
Jednostki naukowe: Politechnika Świętokrzyska
Numer zgłoszenia / patentu: P. 417047
Hydrogenerator do mikroelektrowni wodnej składa się z turbiny wodnej i generatora, przeznaczony do przepływów rzędu 0,2 m³/s oraz spiętrzeń wody ok. 2 m.
Do łożyskowania turbiny, niezależnego od łożyskowania generatora, zastosowano łożyska ceramiczne, smarowane wodą (co umożliwia rezygnację z uszczelnień ruchowych). Łopatki wirnika o profilu NACA 2412 wykonano z aluminium stopowego PA6. W przeprowadzanych testach turbina o mocy ok. 1 kW osiągnęła ponad 80 proc. sprawność.
Do zamiany energii mechanicznej uzyskiwanej z turbiny wodnej na energię elektryczną zaprojektowano unikalny generator z magnesami trwałymi. Do wzbudzenia generatora wykorzystano nowoczesne magnesy neodymowe o dużej energii magnetycznej. Dzięki nim generator wytwarza napięcie przy każdej prędkości obrotowej i nie wymaga dodatkowej energii do wzbudzenia. Z tego wynika wysoka sprawność przetwarzania energii mechanicznej w elektryczną (86 proc.).
Zalety hydrogeneratora
- produkt jest innowacyjny w skali światowej,
- możliwość generowania energii elektrycznej w sposób ciągły przy mocy zaledwie 1 kW,
- budowa mikro i małych hydroelektrowni z wykorzystaniem innowacyjnego hydrogeneratora zwiększy ilość energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,
- wynalazek może pracować w miejscach po dawnych młynach lub tartakach wodnych, więc nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych,
- wysoka sprawność generatora - w warunkach znamionowych 86%.
Zastosowanie w mikroelektrowniach wodnych
Wynalazek może znaleźć zastosowanie w starych młynach, kołach wodnych, nieczynnych elektrowniach wodnych, jazach i innych przegrodach na małych rzekach. Można go wykorzystać do produkcji energii w mikro i małych hydroelektrowniach.
Kontakt z Brokerem Technologii
Ośrodek Transferu Technologii, Politechnika Świętokrzyska
Justyna Domagalska
tel. 48 41 34-24-471
e-mail: j.domagalska@tu.kielce.pl
Plik do pobrania
-
Oferta technologiczna - Hydrogenerator do mikroelektrowni wodnej
[ .pdf ] 709.38 KB