
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: 228448
Przedmiotem wynalazku są kompozyty drewnopodobne (poli chlorku winylu) odporne na działanie mikroorganizmów, zawierające środki pomocnicze oraz mączkę drzewną i nanokrzemionkę z immobilizowanymi nanocząstkami srebra.
Charakterystyka kompozytu drewnopodobnego
Drewnopodobne kompozyty poli(chlorku winylu) odporne na działanie mikroorganizmów, zawierające mączkę drzewną z drzew iglastych lub liściastych w ilości 20–70% w stosunku do masy kompozytu oraz środki pomocnicze jak stabilizatory termiczne, modyfikatory udarności, modyfikatory płynięcia, smary, środki spieniające, środki nukleizujące, według wynalazku charakteryzują się tym, że zawierają 0,5–10% wagowych, w stosunku do poli(chlorku winylu), nanokrzemionki sferycznej, otrzymanej metodą zol-żel, o wielkości cząstek 30–140 nm z immobilizowanymi nanocząstkami srebra w ilości co najmniej 20000 ppm. Drewnopodobne kompozyty według wynalazku zawierają nanokrzemionkę sferyczną z immobilizowanymi nanocząstkami srebra korzystnie w ilości 50000–70000 ppm.
Drewnopodobne kompozyty według wynalazku zawierają mączkę drzewną drzew iglastych lub liściastych o wielkości cząstek od 70 do 2000 μm. Kompozyty według wynalazku mogą zawierać typowe dla PVC środki pomocnicze jak: stabilizatory termiczne wapniowo-cynkowe np. Stabilox G-AV/2051 lub cynoorganiczny np. Mark MOK 17, modyfikatory udarności np. poliakrylan/chlorowany polietylen ACM-24 lub chlorowany polietylen np. Ongro, modyfikatory płynięcia np. Paraloid K-125 ER, smary zewnętrzne i wewnętrzne np. Realube RL70, porofory np. Hydrocerol CF 40E.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania odpornych na działanie mikroorganizmów kompozytów na osnowie poli(chlorku winylu), zawierających nanokrzemionkę z immobilizowanymi nanocząstkami srebra i napełnionych mączką drzewną, scharakteryzowanych powyżej.
Sposób wytwarzania kompozytów poli(chlorku winylu) odpornych na działanie mikroorganizmów o składzie określonym powyżej, według wynalazku polega na tym, że poli(chlorek winylu) oraz środki pomocnicze miesza się z nanokrzemionką sferyczną zawierającą immobilizowane nanocząstki srebra do osiągnięcia temperatury 115–125°C, korzystnie 118–122°C, do uzyskania homogenicznej mieszaniny, do której następnie wprowadza się mączkę drzewną utrzymując temperaturę mieszania 118–122°C i miesza się do uzyskania pełnej homogenizacji, po czym otrzymaną mieszaninę schładza się do temperatury 40°C lub niższej i następnie poddaje żelowaniu w temperaturze 70–185°C.
Zalety kompozytu
Drewnopodobne kompozyty według wynalazku korzystnie zawierają nanokrzemionkę sferyczną z immobilizowanymi cząstkami nanosrebra otrzymaną z zolu krzemionkowego wytworzonego z wodnej mieszaniny zawierającej tetraalkoksysilan, alkohol lub mieszaninę alkoholi alifatycznych oraz związek amoniowy, do której dodaje się wodny roztwór soli srebra oraz wodny roztwór wodorotlenku metalu alkalicznego w celu wytrącenia nanocząstek metalicznego srebra. Nanokrzemionkę z osadzonym na jej cząstkach nanosrebrem korzystnie stosowaną do wytwarzania kompozytu według niniejszego wynalazku otrzymuje się sposobem przedstawionym w polskim zgłoszeniu patentowym P.390296.
Tak wytworzona nanokrzemionka z immobilizowanymi na jej powierzchni nanocząstkami srebra, charakteryzuje się dobrą powtarzalnością właściwości fizykochemicznych, małym rozrzutem wielkości sferycznych cząstek oraz równomiernym rozkładem nanocząstek srebra.
Zastosowanie drewnopodobnych odpornych na działanie mikroorganizmów.
Z kompozytów na osnowie poli(chlorku winylu), zawierających napełniacz drzewny i nanokrzemionkę z immobilizowanymi nanocząstkami srebra, można otrzymać metodą wytłaczania, wtryskiwania lub prasowania elementów konstrukcyjnych lub elementów wyposażenia wnętrz, które ze względu na właściwości biobójcze znajdą zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej zwłaszcza w szpitalach, przychodniach zdrowia, laboratoriach mikrobiologicznych, basenach, placówkach żywienia zbiorowego itp.
Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Dorota Flizikowska
tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036
e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl