołała ciekawą dyskusję i liczne pytania, na które Pani Marta udzieliła odpowiedzi.

Dzień drugi

Ewaluacja i dostęp do informacji publicznej

Drugi dzień rozpoczął się od wystąpienia Anny Grzegorczyk, Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS, członkini Rady Koordynacyjnej PACTT, pt. „Transfer technologii w ewaluacji dyscyplin naukowych”. Ten niezwykle aktualny temat wzbudził duże zainteresowanie i sprowokował do wielu pytań od publiczności, na które odpowiadała prelegentka. Następnie zakres dostępu do informacji publicznej w ramach działalności CTT omówił radca prawny Daniel Łopatek z Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński.

Współpraca z PSC

Podczas każdej konferencji PACTT swoje miejsce ma Porozumienie Spółek Celowych, z którym PACTT twory jedno środowisko i ściśle współpracuje. Jakub Jasiczak, Prezes Zarządu Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Przewodniczący Zarządu PSC, podzielił się z audytorium swoimi przemyśleniami na temat tego, w jaki sposób jeszcze ściślej i efektywniej mogłyby współdziałać PACTT i  PSC, w tym jak skuteczniej docierać do partnerów biznesowych.

Komercjalizacja wg OPTEAM

O doświadczeniach firmy OPTEAM w komercjalizacji nowych produktów poprzez spółki spin-off wywodzące się właśnie z biznesu a nie z uczelni, opowiedział Jacek Błahut, Wiceprezes Zarządu Spółki OPTeam S.A.

Marketing w działalności CTT

Ostatni blok merytorycznych wystąpień dotyczących problematyki związanej z codzienną pracą centrów transferu technologii wypełniły tematy związane z promocją. Anna Korzekwa-Józefowicz (Edu PR), ekspertka z kilkunastoletnim doświadczeniem na stanowisku rzecznika prasowego UW, podzieliła się swoimi radami dotyczącymi tego jak kształtować relacje z dziennikarzami. Przybliżyła kluczowe warunki skuteczności przekazu do mediów, ujęte pod hasłem „3T”: Temat, Tajming, Translacja. O tym od czego należy zacząć marketing badań naukowych opowiedział natomiast Marek Massalski z Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Informacje Rady Koordynacyjnej i podsumowanie konferencji

Tradycyjnie, popołudniowe sesje dnia kończącego konferencję poświęcone były wewnętrznym sprawom PACTT. W pierwszej części Paweł Płatek z UOTT UW, członek Rady Koordynacyjnej PACTT, przypomniał genezę powstania i cele Fundacji PACTT. Krystian Gurba z CTT CITTRU UJ, członek Rady Koordynacyjnej PACTT, przedstawił sprawozdanie z działań podjętych przez Radę w okresie od poprzedniej konferencji. Zwrócił uwagę na liczne spotkania w ramach reprezentowania środowiska w rozmowach z potencjalnymi partnerami oraz administracją publiczną, udział w wydarzeniach organizowanych przez inne organizacje, własne wydarzenia PACTT, takie jak zainicjowane w pierwszym półroczu 2021 roku comiesięczne webinaria pod hasłem „Czwartek z PACTT” oraz kontynuację przedsięwzięć, które już wcześniej zyskały uznanie: Akademii Efektywnych Badań Klinicznych oraz usługi One-Stop-Shop. Dalsze plany i działania nakreślił Damian Kuźniewski z CTWT PG, członek Rady Koordynacyjnej PACTT.

Konferencję zakończyła dyskusja nad sprawami bieżącymi. Jednym z planów Rady, przedstawionym podczas tej części konferencji jest zaproponowanie trzech nowych grup roboczych:

  • programu wydarzeń, która proponowałaby tematy do podjęcia podczas konferencji, warsztatów, szkoleń i innych wydarzeń PACTT,
  • statutowych, która zastanowiłaby się nad zmianami w zasadach funkcjonowania PACTT,
  • badania ankietowego działalności CTT, która stworzyłaby i przeprowadziła badanie działalności centrów transferu technologii zrzeszonych w PACTT.

Rada Koordynacyjna PACTT zachęca do zgłaszania się do ww. grup roboczych wszystkich zainteresowanych pracą w ramach PACTT nad tymi kwestiami. Jednocześnie Rada przypomina, że to jak wyglądać będzie działalność Porozumienia, zależy wyłącznie od aktywności i chęci zaangażowania się każdej z osób ze środowiska PACTT.

Konferencja zakończyła się podsumowaniem jej przebiegu oraz zaproszeniem na kolejną konferencję, która odbędzie się jesienią 2021 roku i planowana jest jako część targów PACTT Science Business Innovation Expo w Łodzi.


Podsumowanie przygotował: Krystian Gurba (Rada Koordynacyjna PACTT, CITTRU UJ), śródtytuły (red.)

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano