Uniwersytet Łódzki
Technologia recyklingu odpadowych blisterów farmaceutycznych.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Łódzki
Numer zgłoszenia / patentu: 421618

W prototypowym zbiorniku następuje rozdzielenie komponentów blisterów, po czym wyjmuje się rozdzielone komponenty, odpowiednimi zaworami, czyli tworzywo PCW (65% masy) z górnej warstwy oraz aluminium (35% masy) z dolnej warstwy (wcześniej wypuszczając substancję ciekłą rozdzielającą zaworem dolnym) i kieruje do suszenia powietrznego w pomieszczeniu z odprowadzeniem oparów, nie mieszając tworzywa PCW z aluminium.

W prototypowym urządzeniu rozdzielającym blistery zaproponowano dodatkowo urządzenie mieszające talerzowe, przyśpieszające sedymentację aluminium.

Zalety stosowania metody recyklingu

Zaletą przedstawionej metody jest to, że z dużej ilości materiałów odpadowych oraz także nieużywanych, pochodzących bezpośrednio z produkcji, a wycofanych z produkcji ze względu na stwierdzone zakażenie bakteriologiczne, po procesie recyklingu blisterów powstają pełnowartościowe dwa produkty (polichlorek winylu - PCW i aluminium - Al), które można dalej wykorzystać, a przedstawiony proces technologiczny jest bezodpadowy. Dzięki opracowanej metodzie można zagospodarować duże ilości blisterów, zmniejszyć pozyskiwanie aluminium w inny sposób oraz uchronić środowisko naturalne przed trudno degradowalnym tworzywem PCW.

Do najistotniejszych cech prezentowanej technologii należy zaliczyć: stosunkowo niskie koszty stworzenia odpowiedniej infrastruktury lub przystosowanie do istniejącej infrastruktury (niskie koszty infrastruktury przekładają się na zmniejszenie barier kapitałowych w przypadku rozpoczęcia produkcji, a zatem wpływają pozytywnie na proces poszukiwania partnera komercjalizacji, dla którego zastosowanie rozwiązania nie będzie wymagało poniesienia nakładów finansowych), koszty pozyskiwania odpadów na terenie kraju (co zmniejsza koszty odzyskania komponentów z blisterów farmaceutycznych).

Niektóre przedsiębiorstwa skłonne są do bez kosztowego dostarczenia blisterów, krótki czas i niski poziom skomplikowania operacji odseparowywania komponentów z odpadów blisterów farmaceutycznych (co pozytywnie wpłynie na efektywność podmiotów zajmujących się separacją).

Ochrona własności intelektualnej

Uwzględniając, pozytywne rezultaty badań wstępnych opracowanej technologii złożono w Urzędzie Patentowym RP wniosek o udzielenie patentu na wynalazek p.t. „Sposób separacji komponentów odpadowych blisterów farmaceutycznych”. Otrzymał on numer P.421618. Opracowano również zgłoszenie patentowe na urządzenie do separacji blisterów farmaceutycznych według projektu własnego p.t. "Zbiornik do separacji komponentów blisterów farmaceutycznych".

Nagrody

W dniach 07-09 grudnia 2018 roku w Kaohsiung (Tajwan) na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Projektowania KIDE 2018, wynalazek zdobył złoty medal oraz nagrodę specjalną (Toronto - Canada International Society of Innovation and Advanced Skills). Wynikiem rozpowszechnienia informacji o projekcie jest obecnie duże zainteresowanie przedsiębiorców współpracą w obszarze wykorzystania tego wynalazku.

Komercjalizacja

Komercjalizacja wyników badań B+R polegać ma na sprzedaży zainteresowanym firmom licencji na wykorzystywanie innowacji na potrzeby własne lub dalszą sprzedaż odzyskanych komponentów.


Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Łódzki

+48 42 635 49 87

e-mail: ctt@uni.lodz.pl

uniwersytet-lodzki_ctt.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano