Łyżka wyciskowa do jednostronnych braków uzębienia w szczęce i żuchwie

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Narzędzie do wykonywania wycisków pola protetycznego u pacjentów z jednostronnym (asymetrycznym) brakiem uzębienia w obrębie zębów tylnych w żuchwie i w szczęce.
Wzory użytkowe
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Numer zgłoszenia / patentu: P.428181/428179 Wzór użytkowy: Wp.27411/27146
Numer zgłoszenia/patentu P.428181/428179
Numer zgłoszenia wzoru użytkowego Wp.27411/27146
Narzędzie do wykonywania wycisków pola protetycznego u pacjentów z jednostronnym (asymetrycznym) brakiem uzębienia w obrębie zębów tylnych w żuchwie i w szczęce.
Opis narzędzia do wykonywania wycisków pola protetycznego

Łyżka wyciskowa wykonywana jest metodą drukowania 3D w technologii Fused Deposition Modelling (FDM). Ergonomiczny kształt narzędzia pozwala na wykonywanie wycisków u pacjentów posiadających implanty stomatologiczne a także zapewnia komfort pracy lekarza wykonującego wycisk. Stosowanie wynalazku pozwala na szczelne przyleganie płyty protezy i wygodne użytkowanie przez pacjenta.

Używane dotychczas metody wyciskowe z zastosowaniem standardowych narzędzi stomatologicznych (łyżek wyciskowych) charakteryzują się dużym ryzykiem niedokładnego wykonywania wycisku. Spowodowane jest to znaczną różnicą objętości utwardzonej masy wyciskowej, po stronie uzębionej i bezzębnej oraz brakiem możliwości objęcia łyżką standardową całego pola protetycznego w okolicy jednostronnego braku uzębienia w szczęce. Analiza literatury oraz doświadczenia laboratoryjne potwierdzają, że topografia braków zębowych u pacjentów dorosłych jest zróżnicowana. Około 30% osób dorosłych posiada raki skrzydłowe w szczęce, w tym w ponad połowie przypadków są to braki jednostronne. Zaopatrzenie protetyczne tych pacjentów jest niezbędne ze względu na konieczność przywrócenia prawidłowych funkcji narządu żucia i zapobieganie zaburzeniom w obrębie mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Brak zębów w odcinku bocznym wiąże się z poważnymi powikłaniami polegającymi na bocznym przemieszczeniu żuchwy, jednostronnym żuciem, dolegliwościami bólowymi. Pacjenci wymagają wykonania uzupełnień protetycznych w postaci protez ruchomych lub protez stałych opartych na wszczepach dentystycznych i przywrócenia prawidłowych funkcji narządu żucia.

W celu wykonania funkcjonalnych uzupełnień protetycznych konieczne jest wykonanie wycisku pola protetycznego wiernie odwzorowującego warunki anatomiczne u pacjenta. Specyfika jednostronnych braków uzębienia polega na niesymetrycznym zaniku kości szczęki (szybko postępujący zanik kości w odcinku bezzębnym) oraz dużej dysproporcji w wysokości szczęki w części uzębionej i bezzębnej. Do tej pory nie było na rynku łyżek wyciskowych dla pacjentów z jednostronnym brakiem uzębienia, dlatego lekarze stomatolodzy posługują się łyżkami standardowymi, które nie zapewniają odpowiedniej jakości pracy i precyzji wykonania wycisku. Uzyskane wyciski nie są dokładne (zróżnicowany skurcz masy wyciskowej), a procedura kliniczna cechuje się długotrwałością i jest obarczona ryzykiem błędu, związanego z niedokładnym objęciem całego pola protetycznego w szczęce przez łyżki obecnie stosowane.

Błędy na tym etapie pracy klinicznej skutkują wykonaniem protezy nieszczelnej w bezzębnej części szczęki, co dla pacjenta może oznaczać trudności z żuciem pokarmów, dietę eliminacyjną, problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, powstawaniem stanów zapalnych błony śluzowej pod protezą. Dyskomfort użytkowania protezy zębowej wpływa także na ograniczenie kontaktów społecznych i rodzinnych, spowodowane niestabilnością protezy. Analiza dotychczasowego stanu wiedzy wykazała, że projekt łyżki wyciskowej jest całkowicie innowacyjny, ponieważ na rynku produktów stomatologicznych nie ma łyżek wyciskowych dedykowanych dla pacjentów z asymetrycznymi brakami skrzydłowymi. Technologia może być wykorzystywana w celu druku produktów w technologii 3D bądź stworzenia metalowej matrycy.

Korzyścią z zastosowania jest eliminacja dużego zużycia masy wyciskowej podczas stosowania łyżek standardowych – minimalizacja odpadów masy powstałych w trakcie wykonywania wycisków, ponadto obniżenie kosztów wykonania pojedynczego wycisku (szacunkowo o ok. 30% poprzez optymalizacje ilości masy wyciskowej zużywanej w warunkach klinicznych w gabinecie stomatologicznym). Kolejną korzyścią ze stosowania produktu jest optymalizacja czasu pracy lekarza poprzez zmniejszenie ryzyka niepowodzenia i konieczności powtórnego wykonania wycisku dzięki zastosowaniu innowacyjnego kształtu łyżki. Niewątpliwą korzyścią jest również współpraca lekarza z technikiem dentystycznym przy wykonywaniu protez – poprawa współpracy, uzyskanie lepszej jakości pracy w kolejnych etapach technicznego wykonywania uzupełnień protetycznych w laboratorium przez technika dentystycznego, poprzez zminimalizowanie błędów na etapie klinicznym przy pobieraniu wycisków.

Zastosowanie narzędzia

Przy zastosowaniu technologii możliwe jest wykonanie precyzyjnego wycisku całych łuków zębowych szczęki u pacjentów z asymetrycznym jednostronnym brakiem uzębienia. Zastosowanie specjalnie opracowanej łyżki wyciskowej pozwala na wykonanie wycisków z zastosowaniem podobnej ilości masy wyciskowej po obu stronach łuku, dzięki czemu zostają do minimum zredukowane skutki nieproporcjonalnego skurczu, powstającego na skutek wiązania różnej ilości masy wyciskowej podczas stosowania łyżek standardowych.

Ma to ogromne znaczenie w dokładności odwzorowania pola protetycznego, objętego przez protezę uzupełniającą braki zębowe; wpływa w istotny sposób na szczelne przyleganie płyty protezy i komfort jej użytkowania przez pacjenta.

Opracowana łyżka wyciskowa ma również zastosowanie podczas leczenia pacjentów zaopatrzonych w implanty stomatologiczne w toku leczenia implantoprotetycznego na etapie wykonywania uwzględniono ergonomiczny uchwyt dla lekarza wykonującego wycisk, tak, aby nacisk na pole protetyczne w odcinku uzębionym i nieuzębionym był jednakowy.

Odbiorcy
  • Kliniki stomatologiczne i implantologiczne, rynek protetyki stomatologicznej, rynek narzędzi wykorzystywanych w trakcie leczenia i uzupełnienia braków zębowych,
  • Lekarze dentyści ze specjalizacją protetyki stomatologicznej.


Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

pum-ctt.jpg

tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano