Modularny system ekranów przeciwwybuchowych o lekkiej konstrukcji dla branży zbrojeniowej i budowlanej

Politechnika Poznańska
Ideą rozwiązania jest modularny system ekranów przeciwodłamkowych i przeciwwybuchowych, stanowiący osłonę przed odłamkami rozrzucanymi w trakcie wybuchów oraz przed uderzeniami pocisków małego kalibru.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Poznańska
Numer zgłoszenia / patentu: Pat.230616 i Pat.232325 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 8

Idea rozwiązania

Ideą rozwiązania jest modularny system ekranów przeciwodłamkowych i przeciwwybuchowych, stanowiący osłonę przed odłamkami rozrzucanymi w trakcie wybuchów oraz przed uderzeniami pocisków małego kalibru.

System składa się z ekranu w postaci płyty wielowarstwowej oraz słupów stanowiących konstrukcję wsporczą, mocowaną do elewacji budynków, hal, magazynów lub bezpośrednio w terenie. Rozwiązanie znajduje szczególne zastosowanie w zakresie ochrony ludzi i mienia,    w szczególności infrastruktury krytycznej (np. serwerownie) oraz obiektów użyteczności publicznej. Może być używane do wydzielania stref bezpieczeństwa podczas imprez masowych, na lotniskach i dworcach, w lokalizacjach szczególnie zagrożonych wybuchem, takich jak platformy wiertnicze, stacje paliw etc. Ekran w postaci płyty warstwowej osadzony jest w obwodowej ramie zbudowanej z ceowników.

Wypełnienie ramy stanowi pakiet płyty wielowarstwowej osłonięty od zewnątrz płaskimi okładzinami. Pakiet zawiera równoległe, fałdowane warstwy materiału, przy czym fałdy sąsiadujących ze sobą warstw są skrzyżowane prostopadle lub ukośnie. Słup do mocowań panelowych ekranów przeciwwybuchowych składa się z elementów modularnych pozwalających na mocowanie dowolnych paneli ochronnych o określonej grubości. Posiada dwa wsporniki zasadnicze o kształcie ceowników, łączone ze sobą wsuwnie i rozłącznie za pomocą połączenia pióro – wpust. Takie rozwiązanie poprawia właściwości robocze w przypadku działania obciążenia zewnętrznego, głównie wybuchowego lub odłamkowego (wzrost sił tarcia i klinowanie połączenia), a charakterystyczny luz montażowy ułatwia demontaż i ponowny montaż systemu. Konstrukcja absorbuje część energii działającej na ekran. Dla zapewnienia zakładanych właściwości rozwiązania, konstrukcja powinna być wykonana z blachy aluminiowej bądź kompozytu utworzonego z żywicy sztucznej oraz włókien kewlarowych lub węglowych, a poszczególne elementy układu pokryte farbą na bazie żywicy kauczukowej, uniemożliwiającej odłamkowanie podczas wybuchu.

Zalety rozwiązania i przewaga rynkowa

Innowacyjna konstrukcja – przy dużej skuteczności ochronnej – odznacza się małym ciężarem, nadając się przede wszystkim do budowy przenośnych zabezpieczeń ochronnych.

Rozwiązanie charakteryzuje się łatwością transportu, montażu i demontażu.

Potencjalni klienci

Przemysł zbrojeniowy, branża budowlana, producenci bram przemysłowych, jednostki funkcjonujące w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Stan ochrony prawnej

Przyznane patenty:

Link do oferty CTT PP: https://put.poznan.pl/ctt-zaproszenia-ilit


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej

pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5

Biuro 409

60-965 Poznań

e-mail: ctt@put.poznan.pl

ctt-pp.png

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano