
Jednostki naukowe: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 4
Przedmiotem licencji jest technologia opracowania specjalistycznego materiału w postaci granulatu tworzywa sztucznego zawierającego substancję, wykazującą aktywność antybakteryjną i/lub antywirusową. Granulat można wykorzystywać do otrzymywania różnych materiałów, przedmiotów i produktów użytkowych oraz jako dodatek funkcjonalny tzw. „koncentrat” do otrzymywania specjalistycznych granulatów. Formowane w ten sposób specjalistyczne surowce wyjściowe mogą być wykorzystywane do produkcji nie tylko elementów lub całych opakowań, ale także elementów urządzeń codziennego użytku w tym sprzętu medycznego z wykorzystaniem typowych metod przetwórstwa tworzyw termoplastycznych.
Technologia adresowana jest do przedsiębiorstw produkujących materiały, przedmioty i urządzenia wykonywanych z tworzyw sztucznych (w tym opakowań) takich jak produkty sanitarne czy medyczne oraz wykorzystywane w miejscach narażenia na kontakt z osobami zakażonymi koronawirusami, w tym SARS-CoV-2.
Materiały użytkowe o właściwościach antybakteryjnych i antywirusowych w porównaniu z powszechnie dostępnymi, komercyjnymi materiałami, będą zapobiegały adhezji patogennych mikroorganizmów i/lub cząsteczek wirusów i/lub ich dezaktywację na powierzchni przedmiotów codziennego użytku lub sprzętu medycznego. Dzięki właściwościom antymikrobiologicznym przedmiotów otrzymanych z aktywnego granulatu lub przedmiotów pokrytych warstwą ochronną z aktywnego granulatu, nie będzie konieczna częsta dezynfekcja tych przedmiotów z zastosowaniem metod chemicznych i fizycznych, jakie wpływają na obniżenie jakości i trwałości wyrobów. Zapobiegnie to niszczeniu przedmiotów oraz obniży koszt zakupu środków dezynfekujących.
Biorąc pod uwagę fakt, że wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na powierzchni przedmiotów z tworzyw sztucznych ok. 3 dni, wytwarzanie tych przedmiotów z aktywnego granulatu lub pokrywanie tych przedmiotów filmem z aktywnego granulatu uczyni te przedmioty bezpiecznymi, zdecydowanie zmniejszy możliwość infekowania potencjalnie narażonych.
Korzyści z zastosowania technologii:
a) Możliwość wykorzystania jako surowca do produkcji bezpiecznych i aktywnych, naturalnych lub analogicznych do naturalnych substancji chemicznych, które mogą być bezpośrednio i szybko wdrożone do produkcji
b) Niska cena i łatwa dostępność powyższych surowców, co nie będzie wymagało ponoszenia dodatkowych nakładów na specjalistyczne procesy produkcji bioaktywnych związków, jakie będą wymagały dodatkowych koszto- i czaso- chłonnych badań certyfikujących i zezwalających na ich użycie.
c) Zmniejszenie częstotliwości konieczności dezynfekcji przedmiotów, wyprodukowanych z użyciem wskazanej technologii - oszczędność czasu oraz kosztów
W chwili obecnej oferowane są rozwiązania służące tylko do bezpośredniej dezynfekcji chwilowej lub w nielicznych przypadkach oferowane są lakiery/farby, dedykowane do powlekania, wykazujące właściwości antymikrobiologiczne. Można je zastosować w procesie natrysku na gotowy wyrób. Niestety, niska odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie oraz niewielka ograniczona zawartość substancji aktywnej w takiej powłoce w zasadniczy sposób ogranicza aktywność antymikrobiologiczną takiego gotowego wyrobu szczególnie podczas długotrwałego stosowania. Prezentowana technologia rozwiązuje ten problem, przedstawiając do komercjalizacji sposób otrzymywania granulatu tworzywa sztucznego, o właściwościach antymikrobiologicznych.
Technologia może znaleźć zastosowanie w branżach:
a) produkcji sprzętu medycznego,
b) produkcji przedmiotów codziennego użytku, funkcjonujących w szczególności w miejscach użyteczności publicznej (mała architektura, meble itp.),
c) produkcji opakowań,
d) związanych z szeroko pojętymi materiałami sztucznymi.
Innowacyjność jest związana z otrzymaniem dotychczas niewystępującego na rynku surowców i specjalistycznych materiałów do przetwórstwa tworzyw sztucznych, funkcjonalnego granulatu tworzywa sztucznego, przeznaczonego do formowania materiałów codziennego użytku, o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych.
Oferowana technologia, została sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach realizacji projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”.
Zgodnie z wytycznymi projektu, komercjalizacja polega na udzieleniu licencji niewyłącznej na przedstawianą technologię, na następujących warunkach:
- opłata wstępna: 1000 zł netto, płatna w terminie 14 dni od podpisania umowy licencji
- opłata licencyjna: 6,40% od przychodu ze sprzedaży produktów lub usług wyprodukowanych na bazie oferowanej technologii.
W ramach zawartej umowy, Licencjobiorca otrzyma:
- informacje, jakie substancje aktywne zostały zastosowane,
- w jakich ilościach dodawane są powyższe substancje do danego tworzywa badanego w projekcie,
- w jakich warunkach i jakimi metodami będzie otrzymywana mieszanka granulat: tworzywo sztuczne + substancje aktywne,
- jakie warunki będą przetwórstwa takiego granulatu mieszanki z substancjami bioaktywnymi,
- jakie dla takich materiałów foliowych były wyniki badań antywirusowych, a jakie wł. pozostałych (mechanicznych itp. badanych w ramach projektu) w porównaniu do materiału niemodyfikowanego.
UWAGA: Powyższa cena oraz warunki opłaty licencyjnej dotyczą stanu technologii na dzień 25.02.2021 r. Technologia obecnie jest przedmiotem prac rozwojowych, w ramach których prowadzi się jej optymalizację oraz testowanie na użytkownikach końcowych. Planowane zakończenie prac: wrzesień 2021 r. Po zakończeniu w/w prac, warunki licencyjne mogą ulec zmianie.
Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Paweł Żebrowski
tel. 725 29 28 11
e-mail: Pawel.Zebrowski@zut.edu.pl