Aplikacja mobilna wspomagająca wykonywanie zadań projekcyjnych w badaniach jakościowych

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Do dzisiaj zastosowanie technik projekcyjnych, zwiększających jakość zbieranych informacji poprzez zmniejszenie poziomu deklaratywności w uzyskiwanym materiale badawczym, nadal zazwyczaj opiera się na elementach takich jak kartka, pisaki.
Oprogramowanie
Jednostki naukowe: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Do dzisiaj zastosowanie technik projekcyjnych, zwiększających jakość zbieranych informacji poprzez zmniejszenie poziomu deklaratywności w uzyskiwanym materiale badawczym, nadal zazwyczaj opiera się na elementach takich jak kartka, pisaki, drukowane zdjęcia lub etykiety obiektów. Jednocześnie, głównie młodzi uczestnicy badań, wykazują większe zainteresowanie zadaniami wykonywanymi na urządzeniach mobilnych niż pracami manualnymi. Dodatkowo analiza materiału z tradycyjnych technik projekcyjnych jest pracochłonna i często obarczona subiektywizmem interpretacji.


W pełni funkcjonalny prototyp aplikacji mobilnej działający w modelu SaaS (Software as a Service) wirtualizujący realizację wybranych technik projekcyjnych i wspomagających, wykorzystywanych w badaniach marketingowych i społecznych. Aplikacja ułatwia wykonanie zadań przez uczestników w trakcie zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI) i pogłębionych wywiadów indywidualnych (IDI), poprzez serwowanie zadań projekcyjnych uczestnikom, zbieranie danych z tych technik i przygotowanie ich do analizy i wizualizacji.

Funkcjonalnie, opracowany prototyp aplikacji mobilnej składa się z dwu głównych modułów, przy czym ze względu na wielkość ekranu preferowanym urządzeniem mobilnym jest tablet a nie smartfon, tj.

  • modułu przygotowania zadań (moduł administratora), służącego do projektowania zadań projekcyjnych dla badanych, przesyłania ich do wykorzystania, a następnie i ich eksportu do analizy;
  • modułu wykonania zadań (moduł uczestnika), gdzie serwowane są zadania do wykonania przez uczestników, a następnie przesyłane ich wyniki do administratora.

Opracowany prototyp umożliwia stosowanie projekcyjnych map percepcji, sortu obiektów do wskazanych grup/slotów a także porządkowanie obiektów na jednowymiarowym kontinuum. Zebrane dane eksportowane są do pliku formatu CSV umożliwiając analizę i wizualizację w dowolnym oprogramowaniu statystycznym lub arkuszu kalkulacyjnym. Kolejne techniki zostaną zaimplementowane w procesie dalszego rozwoju aplikacji. Otwarta architektura aplikacji umożliwia łatwą rozbudowę o kolejne moduły i wersje językowe.

Przygotowany prototyp testowano zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w prowadzonych w rzeczywistych warunkach zogniskowanych wywiadach grupowych otrzymując pozytywne rezultaty – stosujący badacze podkreślali znaczną oszczędność czasu (nawet do 70-80% w stosunku do analogicznych technik realizowanych na papierze) i wyższy poziom zaangażowania badanych w realizację zadań (poprzez wprowadzenie elementów grywalizacji oraz pewnego rodzaju immersyjność konsumenta w kontakcie z technologią), a uczestnicy badania – łatwość realizacji zadań i wygodę korzystania z aplikacji.

Oprócz indywidualnych zadań, można serwować zadania do realizacji grupowej za pomocą projektora, który przekształca powierzchnię stołu w powierzchnię dotykową. Opracowane techniki mogą być również stosowane samodzielnie, poza wywiadami pogłębionymi.

Klienci

Proponowany produkt skierowany będzie jest do badaczy społecznych, niezależnie od miejsca zatrudnienia, doktorantów i studentów kierunków powiązanych z badaniami społecznymi i marketingowymi. W segmencie firm badawczych jako potencjalnych klientów należy wskazać średnie i małe firmy badawcze.

Unikalny pomysł

Podobne rozwiązania nie istnieją na rynku, z tego powodu stworzenie przystępnego cenowo systemu wspomagania badań, działającego w modelu SaaS daje duże możliwości komercjalizacji. Przyjęty model biznesowy zakłada licencjonowanie użytkowania systemu wielu użytkownikom, dlatego nie jest planowana sprzedaż praw do rozwiązania konkretnemu przedsiębiorstwu.

Poziom gotowości technologicznej TRL 7.

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
logo-umcs-ctt.jpg

tel. 81-537-55-40
e-mail: biznes@umcs.pl    

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano