Politechnika Wrocławska
Przedmiotem oferty jest kompozytowy materiał włóknisto-cementowy przeznaczony do produkcji elementów budowlanych, zwłaszcza płyt włóknisto-cementowych.
Know-how
Jednostki naukowe: Politechnika Wrocławska
Numer zgłoszenia / patentu: P.407678
Numer zgłoszenia/patentu P.407678
Przedmiotem oferty jest kompozytowy materiał włóknisto-cementowy przeznaczony do produkcji elementów budowlanych, zwłaszcza płyt włóknisto-cementowych.
Szczegóły techniczne

Skład kompozytowego materiału włóknisto-cementowego, w zależności od przeznaczenia końcowego wyrobu, zawiera cement w ilości 30%-60% wagowych, mączkę wapienną w ilości 27%-43% wagowych, impregnowane włókna celulozowe w ilości 5%-12% wagowych oraz flokulant w ilości 0,01%-0,03% wagowych.

Kompozytowy materiał pozytywnie przetestowano w warunkach rzeczywistych, produkcyjnych. Wytworzono z niego płytę włóknisto-cementową, przeprowadzono proces jej dojrzewania w komorze klimatycznej (wg wynalazku z oferty 22700/2015). Następnie, dokonano bezkontaktowej kontroli jakości (wg wynalazku z oferty 22702/2015) oraz przebadano procesy starzeniowe (wg wynalazku z oferty 22701/2015). Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej pn. „Kompozytowy materiał włóknisto-cementowy” (P.407678 z dnia 27-03-2014).

Zastosowania / rynki

Kompozytowy materiał włóknisto-cementowy może być stosowany do wytwarzania elementów budowlanych, m.in. płyt włóknisto-cementowych, także falistych oraz dachówek i rur. Według oferowanego wynalazku można produkować materiały o różnej gęstości i przez to o różnych zastosowaniach. Materiały o niskiej gęstości znajdują zastosowanie we wnętrzach, także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, SPA, baseny), jako wyciszające panele, czy też okładziny do ścian i sufitów. Materiały o dużej gęstości stosowane są na podłogi, poszycia, elewacje zewnętrzne oraz formy betonowe.

Innowacyjność / korzyści

Innowacyjnością oferowanego rozwiązania jest użycie do produkcji kompozytu celulozy pochodzącej z makulatury-do 50%. Ponadto włókna celulozowe impregnowane są chlorkiem lub bromkiem didecylo- dimetylo amonowym, co powoduje zwiększenie stabilności biologicznej, bez dużego wzrostu poboru energii oczyszczania oraz strat długości włókna.

Przewagą płyty wyprodukowanej z oferowanego kompozytu, w porównaniu do dostępnych na rynku płyt, jest zwiększona wytrzymałość i stabilność wymiarowa oraz niska wilgotność.

Na rys.1 przedstawiono zależność średniej wytrzymałości na zginanie od czasu przechowywania w wodzie płyty zewnętrznej wytworzonej z oferowanego kompozytu oraz płyty dostępnej w sprzedaży (badania wg normy PN-EN-12467). Na rys.2 porównano nasiąkliwość płyty zewnętrznej wytworzonej z oferowanego kompozytu z jej odpowiednikiem dostępnym na rynku (badania wg normy PN-EN-ISO-12570).

9k=

Oferowany kompozytowy materiał włóknisto-cementowy daje możliwość wyprodukowania płyty o nasiąkliwości mniejszej o ok. 70% w porównaniu do płyt dostępnych w sprzedaży. Materiały wytworzone z kompozytu są ponadto odporne na działanie wilgoci, na rozkład, insekty, grzyby pleśniowe i domowe, szkodniki techniczne oraz gryzonie.


Kontakt z Brokerem Technologii
Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, Politechnika Wrocławska

Tomasz Marciniszyn

tel. + 48 71 320 41 95

e-mail: tomasz.marciniszyn@pwr.edu.pl

wctt-logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano