„iRadiolog” – Sztuczna inteligencja jako innowacyjne narzędzie do szybkiej diagnostyki stanów ostrych aorty w warunkach Izby Przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Aplikacja, której zadaniem jest automatycznie wykrywanie stanów tzw. ostrych dużych naczyń człowieka na podstawie badań tomografii komputerowej.
Know-how
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Know–how chronione proceduralnie

W chirurgii dużych naczyń każda minuta opóźnienia zmniejsza szanse na przeżycie. Z tego powodu odpowiednio szybka detekcja może przyczynić się do zwiększenia odsetka przeżywalności pacjentów.

Opis aplikacji

Aplikacja, której zadaniem jest automatycznie wykrywanie stanów tzw. ostrych dużych naczyń człowieka na podstawie badań tomografii komputerowej. Proces detekcji odbywa się przy pomocy technologii tzw. „Sztucznej Inteligencji”, dzięki której możliwe jest rozróżnienie stanów prawidłowych i patologicznych w chirurgii naczyniowej (np. pękniętego tętniaka aorty brzusznej, rozwarstwienia aorty).

Odpowiednio wyuczone algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie samodzielnie analizować skany tomograficzne, w przypadku wykrycia stanu zagrożenia życia aplikacja powiadamia lekarza dyżurnego skracając czas od diagnozy do odpowiedniej interwencji medycznej.

Automatyzacja medycyny jest niezbędna w świetle znacznych braków kadrowych i starzenia się społeczeństwa, a więc zwiększającej się zachorowalności. Aplikacja jest pomocna w okresie wstępnej diagnostyki na poziomie Izby Przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie okres oczekiwania na opisanie badania przez lekarza radiologa może wynosić od kilkudziesięciu minut do nawet kilkuset minut. Jeszcze gorzej jest w szpitalach, w których brak jest lekarzy radiologów. Badania są wysyłane do oddalonych specjalistów w systemie tzw. teleradiologii. Niejednokrotnie czas oczekiwania jest jeszcze dłuższy.

Aplikacja rozpoznaje również stany stabilne, w chorobach naczyń. Dla każdego pacjenta tworzony jest raport z wykrytych nieprawidłowości. Zaimplementowano również moduł oznaczania chorób na konkretnych obrazach tomograficznych oraz szybkiego przenoszenia do danego skanu z chorobą, co w konsekwencji oznacza że aplikacja jest w stanie wskazywać lekarzowi radiologowi, gdzie powinien szukać danej choroby. Ta funkcjonalność wpływa na polepszenie produktywności lekarzy radiologów ułatwiając diagnostykę. Ponadto, system, w którym radiolog współpracuje z programem sztucznej inteligencji wpływa na zwiększenie ilości prawidłowych rozpoznań dzięki tzw. „podwójnemu sprawdzeniu”.

Zastosowanie

Do weryfikacji stanu prawidłowego i patologicznego w chirurgii naczyniowej (np. pękniętego tętniaka aorty brzusznej, rozwarstwienia aorty oraz aortalnych krwiaków śródściennych).

Odbiorcy produktu
  • Placówki służby zdrowia,
  • Oddziały angiologiczne,
  • Szpitalne oddziały ratunkowe.

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

pum-ctt.jpg

tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano