Uniwersytet Warszawski
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali prostą metodę syntezy katalizatorów metatezy olefin zawierających ligandy CAAC pochodzące od podstawionych anilin.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Warszawski
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 5

W poszukiwaniu tanich i wydajnych katalizatorów metatezy olefin

Ważną rolę w tej dziedzinie mogą odegrać katalizatory rutenowe z ligandami CAAC zawierającymi fragmenty asymetrycznych, zatłoczonych anilin. Takie katalizatory metatezy olefin mają bardzo dobre właściwości, ale ich produkcja jest obecnie trudna ze względu na wysokie ceny i niską dostępność niesymetrycznych pochodnych aniliny. Inne ograniczenia znanych katalizatorów CAAC otrzymanych z takich anilin obejmują ich słabą rozpuszczalność w niepolarnych rozpuszczalnikach i niepolarnych substratach, takich jak α-olefiny lub DCPD.

Nowe spojrzenie na syntezę katalizatorów CAAC

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali prostą metodę syntezy katalizatorów metatezy olefin zawierających ligandy CAAC pochodzące od podstawionych anilin. Problem niskiej rozpuszczalności w środowisku niepolarnym został rozwiązany poprzez zastosowanie dłuższych fragmentów alkilowych (n- Pr, sec-Bu, izo-Bu, tert-Bu) w różnych pozycjach ligandu CAAC. Związki te są uniwersalnymi katalizatorami w wielu typach metatezy. Katalizatory te są odporne na typowe „trucizny" (etylen, nitryle), co pozwala na ich zastosowanie np. w reakcjach CM z akrylonitrylem, prowadząc do uzyskania cennego monomeru w syntezie poliamidu-11. W reakcjach etenolizy estrów oleinowych (olejów roślinnych) i homometatezy odpadowych α-olefin odnotowano rekordowe aktywności rzędu 780 000 TON dla zaledwie 5-0,5 ppm katalizatora.

Korzyści

  • Skalowalna synteza spełniająca wymogi zielonej chemii.
  • Łatwość przechowywania i stosowania gotowych katalizatorów w warunkach przemysłowych.
  • Uniwersalny do RCM, CM, homodimeryzacji i etenolizy surowców odnawialnych.
  • Może być stosowany w ilości 5-0,5 PPM, nawet z etylenem o niższej czystości (dostępnym w instalacji przemysłowej).

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii i Wiedzy Uniwersytetu Warszawskiego

 tel. (22) 55 40 725

e-mail: rafal.murawski@cttw.uw.edu.pl

cttw_logotyp_kolory-200x68.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano