Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Przedmiotem technologii jest sposób wytwarzania kratownic drewnianych, w przypadku których do połączenia krzyżulca z pasami opracowane nowe złącze ciesielskie.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: P.440427

Opis technologii

Kratownica drewniana zawiera pas dolny i górny, które połączone są ze sobą prostopadłymi do nich słupkami i/lub skośnymi (pod kątem 30 do 60°, korzystnie 45°)krzyżulcami, przy czym połączenie pasów górnego i dolnego z krzyżulcami i/lub słupkami, są połączeniami klinowymi. W miejscu połączenia pas dolny oraz pas górny mają wytworzone poprzez frezowanie gniazda i klinowym, V-kształtnym przekroju poprzecznym. Z kolei słupki i/lub krzyżulce posiadają wytworzone jednolicie z nimi własne klinowe, V kształtne pióra, jakich kształt odpowiada kształtowi gniazd w pasie dolnym i górnym.

Geometria połączenia klinowego jest wynikiem kompromisu pomiędzy zwiększaniem nośności połączeń a osłabianiem samego pasa, w którym wykonywane są gniazda. W przekroju poprzecznym pasa klinowe gniazda mają płaszczyzny boczne zbiegające się pod kątem od 10 do 45° (w pokazanym przypadku 30°). Kąt klinu jest zależny od proporcji pomiędzy wysokością a szerokością pasa w taki sposób, żeby głębokość gniazda klinowego nie przekraczała 75% wysokości pasa, a szerokość gniazda w na dolnej powierzchni pasa górnego lub na górnej pasa dolnego stanowiła ok. 1/3 jego szerokości. W środkowym przekroju podłużnym pasa kształt gniazda zdefiniowany jest przez operację frezowania frezem (A lub B wg ryciny…) zastosowaną do jego wykonania.

Czopy klinowe słupków i/lub krzyżulcy wykonane są w taki sposób, aby ich kąt w przekroju prostopadłym do długiej osi pasa był jednakowy z kątem gniazda klinowego pasa, Krawędź wierzchołka czopu klinowego jest sfazowana na wysokości ok. 2 mm w celu umożliwienia dobrego przylegania powierzchni kontaktowych czopu i gniazda, a powstała przez sfazowanie przestrzeń mogła pomieścić ewentualne zanieczyszczenia i nadmiar kleju użytego do połączenia

Gniazda klinowe (poza pierwszym i ostatnim w pasie górnym) mieszczą w sobie dwa czopy klinowe sąsiadujących ze sobą dwóch krzyżulcy lub krzyżulca i słupa (pierwsze i ostatnie gniazdo w pasie dolnym). W przypadku połączenia 2 krzyżulców oba są ścięte od wewnętrznej strony pod kątem prostym względem długiej osi pasa, a powstałe przez ścięcie powierzchnie dwóch czopów przylegają do siebie i korzystnie pokryte są klejem. W przypadku połączenia w gnieździe czopa słupa i czopa krzyżulca, tylko ten drugi jest ścięty i przylega do powierzchni klina słupa prostopadłej do długiej osi pasa.

Przy czym korzystnie, gdy pióra słupków i/lub krzyżulców wykonane są jako klinowe jednostronnie tak, że zestawione razem pióra słupka i krzyżulca, albo dwa krzyżulców, tworzą kształt odpowiadający rozmiarami i kształtem, kształtowi i rozmiarom gniazd w pasie dolnym lub górnym.

zYhhBBiM0klnFxYvbS6huWVVTtAux3Xd9+tYG7uM

Wizualizacja kratownicy

 

Więcej informacji o technologii: 


Technologia została opracowana w projekcie pt. OPTI_WOOD - Poprawa efektywności procesowej i materiałowej w przemyśle tartacznym, który jest finansowany ze środków NarodowegoCentrum Badań i Rozwoju, w ramach programu "Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" BIOSTRATEG, nr umowy: BIOSTRATEG3/344303/14/NCBR/2018.

CcECD5rY0WoGo50KTAUr0XtU1sOZMcaFJgyUa1HD


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano