VolumiGence - Innowacyjne narzędzie sztucznej inteligencji wykorzystujące automatyczny pomiar objętości worka tętniaka do predykcji wystąpienia powikłań po operacji implantacji stent-graftu aortalnego

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Oprogramowanie medyczne – aplikacja „VolumiGence” w sposób automatyczny mierzy objętość tętniaka aorty po implantacji stent-graftu aortalnego (stent-graft = proteza naczyniowa) oraz zmianę tej objętości w kolejnych pomiarach.
Know-how
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Innowacyjne oprogramowanie medyczne – aplikacja „VolumiGence” w sposób całkowicie niezależny i automatyczny mierzy objętość tętniaka aorty po implantacji stent-graftu aortalnego (stent-graft = proteza naczyniowa) oraz zmianę tej objętości w kolejnych pomiarach podczas chirurgicznych konsultacji pooperacyjnych. Powszechnie stosowany paradygmat kontroli pooperacyjnych pacjentów oparty jest jedynie na pomiarze maksymalnej średnicy tętniaka, zaś metoda zastosowana w aplikacji „VolumiGence” opiera się na pomiarze objętości tętniaka i określeniu wielkości jej zmiany na kolejnych wizytach pooperacyjnych, dzięki czemu umożliwia dokładniejsze prognozowanie wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Podejmowanie decyzji klinicznych w oparciu jedynie o maksymalną średnicę tętniaka niesie ryzyko nieuwzględnienia pacjentów w grupie wyższego ryzyka pęknięcia tętniaka po implantacji stent-graftu aortalnego, ponieważ niekorzystna przebudowa tętniaka zagrażająca pęknięciem możliwa jest także bez powiększenia się jego w miejscu pomiaru maksymalnej jego średnicy. Problem ten może powodować brak odpowiedniej wcześniejszej diagnozy pacjentów oraz właściwego leczenia.

Mechanizm oprogramowania medycznego oparty jest o działanie sztucznej inteligencji oraz algorytmy matematyczne. Efektem jego pracy jest skuteczniejsze wykrywanie grupy pacjentów zagrożonych pęknięciem tętniaka po przebytej chirurgicznej implantacji stent-graftu podczas wykonywania kolejnych badań kontrolnych. Narzędzie umożliwia odpowiednią stratyfikację pacjentów do grupy wysokiego i niskiego ryzyka, a w efekcie możliwe jest podejmowanie ściśle spersonalizowanych decyzji terapeutycznych prowadzących do zmniejszenia śmiertelności pacjentów spowodowanej tętniakiem aorty. Program działający w tle, automatycznie skanuje bazę danych i wykrywa kolejne wykonane badania tomografii komputerowej aorty obecne w sieci szpitalnej, następnie pobiera je i automatycznie analizuje, porównując aktualny wynik objętości tętniaka z jego poprzednim badaniem archiwalnym i zapisuje w systemie. Oprogramowanie pobiera bazę danych pacjentów monitorowanych i tworzy kolejne jej rekordy zawierające informacje o wartości zmiany objętości tętniaka. Rekordy zawierające wzrost objętości sygnalizowane są użytkownikowi jako alert.

Odbiorcy produktu:

  • Placówki służby zdrowia, oddziały angiologiczne

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

pum-ctt.jpg

tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano