
Jednostki naukowe: Uniwersytet Warszawski
Numer zgłoszenia / patentu: P.432684
KONTEKST RYNKOWY
Jednym z wyzwań współczesnego świata jest upowszechnianie i doskonalenie efektywnych metod pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Spalanie paliw kopalnych powoduje emisję do atmosfery gazów cieplarnianych oraz wielu zanieczyszczeń gazowych i stałych. Stąd wielkie zainteresowanie poszukiwaniem wysokowydajnych metod produkcji paliw alternatywnych, których spalanie ma mniejsze negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne: biopaliw oraz wodoru. Prezentowana technologia daje możliwość ekologicznego pozyskiwania składników na obu tych polach, tj. produkcji zarówno biopaliw, jak i paliwa wodorowego.
INNOWACJA
Odkryto i zabezpieczono nowy szczep jednokomórkowych krasnorostów (glony czerwone) z gatunku Cyanidioschyzon merole 10D, który można hodować w środowisku o pH zbliżonym do neutralnego (pH 6,7). Cyanidioschyzon merole 10D to glon występujący w źródłach pochodzenia wulkanicznego, czyli w wysokich temperaturach i w ekstremalnie trudnych warunkach charakteryzujących się pH poniżej 1 i obecnością silnych stężeń substancji toksycznych. Zespół naukowy opracował metodę przystosowania szczepu naturalnego C. merole do hodowli w warunkach laboratoryjnych o pH<7, bez zewnętrznej ingerencji w genom krasnorostu, a to daje możliwość znacznego obniżenia kosztów hodowli w skali przemysłowej.
Odkryto, że nowy szczep wytwarza obfity biofilm bogaty w lipidy. Jego skład pozwala rozważać możliwość produkcji na jego bazie biopaliw (wysokooktanowego biobutanolu). Ponadto, w zachodzącym w glonach procesie fotosyntezy następuje rozszczepienie wody na jony wodoru, co przy zastosowaniu odpowiednich katalizatorów umożliwia pozyskiwanie w sposób ekologiczny paliwa wodorowego.
WSPÓŁPRACA
Poszukujemy partnerów technologicznych z branży producentów biopaliw, paliwa wodorowego i paliw ekologicznych w celu podniesienia TRL, przeskalowania technologii oraz docelowo jej wdrożenia w przemyśle.
KORZYŚCI
- Możliwość produkcji dużej ilości biomasy pochodzącej z alg.
- Możliwość pozyskiwania wodoru z naturalnych procesów fotosyntezy.
- Olej z alg zawiera stosunkowo więcej wodoru i węgla w stosunku do olejów roślinnych wykorzystywanych w produkcji biopaliw.
- Znaczące obniżenie kosztów potencjalnej produkcji przemysłowej poprzez dostosowanie szczepu C. merole 10D do wyższego pH<7.
Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii i Wiedzy Uniwersytetu Warszawskiego
tel. (22) 55 40 725
e-mail: rafal.murawski@cttw.uw.edu.pl
Pliki do pobrania
-
Od nauki do innowacji - Uniwersytet Warszawski
[ .pdf ] 3.04 MB
Folder Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW