Filtruj wiadomości
Filtruj kategorie:
wyczyść filtrowanie
Grafenowa matryca ma pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów
12.09.2022
Amerykańska firma Biometryks LLC, prowadząca badania nad nowoczesnymi technologiami medycznymi, podpisała umowę licencyjną na patent, będący własnością Uniwersytetu Warszawskiego (PACTT). Patent obejmuje nowatorską technologię produkcji matrycy grafenowej. Wynalazek może być wykorzystany w konstrukcji biosensora, który w nieinwazyjny sposób prowadzi analizy próbek potu, moczu lub krwi, monitorując lub diagnozując choroby nabyte i przewlekłe.
Badanie efektywności współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym
12.09.2022
PACTT we współpracy z CZIiTT Politechniki Warszawskiej (PACTT) rozpoczął badanie efektywności współpracy polskich jednostek naukowych z otoczeniem gospodarczym. W tym celu przygotowana została ankieta skierowana do jednostek naukowych prowadzących działalność innowacyjną i współpracujących z przedsiębiorcami.
Wyhodowano nowy szczep mikroalgi do zadań specjalnych
20.07.2022
Zespół naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (PACTT) wyhodował nowy szczep ekstremofilnej mikroalgi. Potencjalnie można zostać ona wykorzystana w przemyśle paliwowym, farmaceutycznym, w ochronie środowiska, a także w genetyce, biologii i ewolucji komórki.
Nowa metoda renowacji obrazów malowanych na płótnie
06.07.2022
Chemicy z Uniwersytetu Warszawskiego (PACTT) we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Pozwala ona w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich. Zabieg ten powoduje z reguły przywrócenie obrazom pierwotnych barw.
Magdalena Letun-Łątka z Politechniki Śląskiej (PACTT) – polskim Ambasadorem Innowacyjności 2022
10.06.2022
Dr inż. Magdalena Letun-Łątka, naukowczyni i menadżerka z Politechniki Śląskiej otrzymała prestiżowy tytuł polskiego Ambasador Innowacyjności 2022 w międzynarodowym konkursie Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki. Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii (PACTT) została doceniona za „wkład w rozwój innowacji w Polsce, za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty, nowe idee i niezwykłe rozwiązania”.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przyjęty w poczet członków CIRIEC International
06.06.2022
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (PACTT) jednogłośnie przyjęty do CIRIEC International podczas dorocznego Walnego Zgromadzenia w dniu 29 kwietnia 2022 roku. CIRIEC to organizacja, której celem jest podejmowanie i promowanie gromadzenia informacji, badań naukowych oraz publikowanie prac dotyczących sektorów gospodarki i działań zorientowanych na służbę dla ogólnego interesu społeczeństwa.