Uniwersytet Jagielloński
Prezentowany wynalazek to nowy wyrób medyczny przeznaczony do szerokiego zastosowania w rekonstrukcji aparatu przewodzącego kosteczek słuchowych ucha środkowego.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Jagielloński
Numer zgłoszenia / patentu: P 421075, PCT/PL2018/050014
Prezentowany wynalazek to nowy wyrób medyczny przeznaczony do szerokiego zastosowania w rekonstrukcji aparatu przewodzącego kosteczek słuchowych ucha środkowego.

Upośledzenie słuchu stanowi główny problem pacjentów cierpiących na schorzenia ucha środkowego. Jedną z najczęstszych przyczyn tej dysfunkcji jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Wiele z tych przypadków wiąże się z uszkodzeniem lub nawet zniszczeniem łańcucha przewodzącego (kosteczek słuchowych) i wymaga interwencji chirurgicznej.

Standardową metodą leczenia są implanty ucha środkowego. Ich ograniczeniem jest jednak wąski zakres potencjalnego zastosowania. Prowadzi to do pojawienia się istotnych problemów logistycznych wymuszających posiadanie wielu kosztownych modeli protez przez jednostki wykonujące zabiegi wszczepienia implantów słuchowych. Jak dotąd, w zakresie chirurgii ucha środkowego brak jest rozwiązań umożliwiających dopasowanie jednego systemu rekonstrukcji do różnych typów uszkodzeń, które często są diagnozowane dopiero podczas operacji.

Proponowana proteza znajdująca zastosowanie w leczeniu chirurgicznym patologii ucha środkowego posiada możliwość indywidualnego dopasowania, pozwalając na skuteczną poprawę słuchu w różnorodnych rodzajach uszkodzeń. Nowy system charakteryzuje się prostą konstrukcją opartą na pojedynczym elemencie i pozwala na całkowite lub częściowe zastąpienie zniszczonego łańcucha kosteczek słuchowych.

Zalety nowej protezy:
  • skuteczność i bezpieczeństwo stosowania,
  • skuteczność transmisji fali dźwiękowej,
  • funkcjonalność i śródoperacyjna łatwość modelowania,
  • uniwersalność zastosowania w wielu sytuacjach klinicznych,
  • niski koszt wytworzenia.
Testy kliniczne

Wynalazek przeszedł pomyślnie testy przedkliniczne, obecnie znajduje się w fazie badań klinicznych. Proteza została wszczepiona grupie pacjentów, u których wykazano jej wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Dalsze prace ukierunkowane na wdrożenie wynalazku prowadzone są przez naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych komercyjnym wykorzystaniem opisanego rozwiązania.


Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii CITTRU, Uniwersytet Jagielloński

Radosław Rudź

tel. 571 232 873

e-mail: radoslaw.rudz@uj.edu.pl

cittru-uniwersytet-jagiellonski2.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano