Preparat mikrobiologiczny przeznaczony do solubilizacji nierozpuszczalnych form fosforu zawartych w glebie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Technologia produkcji mikrobiologicznego preparatu doglebowego, czyli bionawozu, zawierającego żywe mikroorganizmy zdolne do solubilizacji nierozpuszczalnych form fosforu zawartych w glebie.
Know-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 8

O technologii

Technologia produkcji mikrobiologicznego preparatu doglebowego, czyli bionawozu, zawierającego żywe mikroorganizmy zdolne do solubilizacji nierozpuszczalnych form fosforu zawartych w glebie. Technologia pozwala na otrzymywanie preparatu opartego o wyselekcjonowane bakterie Bacillus subtilis, Pseudomonas libanensis oraz Bacillus amyloliquefaciens, jak również na procesie uzyskiwania mikroorganizmów do produkcji takiego preparatu.

Fosfor (P) jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla roślin. Bierze udział w wielu różnorodnych procesach biochemicznych, w tym w metabolizmie lipidów i biosyntezie kwasów nukleinowych i błon komórkowych. Biorąc pod uwagę jego stosunkowo niską biodostępność jest to jeden z najbardziej ograniczających składników odżywczych występujących w ekosystemach rolniczych. Implikowane doglebowo nawozy fosforowe są wykorzystywane przez rośliny jedynie w ograniczonym zakresie. Nadmierne nawożenie  powoduje akumulację tego pierwiastka w glebie w formie rozpuszczalnej jak i nierozpuszczalnej. Zjawisko to może przyczyniać się do eutrofizacji wód rzek i jezior. Stąd też opracowanie nowoczesnych metod poprawy biodostępności nierozpuszczalnych form fosforu obecnego w glebach rolniczych ma fundamentalne znaczenie. Pozwala bowiem ograniczyć stosowanie nawozów sztucznych - a tym samym łagodzi skutki stosowania tego pierwiastka w stopniu wykraczającym poza wymagania roślin.

Przedmiotem technologii jest sposób pozyskiwania szczepu bakterii solubilizujących fosfor (PSB). PSB są zdolne do przekształcania nierozpuszczalnego fosforu w formy rozpuszczalne, o wysokiej biodostępności dla roślin. Nowe preparaty, oparte o wyselekcjonowane mikroorganizmy mogą przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji, a także ochrony środowiska naturalnego. Technologia opisuje także sposób wytwarzania preparatu poprzez hodowlę poszczególnych szczepów metodą okresową w kontrolowanych warunkach, z wykorzystaniem bioreaktorów wyposażonych w mieszadła mechaniczne, systemy napowietrzania pożywki oraz kontroli piany, pH i natlenienia. 

Więcej informacji o technologii: ciitt.up.poznan.pl


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

 

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano