Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Aeroponiczna uprawa pomidora szklarniowego
Know-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

O technologii

Aeroponiczna uprawa pomidora szklarniowego jest najnowszą metodą uprawy tej rośliny, która jest najczęściej uprawianym gatunkiem w wielkotowarowej produkcji roślin ogrodniczych pod osłonami. Jest to uprawa bezglebowa, czyli taka, w której nie stosuje się żadnych gleb ani podłoży. Korzenie roślin rozwijają się w samym powietrzu, do którego wtryskiwana jest w formie aerozolu pożywka, zawierająca optymalne zawartości wszystkich makro i mikroskładników w optymalnych dla roślin formach i stężeniach.


Do najważniejszych zalet aeroponicznej uprawy pomidora należy zaliczyć: uprawa roślin w samym powietrzu, uzyskanie optymalnych warunków powietrzno-wodnych w środowisku korzeniowym, zmniejszenie zużycia wody i nawozów o 40-58 %, możliwość stosowania szerokiego zakresu „przelewu” pożywki, bez negatywnego wpływu na wzrost i plonowanie roślin oraz strat pożywki, mniejsza częstotliwość przygotowania pożywki, niezanieczyszczanie środowiska przyrodniczego zrzutami wody i nawozów gdyż system funkcjonuje w układzie zamkniętym z recyrkulacpożywki, możliwość uzyskania wyższych plonów, który to efekt jest uzależniony od odmiany pomidora i prawidłowego kształtowania przez ogrodnika klimatu szklarniowego, zmniejszenie kosztów uprawy, łatwa likwidacja uprawy, możliwość wykorzystania, po zakończeniu uprawy, korzeni roślin jako nawozu organicznego.

Wśród wad aeroponicznej uprawy pomidora należy wymienić: konieczność stosowania wody o dobrej jakości, wykazującej małe zawartości sodu, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów oraz niskie EC, wyższe koszty związane z technicznym wyposażeniem szklarni oraz instalacją systemu fertygacji, konieczność dezynfekcji pożywki zwrotnej z zastosowaniem promieniowania ultrafioletowego (UV) oraz większe przygotowanie profesjonalne ogrodnika. Aeroponiczna uprawa pomidora szklarniowego wykorzystuje najnowszy postęp naukowy w zakresie żywienia i fizjologii roślin oraz postęp techniczny, dotyczący aplikacji pożywek o optymalnym składzie makro i mikroskładników z właściwą ich częstotliwością. Umożliwia uzyskanie optymalnego rozwoju systemów korzeniowych, pozwalających na intensywną absorpcję wody i składników pokarmowych, wpływających na maksymalne plonowanie roślin o optymalnej jakości owoców.

Więcej informacji o technologii: 


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano