Linia produkcyjna dla pieczywa (chleba, bułek) z suszonymi owocami morwy białej, wartościowymi owocami dla diabetyków

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Technologia obejmuje przygotowanie innowacyjnego pieczywa, dostępnego również dla diabetyków - chleba oraz bułek z dodatkiem znamiennego dla diabetyków surowca roślinnego tj. morwy białej, o udokumentowanych właściwościach regulujących glikemię.
Know-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 5

Charakterystyka technologii

Technologia obejmuje wytworzenie ciasta poprzez połączenie składników surowcowych (m.in. mąk, wody, drożdży) w odpowiednich proporcjach, i jednoczesne wprowadzenie do mieszaniny suszonych owoców morwy białej.

Specyficzne właściwości owoców morwy białej wynikają z obecności wielu związków o aktywności potencjalnie prozdrowotnej, w tym najbardziej istotnych z punktu widzenia metabolizmu węglowodanów tj. 1,5-dideoksy-1,5-imino-D-sorbitolu (DNJ) i pochodnych. Tego typu składniki posiadają udokumentowane pozytywne działanie u osób zagrożonych cukrzycą (działanie profilaktyczne) i mogą wspierać leczenie hiperglikemii (działanie wspomagające codzienne odżywienie i stabilizację glikemii). Bogactwo związków zawartych w owocach morwy posiada również szersze, udokumentowane właściwości wobec innych schorzeń.

Dostępność substratów

Jednocześnie pozyskanie tego typu owoców morwy do celów przetwórczych jest możliwe na terenie Polski ze sprzedaży detalicznej, w gotowej formie wysuszonej i dopuszczone prawnie do stosowania w żywności na terenie Unii Europejskiej, co pozwala na ich swobodne wprowadzenie do pieczywa również w warunkach polskiego przemysłu piekarniczego, z zastosowaniem dostępnej powszechnie aparatury.

Cenny produkt w diecie diabetyków

Parametry przygotowania pieczywa z owocami morwy białej (chleba i bułek) są kompletnie opracowane na cele wytwarzania możliwie najlepszych jakościowo produktów cennych w diecie diabetyków oraz zdrowych konsumentów. Dobór składników recepturowych zapewnia otrzymanie pieczywa o znanym i odpowiednim dla diabetyków indeksie glikemicznym, z przedstawieniem wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych istotnych dla konsumentów korzystających z pompy insulinowej. Tacy odbiorcy, niestety, niemal wcale nie są brani pod uwagę podczas projektowania żywności, zatem opracowany produkt stanowi konkurencyjne novum dla takich odbiorców na rynku krajowym. Gotowy produkt stanowi świetne rozwiązane dla świadomie prowadzonych przez diabetyków zakupów produktów węglowodanowych, które to najbardziej wpływają na poziom glikemii u diabetyków, a przez to również na ich stan zdrowia. Jednocześnie, opracowane produkty są ciekawą smakowo alternatywą dla każdego zdrowego konsumenta, którego zainteresuje nowatorski dodatek cennego i smacznego surowca do pieczywa o wysokich walorach żywieniowych.

Więcej informacji o technologii: 


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Galeria zdjęć

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano