Aplikacja mobilna do diagnostyki minimalnej encefalopatii wątrobowej u pacjentów z marskością wątroby - LiverBrain

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Aplikacja mobilna LiverBrain powstała w celu poprawy opieki medycznej nad pacjentami oraz zwiększeniu wykrywalności MHE u pacjentów z marskością. Aplikacja składa się z testów w formie gier, oceniających zdolności manualne i procesy myślowe.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Numer zgłoszenia / patentu: P.438747

Aplikacja mobilna, zawierająca zestaw testów do rozpoznawania minimalnej encefalopatii wątrobowej (ang. minimal hepatic encephalopathy, MHE) u pacjentów z marskością wątroby. Jest to nowatorskie narzędzie do diagnozowania, monitorowania i oceny efektów leczenia MHE. Encefalopatia wątrobowa charakteryzuje się występowaniem różnorodnych, potencjalnie odwracalnych zaburzeń neurologiczno-psychiatrycznych o zmiennym nasileniu, w ciężkich przypadkach prowadzących do śpiączki i zgonu. Subkliniczna postać zaburzenia, tzw. minimalna encefalopatia wątrobowa  (MHE) nie powoduje wyraźnych objawów klinicznych.

Stworzona aplikacja składa się z 6 grup testów psychometrycznych stanowiących merytoryczną część aplikacji, interfejsu użytkownika, zawierającego informacje dla pacjenta i informacje dla lekarza dotyczące: marskości wątroby, minimalnej encefalopatii wątrobowej, zasad działania aplikacji, finansowania projektu i zespołu badawczego, a także umożliwia przesłanie wyniku do lekarza prowadzącego lub innej osoby sprawującej opiekę nad pacjentem celem uzyskania porady medycznej na odległość. Po wykonaniu testów w aplikacji pacjent może (ale nie musi) wygenerować indywidualny kod i przekazać go lekarzowi celem odczytania wyniku w panelu administracyjnym aplikacji.

Zadania dla pacjentów w aplikacji LiverBrain, zostały pogrupowane na obszary zaburzeń neuropsychologicznych spotykanych w encefalopatii (zaburzenia koncentracji, uwagi, szybkości procesów myślowych i pamięci krótkotrwałej; zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, ruchów precyzyjnych – praksji; wydłużenie czasu reakcji na bodziec, zaburzenia zdolności przeliczeniowych – kalkulii). Wszystkie grupy zadań zawierają zestawy o tej samej tematyce, lecz w wielu wersjach celem zminimalizowania efektu uczenia się (np. losowa kolejność zadań, zmienne kolory, kształty, kierunki lub inne rozwiązania) i o rosnącym stopniu trudności. Walidacja aplikacji polegająca na analizie porównawczej wyników uzyskanych od osób zdrowych i pacjentów oraz analizy statystyczne uzyskanych wyników wykazały, że osoby z grup badanych osiągają znacząco niższe rezultaty niż osoby zdrowe, co świadczy o istotnej przydatności opracowanego narzędzia w rozpoznawaniu zaburzeń kognitywnych u osób chorych.

 Odbiorcy produktu: 

  • Placówki służby zdrowia, oddziały szpitalne
  • Poradnie specjalistyczne
  • Gabinety lekarskie
  • Ośrodki medycyny pracy
  • Ośrodki badań kierowców
  • Pacjenci indywidualni

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

pum-ctt.jpg

tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano