Sonda przełykowa, dożwaczowa do badania rozwoju oraz diagnostyki przewodu pokarmowego u cieląt i jałówek

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Sonda przełykowa, dożwaczowa do badania rozwoju i diagnostyki przewodu pokarmowego u cieląt i jałówek, której konstrukcja eliminuje typowe powikłania i negatywne skutki wykonania badania z użyciem sondy u najmłodszych cieląt.
Wzory użytkowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Wzór użytkowy: Ru.070270 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 7

Opis technologii 

Sonda przełykowa, dożwaczowa do badania rozwoju i diagnostyki przewodu pokarmowego u cieląt i jałówek, której konstrukcja eliminuje typowe powikłania i negatywne skutki wykonania badania z użyciem sondy u najmłodszych cieląt. Znane laparoskopy do diagnostyki zwierząt, umożliwiają próbkowanie miejsc zmienionych chorobowo, przy czym nie nadają się do pobierania treści pokarmowej, podawania leków lub pokarmu. Z kolei sondy dotychczas opatentowane i komercyjnie dostępne na rynku, dzięki którym możliwe jest podawanie leków lub pokarmu są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych zwierząt oraz wysoce kłopotliwe i urazogenne dla młodych osobników. Znane sondy znajdują doskonałe zastosowanie u dorosłych zwierząt przeżuwających, w szczególności bydła domowego, których przewód pokarmowy jest rozwinięty i bardziej odporny na podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne występujące podczas próbkowania treści żwacza lub podczas podawania wlewów dożwaczowych składających się z dodatków paszowych i leczniczych. U młodych osobników tego typu zabiegi są niemożliwe. Wynika to przede wszystkim z tego, że znane sondy mają ograniczone zastosowanie w przypadku bardzo młodych zwierząt. Ograniczenia te wynikają gównie z odmiennej budowy anatomicznej przewodu pokarmowego, a zwykłe przeskalowanie sondy lub jej zakończenia i zmniejszenie jej wymiarów nie rozwiązują problemu z uszkodzeniem przełyku lub innych części przewodu pokarmowego. Dodatkowo zmniejszenie przekroju sondy powoduje wzrost jej elastyczności, czego skutkiem może być błędne wprowadzenie sondy do krtani i uszkodzenia układu oddechowego, a podczas wlewów dożwaczowych zalanie płuc i w skrajnych przypadkach upadki. Dlatego opracowana konstrukcja sondy pozwala zarówno na pobieranie treści żwacza w celu wykonania analiz mikrobiologicznych i biochemicznych, jak i podawania pokarmu, w szczególności siary lub preparatu mlekozastępczego a także udrożnianie przewodu pokarmowego podczas wzdęć pokarmowych. Opracowana sonda przełykowa, dożwaczowa umożliwia badanie rozwoju oraz diagnostykę przewodu
pokarmowego u cieląt i jałówek. 

Image 1

Sonda przełykowa, dożwaczowa do badania rozwoju oraz diagnostyki przewodu pokarmowego, wlewów dożwaczowych oraz podawania mleka i preparatu mlekozastępczego u cieląt i jałówek, zawiera pompę dwudrożną (1), w jakiej do pompy dwudrożnej (1) przyłączona jest elastyczna sonda (2) o średnicy co najwyżej 1,9 cm i długości nie mniejszej niż 70 cm, jakiej nie przyłączony do pompy dwudrożnej (1) koniec (3) jest zaślepiony, a w pobliżu zaślepionego końca (3), w powierzchni bocznej elastycznej sondy (2) wykonane są perforacje w postaci co najmniej dwóch otworów (4), a wokół elastycznej sondy (2) umieszczona jest nie połączona trwale z elastyczną sondą (2) rura sztywna (5) o średnicy większej od elastycznej sondy (2).

Więcej informacji o technologii: 


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano