
Jednostki naukowe: Politechnika Wrocławska
Technologia produkcji płyt włóknisto-cementowych, oparta jest na innowacyjnych rozwiązaniach, z których część została zgłoszona do ochrony patentowej na terenie RP, a część stanowi poufne know-how.
Szczegóły techniczne
Płyty włóknisto-cementowe posiadają doskonałe cechy budowlane m.in.: wytrzymałość na zginanie i ściskanie, wytrzymałość na uderzenia i uszkodzenia, a także odporność na działanie wody, ognia, grzybów pleśniowych, gryzoni oraz posiadają wysoką izolacyjność dźwiękową. Znajdują one zastosowanie zarówno wewnątrz (ściany, sufity, podłogi), jak i na zewnątrz budynków (elewacje, w tym elewacje wentylowane, w zastosowaniu do rewitalizacji starych obiektów budowlanych, zwłaszcza wykonanych w technologii wielkiej płyty). Płyty te składają się z naturalnych składników (cementu, włókien celulozowych pozyskanych z drewna i makulatury), co czyni je produktem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.
Płyty włóknisto-cementowe, wyprodukowane na podstawie oferowanej technologii, są wyrobami budowlanymi o wysokim stopniu innowacyjnym i ekologicznym, a dzięki zastosowaniu do produkcji materiałów recyklingowych doskonale wpisują się w program zrównoważonego rozwoju w budownictwie.
Na przedmiotową technologię składają się wynalazki opisane w poniższych ofertach technologicznych:
- kompozytowy materiał włóknisto cementowy - oferta nr 22699/2015
- komora klimatyczna do dojrzewania (pielęgnacji) płyt włóknisto-cementowych - oferta nr 22700/2015
- mobilna komora do badań starzeniowych materiałów budowlanych- oferta nr 22701/2015
- bezkontaktowa kontrola jakości płyt budowlanych - oferta nr 22702/2015
Poufna, kompletna wiedza know-how dotycząca technologii produkcji płyt włóknisto-cementowych została zawarta w postaci spisanych doświadczeń techniczno-organizacyjnych z wdrażania tej technologii. Zawiera ona m.in.:
- założenia projektowe, schematy i rysunki całego procesu produkcyjnego, parku maszynowego,
- sposób przygotowania surowców - opracowanie składów surowców w zależności od przeznaczenia wyrobu końcowego,
- sposób formowania, prasowania, jak i obróbki płyt,
- metodę procesu dojrzewania płyt,
- sposób sterowania i kontroli procesem produkcji,
- metodykę kontroli i badania właściwości fizycznych płyt zgodnie z normami, w tym spełnia wszystkie wymagania normy EN-12467.
Innowacyjność / korzyści
Innowacyjnością oferowanej technologii jest wykorzystanie czterech innowacyjnych rozwiązań udoskonalających obecny model produkcji pod względem skrócenia czasu produkcji, uzyskania znacznie lepszych właściwości fizycznych końcowego wyrobu, jak i precyzyjnej jego kontroli w czasie rzeczywistym.
Kontakt z Brokerem Technologii
Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, Politechnika Wrocławska
Tomasz Marciniszyn
tel. + 48 71 320 41 95
e-mail: tomasz.marciniszyn@pwr.edu.pl