Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Biozgodne i rozpuszczalne w organizmie żywym metalowe druty. Mogą być stosowane jako nici chirurgiczne służące do łączenia tkanki miękkiej lub nici do szycia mostka po operacji na sercu.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Numer zgłoszenia / patentu: P- 221561
TRL 6
Biozgodne i rozpuszczalne w organizmie żywym metalowe druty. Mogą być stosowane jako nici chirurgiczne służące do łączenia tkanki miękkiej lub nici do szycia mostka po operacji na sercu.

Druty wykonane są ze specjalnych stopów magnezu oraz cynku, które charakteryzują się wysokim poziomem biozgodności. Dodatkowo stopy te rozpuszczają się w organizmie bez istotnych negatywnych skutków. Jednym z możliwych zastosowań jest produkcja resorbowalnych nici chirurgicznych w medycynie i weterynarii, jednakże wytwarzanie tak cienkich drutów jest niezmiernie trudne.

Odpowiedzią jest wykorzystanie ciągadła ze specjalną strefą grzewczą, pozwalającą na odnowienie plastyczności materiału w trakcie ciągnienia.

Obszary zastosowania nici chirurgicznych

Potencjalnym nabywcą produktu jest szeroko pojęta branża medyczna. Materiały te będą mogły być wykorzystane zarówno w organizmach ludzkich, jak i zwierzęcych. Otwiera to możliwość wprowadzenia tego produktu do tych branż, w których konieczne jest wykonanie szwów medycznych – zakładów weterynarii, klinik, szpitali, zakładów stomatologicznych itd.

Innowacyjność i zalety stosowania biozgodnych nici
  • opatentowany proces wytwarzania prowadzony z użyciem podgrzewanego ciągadła oraz specjalnej regulowanej strefy grzewczej, w której materiał ulega rekrystalizacji (odnowie plastyczności) w czasie ciągnienia. Takie podejście skutkuje wyeliminowaniem kosztownej i czasochłonnej operacji wyżarzania. Czas potrzebny do pełnej rekrystalizacji ciągnionego materiału wyznaczany jest według autorskiej metodyki. Jest to kompaktowe i innowacyjne rozwiązanie w skali światowej,
  • nowe nici chirurgiczne w zakresie średnic 1 – 0.1 mm, o wyższych własnościach mechanicznych w stosunku do polimerów. Granica plastyczności dla polimerów wynosi około 15 – 50 MPa, natomiast dla nici magnezowych około 200 – 300 MPa,
  • brak stwarzania długotrwałych zbędnych naprężeń w tkankach miękkich,
  • biozgodność,
  • resorbowalność.

Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

tel.: +48 12 617 46 42
e-mail: ctt@agh.edu.pl

Z

Plik do pobrania

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano