„EndoPlanner” – Sztuczna inteligencja jako innowacyjne narzędzie dla chirurgów naczyniowych do szybkiego planowania operacji pękniętego tętniaka aorty

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Oprogramowanie może być wykorzystywane przed pilnymi i planowanymi zabiegami chirurgicznymi, pozwalając na skrócenie czasu planowania operacji, stanowiąc jednocześnie nowoczesne rozwiązanie ukierunkowane na poprawę wyników leczenia tętniaka aorty.
Know-howOprogramowanie
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 7

Oprogramowanie „EndoPlanner” dobiera w sposób całkowicie niezależny i automatyczny protezy wewnątrznaczyniowe (tzw. „stent-grafty”), w celu przyspieszenia leczenia pękniętych tętniaków aorty brzusznej. Mechanizm programu oparty jest o działanie sztucznej inteligencji, umożliwiając optymalizację pracy chirurgów naczyniowych w przypadkach pilnej interwencji chirurgicznej oraz planowanego leczenia tętniaków aorty.

W Polsce wykonuje się rocznie ok. 3800 zabiegów wewnątrznaczyniowego zaopatrzenia tętniaka aorty brzusznej (EVAR) w ponad 20 ośrodkach naczyniowych. W celu właściwego doboru protezy, lekarz dokonuje podczas oceny angiotomografii niezbędnych pomiarów w kilkunastu regionach aorty – dotyczących aktualnych średnic, długości oraz kątów fragmentów aorty. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich modułów (elementów) stent-graftu z listy dostępnych produktów, tak aby po ich połączeniu wewnątrz aorty, proteza była odpowiednia i właściwie dopasowana w każdym jej regionie. Na rynku dostępnych jest kilkunastu producentów stent-graftów, których produkty różnią się budową, strukturą zewnętrzną i formą zakończenia, aby umożliwić dostosowanie ich do aktualnych warunków anatomicznych aorty danego pacjenta.

„EndoPlanner” znacząco przyspiesza proces planowania operacji tętniaka aorty brzusznej. Działanie produktu oparte jest na sieciach neuronowych, które samodzielnie rozpoznają w obrazach z angiotomografii komputerowej zmieniony chorobowo obszar aorty objętej procesem tętniakowatego poszerzenia. Po połączeniu ze sobą wszystkich obszarów tętniaka aorty, czyli jego zsegmentowaniu, powstaje obiekt trójwymiarowy – model tętniaka u danego pacjenta, w którym odpowiednie pomiary, są określane w sposób automatyczny, dzięki zastosowaniu algorytmów. Dalszy proces decyzyjny oprogramowania odbywa się z zastosowaniem algorytmów wyboru właściwego zestawu modułów do protezy. Program uwzględnia zbiór produktów wszystkich producentów stent-graftów dopuszczonych do obrotu wyrobami medycznymi na terenie Polski.

„EndoPlanner” to unikatowe oprogramowanie, umożliwiające automatyczny w pełni niezależny od lekarza proces doboru stent-graftów do struktury anatomicznej leczonego tętniaka. Wykorzystanie sztucznej inteligencji jako podstawy do określania średnic, kątów i długości struktur anatomicznych stanowi nowatorskie podejście w tym obszarze medycyny cyfrowej.

Odbiorcy produktu: 

  • Placówki służby zdrowia, oddziały angiologiczne

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

pum-ctt.jpg

tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano