„Mieszana rzeczywistość" jako narzędzie do wytwarzania spersonalizowanej protezy wewnątrznaczyniowej

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Przedmiotem oferty jest oprogramowanie, pracujące w technologii tzw. „mieszanej rzeczywistości” (MR – ang. Mixed Reality), umożliwiające wytworzenie spersonalizowanej protezy wewnątrznaczyniowej (stent–graftu fenestrowanego) dla konkretnego pacjenta.
Know-how
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Know–how chronione proceduralnie


Przedmiotem oferty jest oprogramowanie, pracujące w technologii tzw. „mieszanej rzeczywistości” (MR – ang. Mixed Reality), umożliwiające wytworzenie spersonalizowanej protezy wewnątrznaczyniowej (stent–graftu fenestrowanego) dla konkretnego pacjenta z kliniczną chorobą naczyniową.

Opis wytwarzania protezy

Naczyniowe protezy aortalne stosowane w celu leczenia tętniaków aorty charakteryzują się obecnością różnych otworów bocznych – tzw. „okienek” na odchodzące od aorty naczynia, umożliwiając niezbędny w nich przepływ krwi. Rozmieszczenie okienek jest zawsze osobniczo zmienne i charakterystyczne dla danego pacjenta, z tego powodu innowacyjna technologia umożliwia chirurgowi naczyniowemu wytworzenie „własnej” spersonalizowanej protezy aortalnej. W tym celu aplikacja przetwarza właściwe dla pacjenta badanie tomograficzne do formy cyfrowego modelu naczyń. Na tej podstawie tworzony jest plan protezy, który po przesłaniu do gogli mieszanej rzeczywistości wyświetlany jest przez chirurga jako hologram. Hologram nakładany jest na seryjnie produkowaną protezę. Modyfikacje wykonuje chirurg na stole operacyjnym na podstawie wirtualnego szablonu.

Nowatorski proces wytwarzania protezy jest alternatywą dla protez produkowanych na zamówienie, które charakteryzują się bardzo wysoką ceną oraz długim okresem oczekiwania na produkt, co w wielu przypadkach dyskwalifikuje ich użycie. Przedstawiona metoda cechuje się najwyższą precyzją podczas indywidualizacji protezy oraz pozwala na leczenie większej ilości pacjentów.

Zastosowanie

Narzędzie wykorzystywane w leczeniu tętniaków aorty, pozwalające na wytworzenie alternatywnej protezy w stosunku do protez produkowanych na zamówienie, które charakteryzują się bardzo wysoką ceną oraz długim okresem oczekiwania na produkt, co w wielu przypadkach dyskwalifikuje ich użycie.

Odbiorcy produktu
  • Placówki służby zdrowia, oddziały angiologiczne
  • Firmy produkujące stent-grafty
  • Pacjenci indywidualni

Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

pum-ctt.jpg

tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano