Suplement żelaza otrzymywany z kiełków roślinnych bogatych w ferrytynę

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Przedmiotem technologii jest metoda otrzymywania preparatu będącego suplementem bogatym w ferrytynę w postaci kapsułek i tabletek.
Know-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

O technologii

Suplement bogaty w ferrytynę powstaje poprzez:

  1. 1) Kiełkowanie nasion słodkich odmian łubinu wąskolistnego w kontrolowanych warunkach, przy podwyższonej zawartości FeSO4.
  2. Homogenizację kiełków z wodą.
  3. Dwukrotne ogrzewanie homogenatu (w odstępie 24 godz.) w temp. 70C.
  4. Suszenie preparatu w cienkiej warstwie lub liofilizację, z następującą po tym etapie kontrolą jakości mikrobiologicznej oraz zawartości żelaza.
  5. Pakowanie, tj. formowanie kapsułek lub tabletek.

Otrzymany w ten sposób preparat jest naturalnym suplementem, zapewniającym dzienne zapotrzebowanie żelaza przy spożywaniu 3 dawek. Konkurencyjny jest pod względem zawartości żelaza w stosunku do naturalnych suplementów (jak np. preparaty spiruliny), zawiera przy tym pozostałe składniki pokarmowe występujące naturalnie w nasionach (białka/aminokwasy, witaminy, przeciwutleniacze). Te dodatkowe składniki stanowią ilościowo dość istotną część preparatu, dlatego nie może być traktowany jako preparat leczniczy nie zawiera takiej dawki żelaza, jak czyste chemicznie związki żelaza, które są składnikiem preparatów leczniczych. Może być wykorzystywany do produkcji suplementów diety nie tylko w przedstawionej formie, ale również jako dodatek do odżywek dla sportowców (pakowany w puszki czy w aluminiowe saszetki). Może być również oferowany producentom wzbogacanej żywności.

Więcej informacji o technologii: ciitt.up.poznan.pl

Technologia została opracowana w projekcie EkoBioFood - PULS Plantinova 2.0 w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inkubator Innowacyjności 2.0" w ramach ustanowionego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (Działanie 4.4).


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano