08.05.2023 Wydarzenia

W dniach 19-21.04.2023 r. serce środowiska zajmującego się transferem technologii w Polsce biło na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, gdzie odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii. Wydarzenie było współorganizowane przez Centra Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrzeszonych jako Uczelnie Fahrenheita oraz Fundację PACTT, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Podczas wydarzenia gościliśmy prelegentów z uczelni i instytucji z całej Polski, jak również gości zagranicznych z Luxemburga i Stanów Zjednoczonych.

Wśród zaproszonych gości i prelegentów byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, prezes Urzędu Patentowego RP oraz przedstawiciele władz trzech uczelni: prof. dr hab. Marcin Gruchała Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, rektor GUMed, dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG (prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju UG), prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański (prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji PG) oraz prof. dr hab. Inż. Adriana Zaleska-Medynska dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Gospodarzami 3 dni konferencji byli dyrektorzy 3 CTT Uczelni Fahrenheita, kolejno: Katarzyna Waligóra Borek (CTT GUMed), Damian Kuźniewski (CTT PG) oraz Katarzyna Gronowska (CTT UG).

Konferencję otworzył prof. dr hab. Marcin Gruchała — Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Następnie prelegenci zaprezentowali zagadnienia z zakresu transferu technologii i ochrony własności intelektualnej m.in. na temat konsolidacji centrów transferu technologii w Gdańsku (Katarzyna Waligóra-Borek p.o. dyrektora CTT GUMed), raport OECD i Komisji Europejskiej dotyczący własności intelektualnej w Polsce (Ewa Demby-Siwek Prezes UPRP), zaś Christophe Haunold (Prezes Association of Knowledge Transfer Professionals ASTP) wskazał strategiczne wyzwania, przed którymi stoją centra transferu technologii.

W kolejnej części konferencji poruszono takie tematy jak: przygotowanie zespołu naukowego do komercjalizacji — Marta Zgagacz opowiedziała o dobrych praktykach University of Colorado Boulder, programy wspierające procesy komercjalizacji w polskich organizacjach badawczych, programy fundacji na rzecz nauki polskiej, FENG omówiła Marcelina Firkowska z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej FNP, zaś podsumowanie raportu z ewaluacji transferu wiedzy i technologii polskich jednostek badawczych za rok 2022 przedstawili Magdalena Knapp z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Dariusz Parzych z Politechniki Warszawskiej.
W drugim, wypełnionym prelekcjami dniu konferencji Łukasz Gołąbek Wiceprezes Zarządu Netrix Ventures omówił tematykę inwestowania w start-upy deep-tech. Z kolei, Michał Chwieduk – Kierownik Projektu ESA BIC Poland opowiedział o potencjale innowacji sektora kosmicznego.

Jakub Jasiczak (Przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych) opowiedział o roli CTT i Spółek Celowych w zwiększaniu wpływu badań naukowych prowadzonych w uczelni. Prof. dr hab. Sebastian Granica i Prof. dr hab. Jakub Piwowarski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - na przykładzie MICROBIOTA MED — podzielili się dylematami na styku nauki z biznesem, z punktu widzenia naukowców.

Piotr Ciszek z SWPS omówił na przykładzie zrealizowanego projektu Ustawę o sygnalistach, czyli jak sprostać wymogowi UE. Doświadczeniami z akceleracji spin-offów ICT — od identyfikacji potencjału do licencji- z perspektywy University of Luxembourg — podzielił się z uczestnikami Jacek Pluciński.

O wsparciu sektora nauki w ramach FENG mówiła Natalia Załużna, Naczelnik Wydziału Zarządzania Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a Magdalena Filipek-Marzec z Polskiej Izby Rzeczników Patentowych podzieliła się doświadczeniami z zakresu naruszenia praw i monitorowania rynku w prezentacji pt. "Udzielenie patentu i co dalej?".

Stan realizacji programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” oraz założenia nowego programu wspierającego transfer technologii przedstawił Piotr Krasiński, z-ca Dyrektora Departamentu i Rozwoju (Ministerstwo Edukacji i Nauki), po którego wystąpieniu odbyła się intensywna dyskusja zarówno w sali konferencyjnej jak i w kuluarach. Następnie O aspektach wdrożenia FOSS Compliance w praktyce - OSPO (Open Source Project Office) na uniwersytecie — opowiedział Jacek Pluciński (University of Luxembourg). Sławomir Olejnik Prezes Zarządu Fundacji Polska Innowacyjna & Founder Deep Tech Summit podzielił się doświadczeniami ze wspierania rozwoju ekosystemu deep tech w Polsce.

Ostatniego dnia konferencji przedstawiciele trzech CTT - Adam Bartnicki (CTT Wojskowa Akademia Techniczna), Tomasz Chyrek (CTT Uniwersytet Gdański) oraz Zbigniew Szamel (CTT Politechnika Łódzka) opowiedzieli o recepcie na udany związek nauki z biznesem oraz o zarządzaniu projektami badawczymi i wdrożeniami do przemysłu w Szwajcarii.

Sponsorami XIII edycji konferencji byli ESA BIC Poland oraz ESA Technology Broker, OPTeam S.A, Netrix.Ventures, Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś Partnerem spotkań networkingowych był Browar Amber.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt nr POIR.04.04.00-00-0004/15 pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”.

Na kolejną ogólnopolską konferencję PACTT zapraszamy już w październiku do Torunia!



Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano