
Jednostki naukowe: Gdański Uniwersytet Medyczny
Numer zgłoszenia / patentu: P.418144; EP17001302.3
Rak jelita grubego to jeden z najbardziej zabójczych nowotworów i drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie.
Rocznie 180.000 Europejczyków jest leczonych operacyjnie z powodu raka jelita grubego, przy czym co czwarta osoba cierpi na postać choroby o podwyższonym ryzyku rozsiewu. Opracowywany test diagnostyczny, oparty o wskaźniki molekularne, umożliwi diagnozowanie wczesnego raka jelita grubego oraz odpowiedni dobór stosowanej chemioterapii pooperacyjnej. W wyniku personalizacji postępowania wobec chorych na wczesnego raka jelita grubego można oczekiwać zwiększenia wyleczalności choroby, przy zmniejszonej toksyczności leczenia.
Analiza konkurencji na rynku
W Unii Europejskiej rocznie rozpoznaje się około 450 000 raków jelita grubego, z czego 17% stanowią chorzy w stopniu I oraz 22% chorych w stopniu II zaawansowania rozwoju choroby. Na rynku dostępnych jest kilka konkurencyjnych rozwiązań, np. test wielogenowy Oncotype Dx Colon za pomocą, którego możemy przewidzieć ryzyko nawrotu choroby u pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium II i III oraz ColoPrint. Na podstawie analizy ekspresji genów test ten pozwala oszacować ryzyko wznowy nowotworu u chorych w II stopniu zaawansowania choroby u osób, które przeszli operację.
Tego typu rozwiązania stanowią rosnący rynek w sektorze medycznym. Najbardziej dynamiczny wzrost obserwowany jest w USA, zwłaszcza w ostatnich kilku latach. Ceny jednostkowe podobnych testów na rynku wyrobów medycznych wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy EURO.
Diagnostyczny test rokowniczy - zalety proponowanego produktu
Proponowany test przeprowadzany jest w łatwo dostępnym materiale histopatologicznym (bloki tkankowe FFPE sporządzane dla wszystkich chorych), oparty jest na technologii o potwierdzonej użyteczności w diagnostyce molekularnej (RT-PCR).
Mimo iż na rynku dostępnych jest kilka konkurencyjnych rozwiązań, o przewadze proponowanego testu mogą zadecydować:
- wyższa wartość przewidywania nawrotu raka w porównaniu z innymi testami,
- względnie większa stabilność materiału - miRNA - w porównaniu z wykorzystywanymi w konkurencyjnych rozwiązaniach mRNA,
- wygenerowanie testu z wykorzystaniem unikatowego, homogennego materiału,
- jednoznaczność wyniku testu (dychotomizacja na dwie kategorie: wysokiego i niskiego ryzyka nawrotu).
Proponowane rozwiązanie zapewni racjonalny dobór terapii dla grup chorych w zależności od ryzyka rozsiewu nowotworu.
Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Gdański Uniwersytet Medyczny
tel. +48 58 349 10 09, 58 349 11 85
e-mail: naukaibiznes@gumed.edu.pl