Filtruj wiadomości
Filtruj kategorie:
wyczyść filtrowanie
Człowiek, nauka, biznes - Podcast Politechniki Poznańskiej
30.01.2023
Politechnika Poznańska (PACTT) wprowadza po raz pierwszy w eter podcasty, których tematyka koncentruje się na trzeciej misji uczelni. Autorzy i goście poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące równowagi między nauką i społeczną odpowiedzialnością w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Usłyszałam, że obowiązkiem uczonego jest nieposłuszeństwo - Paulina Szewczyk, dyrektor CTT Politechniki Poznańskiej
22.11.2022
Interesująca rozmowa z dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej (PACTT), która została opublikowana w październiku 2022 roku na łamach "Głosu Politechniki".
MIBMiK dołącza do PACTT
22.09.2022
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) dołącza do społeczności PACTT.
Grafenowa matryca ma pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów
12.09.2022
Amerykańska firma Biometryks LLC, prowadząca badania nad nowoczesnymi technologiami medycznymi, podpisała umowę licencyjną na patent, będący własnością Uniwersytetu Warszawskiego (PACTT). Patent obejmuje nowatorską technologię produkcji matrycy grafenowej. Wynalazek może być wykorzystany w konstrukcji biosensora, który w nieinwazyjny sposób prowadzi analizy próbek potu, moczu lub krwi, monitorując lub diagnozując choroby nabyte i przewlekłe.
Wyhodowano nowy szczep mikroalgi do zadań specjalnych
20.07.2022
Zespół naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (PACTT) wyhodował nowy szczep ekstremofilnej mikroalgi. Potencjalnie można zostać ona wykorzystana w przemyśle paliwowym, farmaceutycznym, w ochronie środowiska, a także w genetyce, biologii i ewolucji komórki.
Nowa metoda renowacji obrazów malowanych na płótnie
06.07.2022
Chemicy z Uniwersytetu Warszawskiego (PACTT) we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Pozwala ona w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich. Zabieg ten powoduje z reguły przywrócenie obrazom pierwotnych barw.