Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Maszyna pozwala na indywidualne dobieranie nastaw dostosowanych do cech osobniczych użytkowników (pacjentów).Zakres zastosowania maszyny dotyczy rehabilitacji stawu skokowego lewej i prawej kończyny dolnej.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: P.418625
Maszyna pozwala na indywidualne dobieranie nastaw dostosowanych do cech osobniczych użytkowników (pacjentów).Zakres zastosowania maszyny dotyczy rehabilitacji stawu skokowego lewej i prawej kończyny dolnej.

Maszyna ma przyczynić się do szybszego dochodzenia do zdrowia (uzyskania pełnej sprawności), co jest niezwykle ważne dla osób czynnie uprawiających sport.

Charakterystyka maszyny do rehabilitacji kończyn dolnych

Istotą maszyny jest zastosowanie w podstawie stolika czterech silników liniowych. Realizując przemieszczenie za pomocą silników, otrzymujemy wartość siły oddziaływającą na staw skokowy pacjenta korzystającego z urządzenia, drugim przypadkiem jest zadanie wartości siły przez pacjenta, co skutkuje uzyskaniem przemieszczenia. Dzięki zostawaniu czterech silników liniowych maszyna wykonuje kombinację ruchów w trzech płaszczyznach.

Rozwiązanie konstrukcyjne maszyny wg wynalazku charakteryzuje się mobilnością w zakresie możliwości ustawienia optymalnej pozycji dla osoby rehabilitowanej. W przypadku transportu maszyny elementy można ustawić w takiej pozycji, która zapewni bezpieczny ich transport i jednocześnie najmniejsze wymiary gabarytowe. Przemieszczenie maszyny z punktu A do punktu B bazuje na jej przetaczaniu, co powoduje, że nie ma konieczności przenoszenia określonej masy przez osoby niepełnosprawne. Lepsze rezultaty rehabilitacji realizowane są za pomocą unieruchomienia części kości piszczelowej pasami do urządzenia. Stolik, na którym spoczywa spodnia część stopy ma ruchome złącze dla poprawy ergonomii pracy. Dodatkowo maszyna ma zderzaki oraz pasy unieruchamiające stopę względem stolika, służące do wyznaczania poprawnej osi obrotu stawu skokowego.

Maszyna do rehabilitacji - zalety rozwiązania

Maszyna pozwala na indywidualne dobieranie nastaw dostosowanych do cech osobniczych użytkowników (pacjentów).Zakres zastosowania maszyny dotyczy rehabilitacji stawu skokowego lewej i prawej kończyny dolnej. Maszyna ma przyczynić się do szybszego dochodzenia do zdrowia (uzyskania pełnej sprawności), co jest niezwykle ważne dla osób
czynnie uprawiających sport.

Rozwiązanie to można zastosować w rehabilitacji układu kostno-mięśniowego kończyn dolnych człowieka ze szczególnym uwzględnieniem stawu skokowego i może być wykorzystywany na oddziałach rehabilitacyjnych a także w ośrodkach sportowych.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano