Politechnika Warszawska
Zaawansowane formy życia na powierzchni Ziemi są reprezentowane przez organizmy tlenowe, a te nie pojawiłyby się bez charakterystycznej ziemskiej atmosfery. Gdy ulega ona zanieczyszczeniu cząstkami stałymi lub cieczami
Know-how
Jednostki naukowe: Politechnika Warszawska

Zaawansowane formy życia na powierzchni Ziemi są reprezentowane przez organizmy tlenowe, a te nie pojawiłyby się bez charakterystycznej ziemskiej atmosfery. Gdy ulega ona zanieczyszczeniu cząstkami stałymi lub cieczami, to staje się aerozolem atmosferycznym. Skład chemiczny atmosfery jest coraz bardziej skomplikowany w wyniku działalności człowieka. W ostatnich latach stało się jasne, że jakość powietrza ma decydujący wpływ na ludzkie samopoczucie, zdrowie, efektywność pracy, a nawet na długość życia. Powszechność przewlekłych chorób układu oddechowego, astmy, chorób nowotworowych, jest w coraz szerszych kręgach społecznych kojarzona z tak zwanym smogiem. Narasta presja na organy samorządowe i centralne by „ktoś coś z tym zrobił”.

Wiedzę o źródłach problemu uzyska w pierwszej kolejności ten, kto będzie posiadał najlepszą sieć czujników. Dlatego w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych od kilku lat pracujemy nad metodami pomiaru jakości powietrza, czego rezultatem jest nowy, „inteligentny sensor pyłu zawieszonego”. Nasze autorskie rozwiązanie jest atrakcyjne pod względem cenowym w porównaniu z podobnymi urządzeniami oferowanymi przez konkurencję. Zapewnia wyższą wiarygodność i atrakcyjność pomiaru. W przeciwieństwie do produktów konkurencji jest niezależne od azjatyckich dostawców czujników, gdyż tor pomiarowy, mikroprocesorowy sterownik i oprogramowanie zostały w całości opracowane w naszym Instytucie.

Faza rozwoju inteligentnego sensora pyłu zawieszonego

Posiadane rozwiązanie jest na poziomie TRL VI. Prototyp składa się z: 1) toru pomiarowego bazującego na metodzie optycznej wraz z torem próby gazowej zrealizowanego techniką druku 3D, 2) elektronicznego modułu czujnika opartego o fotodiodę wzmocnioną, 3) modułu mikroprocesorowego opartego o 32-bitowy mikrokontoler w architekturze ARM , który łączy wszystkie elementy i steruje źródłem światła. Przebadaliśmy nasz prototyp w warunkach laboratoryjnych, symulując warunki rzeczywiste i weryfikując wskazania z referencyjnym czujnikiem kalibrowanym w laboratoriach wzorcujących.

Zastosowanie/wykorzystanie danego rozwiązania – potencjalny rynek

„Inteligentny sensor pyłu zawieszonego” można wprowadzić na rynek konsumencki, który jest coraz bardziej wrażliwy na sprawy jakości powietrza a przez to w coraz większym stopniu jest chętny ponieść dodatkowe koszty w celu zabezpieczenia się przed zagrożeniami związanymi z tak zwanym smogiem. W podobnym scenariuszu można to urządzenie oferować ponoszącym odpowiedzialność wobec mieszkańców instytucjom publicznym takim jak: gminy, miasta, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki służby zdrowia i podobne. Taki model realizują w Polsce co najmniej dwie firmy, mogące pochwalić się kilkuset instalacjami. Jest to więc model realizowalny ale w istotnym stopniu zajęty przez doświadczonych konkurentów.

Czujnik jest narzędziem, za pomocą którego można uzyskać inny produkt, prawdopodobnie znacznie atrakcyjniejszy dla innego rodzaju nabywcy. Produktem tym są dane i wnioski wynikające z analizy tych danych, do czego dążymy rozbudowując urządzenie o moduł komunikacyjny w celu włączenia go do sieci w modelu IoT.

Możemy tu myśleć o predykcjach szeregów czasowych, czym zajmują się pracownicy naszego Instytutu specjalizujący się w sieciach neuronowych. Udostępnienie takich danych nieodpłatnie lub w powiązaniu z istniejącym serwisem internetowym pozwoli na zebranie istotnych danych marketingowych na temat preferencji i zainteresowań osób zamieszkujących lokalizacje powiązane z umiejscowieniem sensorów. W połączeniu z innymi źródłami danych może to stworzyć pole do realizacji szerszych strategii biznesowych w obszarze rynku konsumenckiego (produkty kojarzone ze zdrowiem i zdrowym stylem życia).

Ponadto możemy opracowywać długookresowe charakterystyki statystyczne jakości powietrza dla wybranych lokalizacji, co może być interesujące dla firm działających w branży ubezpieczeniowej i zdrowotnej (gorsze powietrze to wyższe ryzyko chorób), lub budowlanej (czystsze powietrze to atrakcyjniejsza oferta mieszkaniowa).

Ponadto wdrożenie rozwiązania istotnego ze względów społecznych powinno stanowić istotny element budowania pozytywnego wizerunku marki, co również ma swoją wartość.

Proponowana forma współpracy
  • Sprzedaż licencji
  • Sprzedaż urządzeń
  • Kooperacja przy dalszych pracach badawczo – rozwojowych

Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Innowacji, Politechnika Warszawska

tel. 22 234 14 70, 61 69, 71 59

centrum_innowacji_pw_pl.png

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano