Innowacyjna technologia produkcji bioetanolu II generacji z biomasy sorgo i miskanta

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
W technologii okreslono nową koncepcję wstępnej obróbki materiału roślinnego z zastosowaniem procesu kawitacji połączonej z obróbką chemiczną.
Patenty / Zgłoszenia patentoweKnow-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: P.430661/ EP19219977.6 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 2

Przedmiotem oferty jest innowacyjna technologia produkcji bioetanolu II generacji z biomasy sorgo i miskanta. Stwierdzono, że najbardziej odpowiednią do wytwarzania biopaliw II generacji jest biomasa z miskanta (Miscanthus giganteus) i pięciu odmian sorgo (Sorghum sp.) - Sucrosorgo 506, Goliat, Pluto, Green Grazer, Rona I, a w szczególności Pluto, na co wskazuje wykonany w ramach badań test fermentacyjny. Wyniki stanowią cenną informację dla dalszych upraw roślin na cele bioenergetyczne i powinny być uwzględnione w planowaniu zasiewu sorgo i miskanta na glebach gorszej jakości, jako surowców do krajowej produkcji bioetanolu. Zoptymalizowano technologię bioprocesową dla produkcji bioetanolu i opracowano metodę obróbki wstępnej surowców z biomasy sorgo i miskanta, a także określono parametry procesu enzymatycznej hydrolizy, które podnoszą efektywność technologii koniecznej z ekologicznego punktu widzenia dla pozyskania bioetanolu.

Technologia stanowi przedmiot wspólnych praw Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniuoraz Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, które zrealizowały projekt w ramach Programu Badań Stosowanych pt. Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji bioetanolu II generacji z biomasy sorgo (Sorghum sp.) i miskanta (Miscanthus sp.), nr PBS1/A8/9/2012 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest uprawniony do przeprowadzenia procesu komercjalizacji technologii, w tym zawierania umów, w interesie wszystkich uprawnionych.

Więcej informacji o technologii: ciitt.up.poznan.pl


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano