
Jednostki naukowe: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Opracowane przez naukowców WUM pochodne pirolo[1,2-a]pirazyny wykazują szerokie spektrum aktywności przeciwdrgawkowej in vivo u zwierząt, również w modelach drgawek lekoopornych.
Szczególnie interesująca jest wysoka aktywność w modelu mTLE - lekoopornej padaczki skroniowej, na którą nie opracowano do tej pory skutecznego leku.
Korzyści z zastosowania małocząsteczkowych związków chemicznych
W branży farmaceutycznej - badane substancje mogą być wykorzystane w lecznictwie, w farmakoterapii różnych typów padaczki u dorosłych i dzieci, w tym padaczek lekoopornych. Jest to ważne, ponieważ lekooporność dotyczy nawet 40% napadów u dorosłych i dzieci. Związek modelowy w badanej grupie wykazuje aktywność w modelu padaczki skroniowej (mTLE). Ten typ napadów stanowi jedno z największych wyzwań terapii epilepsji na Świecie.
Zakłada się również, iż związki będą aktywne w innych typach padaczki - ich niewątpliwą zaletą szerokie spektrum aktywności w przedklinicznych modelach zwierzęcych. Związki wykazują również aktywność w podstawowych modelach bólu neuropatycznego.
- Szeroka aktywność w modelach drgawek lekoopornych, w tym wysoka aktywność w modelu mTLE (lekoopornej padaczki skroniowej).
- Wysoka aktywność względem leków referencyjnych.
- Korzystne cechy AMDE, brak inhibicji najważniejszych izoform cytochromu P450, brak aktywności na hERG.
Dojrzałość technologii
Pochodne substancji chemicznych z grupy pirolo[1,2-a]pirazyny znajdują się obecnie w fazie badań przedklinicznych. Znany jest profil in vivo modelach epilepsji (mysz, szczur). Znana jest farmakokinetyka i profil ADME. Technologia wymaga dalszych prac B+R.
Zastosowanie
- farmacja,
- biotechnologia.
Kontakt z Brokerem Technologii
Synergia - WUM Sp. z o.o.
e-mail: biuro@synergia-wum.pl
Centrum Transferu Technologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
e-mail: ctt@wum.edu.pl