
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: 231365 B1
Istotą wynalazku jest nowy azowy kompleks barwiący typu 1:2 o ogólnym wzorze 1, w którym Me oznacza Cr, Co, Cu lub Ni.
Charakterystyka azowego kompleksu barwiącego
Istotą wynalazku jest także sposób wytwarzania azowego kompleksu barwiącego typu 1:2 o ogólnym wzorze 1, w którym Me oznacza Cr, Co, Cu lub Ni, polegający na tym, że azowy kompleks barwiący typu 1:2 o ogólnym wzorze 2, w którym Me ma wyżej podane znaczenie, Y oznacza H, Na lub K, a M oznacza Na lub K, rozpuszcza się w propan-2-olu, w obecności kwasu, korzystnie solnego, do uzyskania lekko kwaśnej mieszaniny, korzystnie pH około 6,5–5,0, po czym w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika prowadzi się reakcję estryfikacji substratu, przy czym w trakcie prowadzenia tej reakcji, po 30 do 60 minutach, do mieszaniny reakcyjnej porcjami dodaje się toluen, w ilości co najmniej połowy ilości użytego propan-2-olu.
Następnie z mieszaniny reakcyjnej w znany sposób oddestylowuje się azeotrop toluen/woda, zawierający wodę z reakcji kondensacji oraz propan-2-ol, przy czym destylację prowadzi się do uzyskania temperatury wrzenia toluenu, tak aby objętość rozpuszczalnika pozostałego w kolbie była zbliżona do ilości dodanego toluenu.
W końcowym etapie następnie gorący roztwór sączy się w celu usunięcia składników nierozpuszczalnych i uzyskany przesącz odparowuje do sucha. Sposobem według wynalazku otrzymuje się barwnik w postaci proszku, który jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się w ketonach, niższych alkoholach, tetrahydrofuranie (THF) oraz mieszaninach toluen/propan-2-ol oraz toluen/THF zawierających co najmniej 1 część alkoholu lub THF przypadającą na 10 części toluenu (optymalnie na 5 części toluenu).
Zalety kompleksu
Nowe związki według wynalazku, otrzymane ze znanych barwników metalokompleksowych o ogólnym wzorze 2, w którym Me ma wyżej podane znaczenie są dobrze rozpuszczalne w tetrahydrofuranie (THF) czy mieszaninach THF i węglowodorów aromatycznych, będących także dobrymi rozpuszczalnikami takich polimerów jak polichlorek winylu (PVC) czy polistyren (PS).
Zastosowanie kompleksów barwiących
Nowe kompleksy znajdują zastosowanie jako barwniki do polimerów. Dzięki barwie, będącej wynikiem obecności charakterystycznego układu wiązań sprzężonych wykazujących absorpcję w zakresie światła widzialnego, azowe kompleksy barwiące znalazły szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Dorota Flizikowska
tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036
e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl
Plik do pobrania
-
Opis patentowy - Azowy kompleks barwiący
[ .pdf ] 315.12 KB
-
Oferta technologiczna - Azowy kompleks barwiący
[ .pdf ] 234.10 KB