Politechnika Wrocławska
Oferta dotyczy technologii wytwarzania naturalnych związków o właściwościach antyoksydacyjnych z roślin znanych w Polsce jako lecznicze.
Know-how
Jednostki naukowe: Politechnika Wrocławska
Numer zgłoszenia / patentu: PAT.216635
Oferta dotyczy technologii wytwarzania naturalnych związków o właściwościach antyoksydacyjnych z roślin znanych w Polsce jako lecznicze.

Technologia składa się z patentu nr PAT.216635 oraz wiedzy know-how dotyczącej procesu otrzymywania związków i wytwarzania z nich produktów końcowych.

Szczegóły techniczne

Związki jako substancje czynne zawierają w sobie mieszaninę polifenolowo-polisacharydową o makrocząsteczkach o masie >5 kDa. Związki te mogą być dodawane w ilości od 1% do 20% do powszechnie stosowanych preparatów farmaceutycznych, spożywczych i kosmetycznych, jako komponent leczniczy, przeciwutleniacz lub konserwant. Związki te są dobrze rozpuszczalne w wodzie.

Surowiec

Związki wytwarza się z roślin rodziny różowatych (np. poziomka pospolita, jeżyna fałdowana, krwiściąg lekarski), rodziny astrowatych (np. rumianek pospolity, przymiotno kanadyjskie, jeżówka purpurowa) lub ich mieszaniny. Wykorzystuje się części roślinne takie jak korzenie, ziele, liście, kwiaty, kwiatostany, owoce, nasiona lub ich mieszaniny, korzystanie zebrane między kwietniem a listopadem, świeże lub wysuszone.

Proces technologiczny
  1. Rozdrobnione rośliny poddaje się ekstrakcji wodą lub mieszaniną wody z alkoholem niższym (np. metanol, etanol) lub wodnym roztworem alkaicznym (np. wodorotlenek sodu, potasu, wapnia z dodatkiem soli o charakterze alkaicznym).
  2. Zobojętnia się roztwór się do pH 5,5-7,5. Opcjonalnie prowadzi się dalsze ekstrakcje rozpuszczalnikami organicznymi, w nieograniczonym czasie w temperaturze od 5 do 120°C, w stosunku od 1 do 10 porcji rozpuszczalnika.
  3. Opcjonalnie wyodrębnia się pożądane substancje poprzez proces sączenia przez barierę w postaci sita molekularnego, membrany nanofiltracyjnej, sączka lub worka dializacyjnego. Wyodrębnione substancje suszy się do postaci proszku. Otrzymany proszek jest substratem np. wykorzystywanym do produkcji kosmetyków.
Zastosowania / rynki

Technologię można zastosować do produkcji związków antyoksydacyjnych na potrzeby produkcji kosmetyków (naturalne filtry UV, kremy), spożywczych środków konserwujących, suplementów diety, jak i do produktów leczniczych, zapobiegających chorobom związanych ze szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Innowacyjność / korzyści

Neutralizacja działania wolnych rodników, zahamowanie procesu starzenia się skóry. W przeciwieństwie do związków syntetycznych:

  • zwiększona funkcjonalność, większa liczna funkcjonalności,
  • wielokierunkowość w działaniu,
  • pochodzenie naturalne.

Kontakt z Brokerem Technologii
Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, Politechnika Wrocławska

Tomasz Marciniszyn

tel. + 48 71 320 41 95

e-mail: tomasz.marciniszyn@pwr.edu.pl

wctt-logo.jpg


Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano