30.11.2021 Komunikaty

W dniach 3-5 listopada 2021 r. serce środowiska zajmującego się transferem technologii w Polsce biło w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach, gdzie odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

Udział w wydarzeniu, które po półtorarocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną odbywało się ponownie w trybie stacjonarnym, wzięli przedstawiciele ponad 40 centrów transferu technologii z całej Polski oraz zaproszeni goście, wśród których prelegentami byli przedstawiciele:

  1. Ministerstwa Edukacji i Nauki - Piotr Krasiński, Zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju (zdalnie),
  2. Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - Katarzyna Kaczkowska, Zastępca dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju,
  3. Agencji Badań Medycznych - Łukasz Wojdyga, Koordynator Warsaw Health Innovation Hub
  4. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - Anna Marciniak, Kierownik Biura Strategii i Rozwoju
  5. Głównego Urząd Miar - Andrzej Kurkiewicz, V-ce Prezes
  6. Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Rashel Talukder, Dyrektor Zarządzający
  7. Leyton Poland - Ewa Zielińska, PhD
  8. SpeedUp Venture Capital Group - Arkadiusz Piechocki
  9. Porozumienia Spółek Celowych - Jakub Jasiczak

Organizatorem konferencji była Fundacja PACTT, a wsparcie organizacyjne zapewniły Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie odbywało się w wyjątkowych przestrzeniach Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Organizacja została wsparta przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz przez partnera technologicznego PACTT – OPTeam SA.

Podczas konferencji zostało poruszonych wiele ważnych dla naszego środowiska tematów, dotyczących m.in. funduszy kapitałowych w otoczeniu uczelni, wycen technologii, działalności inkubatorów przedsiębiorczości w kontekście transferu wiedzy, konfliktu interesów, trwającej ewaluacji działalności naukowej. Debatowaliśmy również o innowacjach społecznych oraz o zarządzaniu IP w projektach z dziedziny bezpieczeństwa i obronności.

Dzień pierwszy

Wyjątkowi goście

Pierwszego dnia konferencji, po oficjalnym otwarciu wydarzenia przez Radę PACTT oraz Fundację PACTT, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia Piotra Krasińskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki, przemawiającego w zastępstwie wiceministra Wojciecha Murdzka. Powitał on uczestników konferencji oraz przybliżył aktualne inicjatywy w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych z polskich uczelni do gospodarki. Ze szczególnie ciepłym przyjęciem słuchaczy spotkała się deklaracja o kontynuacji programu Inkubator Innowacyjności 4.0. po zakończeniu jego obecnej edycji.

Następnie prezentację na temat obecnych i planowanych programów Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, szczególnie w kontekście kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, przedstawiła Katarzyna Kaczkowska, przedstawicielka Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju, goszcząca już po raz kolejny na konferencji PACTT.

Moduł wystąpień reprezentantów administracji publicznej dopełnił Łukasz Wojdyga z Agencji Badań Medycznych, który przybliżył najnowszą inicjatywę ABM – Warsaw Health Innovation Hub oraz Anna Marciniak, kierownik Biura Strategii i Rozwoju Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, która przedstawiła budzące żywą dyskusję przemyślenia NCBR na temat skutecznej współpracy nauki i biznesu w Polsce. Obydwoje zadeklarowali wolę współpracy reprezentowanych przez siebie instytucji ze środowiskiem transferu wiedzy zrzeszonym w PACTT.

Zarządzanie własnością intelektualną w projektach BiO

Również pierwszego dnia konferencji, po raz pierwszy w historii spotkań PACTT poruszyliśmy temat zarządzania własnością intelektualną w projektach dotyczących bezpieczeństwach i obronności. Adam Bartnicki i Rafał Parczewski z Centrum Transferu Technologii Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego opowiedzieli jak to trudne zagadnienie i jak sprostać temu wyzwaniu. Na zakończenie inauguracyjnego dni, o potencjale Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował Rashel Talukder.

Dzień drugi

Innowacje społeczne

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od całego panelu poświęconego niezwykle aktualnemu zagadnieniu innowacji społecznych, wpływu na otoczenie i ich specyfiki na przykładach z trzech uczelni. Łukasz Gacek z CTT CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawił hackathony sieci uczelni UNA.EUROPA zorganizowane w 2020 i 2021 roku. Iwona Gawrycka z Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS opowiedziała o nowym paradygmacie innowacji społecznych — jak na tym zarobić i co ma z tym wspólnego technologia. Andrzej Dąbrowski oraz Paweł Płatek z UOTT Uniwersytetu Warszawskiego przedstawili case study uniwersyteckiej spółki spin-off Centrum Rafinacji Informacji.

Następnie w ramach modułu studiów przypadków członków PACTT, Jacek Warzynowicz z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przybliżył niedawno rozpoczęty projekt „Strefa Pomysłodawcy”, a Paweł Płatek (UOTT UW) opowiedział o tym jak w działa i rozwija się „Klub Innowacji UW”.

Zaproszeni eksperci

Jak zawsze, podczas konferencji PACTT swoje miejsce mają zaproszeni eksperci z zewnątrz. Tym razem poruszony został temat praktycznych kwestii związanych z obowiązującą w Polsce ulgą dla przedsiębiorców na działalność B+R, zreferowany niezwykle fachowo przez dr Ewę Zielińską z firmy doradczej Leyton Poland. Następnie o nowych inicjatywach Głównego Urzędu Miar opowiedział jego Wiceprezes – dr Andrzej Kurkiewicz.

Akademickie Fundusze Inwestycyjne

Niezwykle ważny był panel dyskusyjny na temat możliwości utworzenia w Polsce Akademickich Funduszy Inwestycyjnych (AFI) z udziałem: Jakuba Jasiczaka - przedstawiciela Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Porozumienia Spółek Celowych, Arkadiusza Piechockiego ze SpeedUp Venture Capital Group oraz Damiana Kuźniewskiego z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej i PACTT. Akademickie fundusze kapitałowe są sprawdzoną praktyką w krajach będących liderami innowacji na świecie (jak Wielka Brytania – o funduszach powstałych przy brytyjskich uczelniach opowiadał nam podczas poprzedniej konferencji Tom Hockaday). PACTT już od kilku lat próbuje zainteresować tą ideą najważniejszych interesariuszy systemu innowacji w Polsce, niestety jak dotąd bezskutecznie.

Wyceny technologii - doświadczenia WCTT PWr

Podczas popołudniowej sesji wykładowej Tomasz Marciniszyn z Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej (WCTT) podzielił się swoimi doświadczeniami na temat wycen technologii, a Jarosław Chojecki i Łukasz Sztern z Politechniki Warszawskiej przedstawili rolę jaką mają do odegrania akademickie inkubatory przedsiębiorczości w transferze technologii.

Promocja i komunikacja w CTT - wyniki badań ilościowych

Dużą uwagę przyciągnęło podsumowanie wyników badań przeprowadzonych wśród pracowników centrów transferu technologii na temat promocji i komunikacji wyników badań naukowych realizowanych przez poszczególne CTT z PACTT. Badania są realizowane przez Katarzynę Modrzejewską oraz Dariusza Parzycha z Działu Badań i Analiz CZIiTT PW, a wystąpienie oparte było na otrzymanych wynikach badań ilościowych.

Badania wykazały, że pomimo szerokiej dostępności kanałów medialnych w tym mediów społecznościowych, prowadzone działania komunikacyjne nie zawsze dają zaplanowany efekt. Przyczyną takiego stanu rzeczy autorzy badania wskazują brak posiada strategii prowadzenia komunikacji przez większość jednostek, niedostatek kadr oraz kompetencji. Uzupełnieniem wyników badań była dyskusja poprowadzona w panelu ekspertów, w którym wzięli udział: Andrzej Szmalc (CIiTT SGGW), Marek Massalski (UOTT UW), Maciej Paszewski (CIiTT SGGW) i Paweł Zych (IBS PW). Wnioski jakie pojawiły się z przeprowadzonej debaty to propozycja roli PACTT w procesie promocji wyników badań, oraz nakreślenie przewodnika do tworzenia strategii komunikacji wyników prac badawczych dla CTTów. Zespół prowadzi dalsze badania jakościowe w tym zakresie.

Innym tematem poruszonym przez pracowników Politechniki Warszawskiej Łukasza Szterna oraz Jarosława Chojeckiego był model funkcjonowania Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP).  Wystąpienie było wprowadzeniem do szerszej debaty związanej z potrzebą aktywnej roli AIP w procesie wspieraniem przedsiębiorczości akademickiej.

Obowiązki pracowników naukowych i konflikt interesów

Szeroką dyskusję wywołał ostatni w drugim dniu temat. Wioletta Ostrowska w zastępstwie Anny Grzegorczyk z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opisała jak wyglądają obowiązki pracowników naukowych w ustawach i dokumentach wewnętrznych UMCS. Renata Olejnik z UOTT Uniwersytetu Warszawskiego i Krystian Gurba z CTT CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przybliżyli natomiast temat zakresu możliwych konfliktów interesów powstających na styku uczelnia-pracownik w kontekście transferu wiedzy oraz uregulowań uczelnianych dotyczących tych kwestii — zwłaszcza na uczelniach zagranicznych.

W Polsce jest to jeszcze temat mało rozpoznany, a wraz ze wzrostem zainteresowania współpracy na linii S2B na polskich uczelniach koniecznym stanie się zarządzanie konfliktem interesów.

Wieczór porażek czyli jak nie komercjalizować wiedzy i technologii

Bardzo mocnym akcentem drugiego dnia była nieoficjalna wieczorna sesja „złych praktyk”, inaczej nazwana „wieczorem porażek – jak nie komercjalizować”. Miała niepowtarzalny klimat, a występy każdego ze spontanicznych mówców budziły salwy śmiechu.

Dzień trzeci

Wewnętrzne sprawy PACTT

Ostatni dzień konferencji poświęcony był tradycyjnie wewnętrznym sprawom PACTT. W pierwszej części w ramach sprawozdania z działań PACTT, członkowie Rady przybliżyli wybrane działania Porozumienia. Damian Kuźniewski przedstawił raport z prac przedstawicieli PACTT w zespole roboczym Ministerstwa Edukacji i Nauki ds. ewaluacji i poprowadził dyskusję na temat tego gorącego tematu. Paweł Płatek przypomniał założenia i perspektywy współpracy między PACTT a Pfizer. Poprowadził tez dyskusję na temat kanałów komunikacji PACTT. Krystian Gurba przedstawił informację na temat współpracy PACTT z europejskim stowarzyszeniem ASTP, w tym zniżkach dla członków PACTT dotyczących udziału w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez tę partnerską organizację.

Plany na przyszłość

Ostatnim punktem konferencji była debata na temat dalszych planów i strategicznych działań Porozumienia na kolejne lata. Dyskusja dotyczyła m.in. organizacji działań PACTT, dostępu do danych dotyczących działań jednostek zajmujących się transferem technologii i ich raportowania oraz działalności Porozumienia na rzecz podnoszenia świadomości i wagi transferu technologii w polskich jednostkach naukowych.

Konferencja zakończyła się podsumowaniem jej przebiegu oraz zaproszeniem na kolejną konferencję, która mamy nadzieję, również odbędzie się stacjonarnie wiosną 2022 roku wraz z targami PACTT SCIENCE BUSINESS INNOVATION EXPO 2022 w Łodzi.

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano